Քաղաքաշինության նախարարությունն ու «Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա»-ն համաձայնագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության և Հ«աբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա» հիմնադրամի միջև երկարամյա փոխշահավետ համագործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնելու նպատակով, այսօր` մարտի 13-ին, նախարարի տեղակալ Արմեն Ղուլարյանը և հիմնադրամի ղեկավար պարոն Գրեգ Ֆոստերը ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՀՖՀԱ հիմնադրամի նպատակն է նպաստել Հայաստանում բնակարանային աղքատության վերացմանը, բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների կարողությունների զարգացմանը, ՀՀ բազմաբնակարան շենքերի ընդհանուր օգտագործման տարածքների վերանորոգմանն ու էներգաարդյունավետության բարձրացմանը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարի տեղակալ Արմեն Ղուլարյանը նշել է, որ ստորագրվող համաձայնագիրն էլ ավելի կնպաստի երկուստեք փոխշահավետ գործունեություն ծավալելուն: Նա նշել է, որ ՀՀ անկախության հռչակումից հետո բազմաթիվ այլ հիմնախնդիրների շարքում կառավարության առջև ծառացել են նաև անօթևան ընտանիքների բնակարանային ապահովման և բնակարանային ֆոնդի անվտանգ շահագործման խնդիրները: Դրանք հիմնականում պայմանավորված են եղել մի քանի գործոններով՝ 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժի հետևանքների վերացմամբ, Ադրբեջանից փախստականների ներհոսքով, սողանքային երևույթների անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությամբ և այլն:
Արմեն Ղուլարյանն իր խոսքում նշել է, որ նախարարությունը բարձր է գնահատում կառուցողական գործընկերային այն մթնոլորտը, որն առկա է նախարարության և «Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա» հիմնադրամի միջև: Փոխնախարարը կարևորել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը իրավական հիմքեր կստեղծի բնակարանային ոլորտում համագործակցության համար:
Պարոն Գրեգ Ֆոստերը, շնորհակալություն հայտնելով նախարարության ներկայացուցիչներին Հայաստանում իրենց կազմակերպությանը աջակցելու և համագործակցելու համար, նշել է, որ միայն այս տարի իրենց հիմնադրամը պլանավորել է բարելավել ավելի քան 500.000 մարդու բնակարանային պայմաններ՝ այս համատեքստում պատրաստակամություն հայտնելով իրենց ծրագրի շրջանակներում օգնելու և աջակցելու Հայաստանին:

Urban Development Ministry and Habitat for Humanity Armenia Foundation sign cooperation agreement
YEREVAN, 13 MARCH, ARMENPRESS. To reinforce and expand the longstanding mutually beneficial cooperation between the Ministry of Urban Development of the Republic of Armenia and Habitat for Humanity Armenia Foundation, Deputy Minister of Urban Development Armen Ghularyan and Director of Habitat for Humanity Armenia Foundation Greg Foster signed on 13 March an agreement on cooperation. As the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Urban Development of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the goal of Habitat for Humanity Armenia Foundation is to contribute to the elimination of the housing poverty in Armenia, to help build capacities of management bodies in apartment buildings, as well as help repair common use areas within apartment buildings in Armenia and help raise the level of energy efficiency within those apartment buildings.
Greeting the guests, Deputy Minister Armen Ghularyan mentioned that the agreement being signed would further contribute to the implementation of mutually beneficial activities and mentioned that the Ministry of Urban Development praises the constructive atmosphere that exists between the ministry and Habitat for Humanity Armenia Foundation.
In his turn, Greg Foster mentioned that the Foundation has planned to improve the housing conditions for more than 500,000 people this year alone and expressed willingness to support Armenia within the framework of their project.