Անդրեաս Լյուբիցի բնակարանում հիվանդաթերթիկ են գտել A320-ի աղետի օրվա նշումով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հարավում կործանված Germanwings ավիաընկերության A320 ինքնաթիռի երկրորդ օդաչուն՝ Անդրեաս Լյուբիցը, թռիչքի օրը պետք Է հիվանդանոցում լիներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ասոշիեյթեդ պրես»-ը՝ հղում անելով Դյուդելդորֆի գլխավոր դատախազ Ռալֆ Հերենբրյուքի հայտարարությանը:
Նրա խոսքով՝ Լյուբիցի բնակարանում գտնվել Է պատռված տեղեկանք 4U9525 չվերթի օրը հիվանդության պատճառով արձակուրդի մասին: Հերենբրյուքն այն կարծիքին Է, որ դա գործընկերներից իր հիվանդության փաստը թաքցնելու Լյուբիցի փորձերի հաստատումն Է:
Դատախազը նաեւ հայտնել Է, որ օդաչուի բնակարանում չեն հայտնաբերվել ոչ մահառաջի գրություն, ոչ Էլ նրա գործողությունների քաղաքական կամ կրոնական դրդապատճառների որեւԷ ապացույց:
Մինչդեռ Bild գերմանական տաբլոիդի տվյալներով, Լյուբիցը բուժվել Է հոգեբույժի մոտ. մոտ վեց տարի առաջ նա բժիշկներին Է դիմել սաստիկ դեպրեսիայի պատճառով: Բուժվելու համար նա ստիպված Է եղել ընդհատել օդաչուական դասընթացը, իսկ նրա անձնական գործում եւ օդաչուի լիցենզիայում նշում Է արված այն մասին, որ նրան անհրաժեշտ Է մշտական բուժզննում:
Մարտի 26-ին Մարսելի դատախազ Բրիս Ռոբենը հաշվետվություն Է ներկայացրել ավիաաղետի հետաքննության նախնական արդյունքների մասին: Ըստ նրա, Լյուբիցը միտումնավոր փակվել Է օդաչուների խցիկում, երբ օդանավի հրամանատարը մի քանի րոպեով դուրս Է եկել այնտեղից, իսկ այնուհետեւ կանխամտածված ինքնաթիռն ուղղել Է գետնին: ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ աղետից քիչ առաջ անձնակազմի հրամանատարը փորձել Է կացնի օգնությամբ կոտրել օդաչուների խցիկի դուռը:
Germanwings ընկերության ինքնաթիռը, որը Բարսելոնից ուղեւորվում էր Դյուսելդորֆ մարտի 24-ին կործանվել է Ֆրանսիայի հարավ-արեւելքում: Աղետը տեղի է ունեցել Վերին Պրովանսի Ալպեր դեպարտամենտում Տրուա-Էվեւշե դժվարամատչելի լեռնազանգվածի շրջանում՝ Դին լե Բեն բնակավայրի մերձակայքում: Ընդամենը օդանավում եղել է 150 մարդ՝ 144 ուղեւոր եւ անձնակազմի վեց անդամ, հաղորդել Է «ինտերֆաքս»-ը:-

В квартире Андреаса Любица нашли больничный на день катастрофы А-320
Второй пилот разбившегося на юге Франции самолета Arbus A-320 авиакомпании Germanwings в день полета должен был быть на больничном. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press со ссылкой на заявление главного прокурора Дюссельдорфа Ральфа Херренбрюка (Ralf Herrenbrueck).
По его словам, в квартире Андреаса Любица была найдена порванная справка об отпуске по болезни на дату совершения рейса 4U9525. Херренбрюк полагает, что это является подтверждением попыток Любица скрыть факт своей болезни от коллег.
Во Франции упал пассажирский лайнер германской компании Germanwings
Прокурор также сообщил, что в квартире пилота не было найдено ни прощальной записки, ни каких-либо доказательств политических или религиозных мотивов его действий.
Между тем, по данным немецкого таблоида Bild, Любиц находился на психиатрическом лечении: около шести лет назад он обратился к врачам из-за сильной депрессии. Ради лечения он был вынужден сделать перерыв в обучении на пилота, а в его личном деле и лицензии пилота стоит отметка о том, что ему необходимо постоянное медобследование.
26 марта прокурор Марселя Брис Робен представил отчет о предварительных результатах расследования авиакатастрофы. Согласно ему, Любиц намеренно закрылся в кабине пилота, когда командир самолета на несколько минут покинул ее, а затем намеренно направил лайнер вниз. СМИ сообщают, что незадолго до катастрофы капитан экипажа пытался выломать дверь в кабину пилотов при помощи топора.
Самолет Airbus A-320, летевший из Барселоны в Дюссельдорф, разбился во французских Альпах 24 марта. На борту находились 150 человек, все они погибли. Среди пассажиров самолета были граждане Германии, Испании, США, Австралии, Аргентины, Ирана, Венесуэлы, Колумбии, Мексики, Японии, Казахстана, Израиля, Дании, Нидерландов и Бельгии.