Կործանված А-320-ի երկրորդ օդաչուի դեմ կանխամտածված սպանության գործ են հարուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական Germanwings ավիաընկերության А-320 ինքնաթիռի երկրորդ օդաչուի նկատմամբ, որն օդանավն ուղղել Է գետնին, գործ են հարուցել «կանխամտածված սպանություն» մեղադրանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին հայտնել Է Մարսելի դատախազ Բրիս Ռոբենը:
«Երբ դուք պատասխանատվություն եք կրում 150 մարդու համար, ես չեմ կարծում, որ դա կարելի Է որակել որպես ինքնասպանություն»,-ասել Է Ռոբենը մամուլի ասուլիսում:
Մարսելի դատախազն ընդգծել Է, որ երկրորդ օդաչուն՝ Անդրեաս Լյուբիցը, միտումնավոր Է կրճատել օդանավի բարձրությունը:
«Նա դա արել Է դեռեւս մեզ անհայտ պատճառով, մենք միայն գիտենք, որ նա Է կործանել ինքնաթիռը»,-ընդգծել Է դատախազը:
««Սեւ արկղի» ձայնագրությունից լսվում Է, թե ինչպես Է երկրորդ օդաչուն սեղմում մոնիթորինգային համակարգի կոճակները, որպեսզի ինքնաթիռի իջեցում իրականացնի»,-պարզաբանել Է նա:
Դատախազի ասելով՝ ինքնաթիռի ինքնագրիչի ձայնագրությունից լսվում Է, թե ինչպես Է հեռանում առաջին օդաչուն, իսկ երկրորդը խցիկում մենակ Է մնում: Նաեւ լսվում Է «օդաչուի շնչառությունը մինչեւ կործանման պահը. նա դեռ կենդանի Էր»:
«Նա խուճապի մեջ չի եղել: Դա սովորական շնչառություն Էր, այնպես որ, մենք կարծում ենք՝ նա ողջ Էր: Համենայնդեպս, այդպես Է լսվում ձայնագրությունից»,-ասում Է նա:
Ռոբենի խոսքով՝ երկրորդ օդաչուն ԳՖՀ-ի 28-ամյա քաղաքացի Է, սակայն նրա Էթնիկ ծագումը եւ կրոնական պատկանելությունը հայտնի չեն: Նաեւ նրան չեն նկատել ահաբեկիչների հետ կապերի մեջ:
«Ոչ մի հիմք չկա հօգուտ այն բանի, որ դա ահաբեկչական գործողություն Է եղել: Այժմ մենք կուսումնասիրենք այդ մարդու շրջապատը»,-ասել Է դատախազը:
Ռոբենն ասել Է, թե ուղեւորները միայն ամենավերջին պահին են գիտակցել, որ ինքնաթիռն ընկնում Է:
«Ուղեւորների ճիչերը լսվում են միայն ամենավերջին րոպեին»,-պարզաբանել Է նա:
Դատախազը հավելել Է, որ գետնին բախվելիս «մահը վրա Է հասել ակնթարթորեն: Ինքնաթիռը լեռանը բախվել Է ժամում 700 կիլոմետր արագությամբ», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

На второго пилота разбившегося А320 завели дело о преднамеренном убийстве
В отношении второго пилота самолета А-320 Germanwings, который направил лайнер к земле, возбуждено дело "о преднамеренном убийстве", сообщил в четверг прокурор Марселя Брис Робен.
"Когда вы несете ответственность за 150 человек, я не думаю, что это можно квалифицировать как самоубийство", - сказал Робен на пресс-конференции.
Прокурор Марселя подчеркнул, что второй пилот Андреас Любиц сознательно пошел на снижение высоты,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Он сделал это по причине, которая нам пока неизвестна, мы только знаем, что он разрушил самолет", - подчеркнул прокурор.
"(На записи "черного ящика") слышно, как второй пилот нажимает на кнопки мониторинговой системы, чтобы осуществить снижение самолета", - пояснил он.
По словам прокурора, на записи с бортового самописца слышно, как уходит первый пилот, а второй остается в кабине один. Также слышно "дыхание пилота до момента крушения, он был еще жив".
"У него не было паники. Это было обычное дыхание, так что, мы думаем, он был живой. По крайней мере, так слышно на записи", - говорит он.
По словам Робена, второй пилот - 28-летний гражданин ФРГ, однако его этническое происхождение и религиозная принадлежность неизвестны. Также он не был замечен в связях с террористами.
"Нет никаких оснований в пользу того, что это был теракт. Сейчас мы будем изучать окружение этого человека", - сказал прокурор.
Робен отметил, что пассажиры осознали, что самолет падает, только в самый последний момент.
"Крики пассажиров слышны только в самую последнюю минуту", - пояснил он.
Прокурор добавил, что при столкновении "смерть была мгновенной. Самолет врезался в гору на скорости в 700 километров в час".