Շտայնմայերը դեմ Է արտահայտվել Եվրամիությունից Ռուսաստանի տեւական մեկուսացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը դեմ Է արտահայտվել Ուկրաինայի արեւելքի հակամարտության պատճառով Եվրամիությունից Ռուսաստանի երկարատեւ մեկուսացմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես չեմ ակնկալում Եվրամիությունից Ռուսաստանի երկարատեւ մեկուսացում: Քաղաքական լուծում գտնելը կարող Է տեւել մի քանի տարի, նույնիսկ տասնամյակներ, բայց մենք պետք Է հնարավոր ամեն բան անենք, որպեսզի լուծենք հակամարտությունը»,- ասել Է Շտայնմայերը  Handelsblatt հրատարակությանը տված հարցազրույցում:
Նա հավելել Է, որ տնտեսական պատժամիջոցներն անհրաժեշտ են որպես ճնշում գործադրելու միջոց:
ԳՖՀ-ի ԱԳ նախարարը նաեւ կոչ Է արել լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային, ընդգծելով, որ հնարավոր չԷ գնահատել, թե իրականում ինչ ֆինանսական միջոցների կարիք ունի այդ  երկիրը:

Штайнмайер выступил против длительной изоляции России от Евросоюза
Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер выступил против длительной изоляции России от ЕС из-за конфликта на востоке Украины, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Я не рассчитываю на длительную изоляцию России от Евросоюза. Поиск политического решения может занять несколько лет, даже десятилетий, но мы должны сделать все возможное, чтобы разрешить конфликт", — сказал Штайнмайер в интервью изданию Handelsblatt.
Он добавил, что экономические санкции необходимы в качестве средства давления.
Министр также призвал оказать Украине дополнительную помощь, подчеркнув, что оценить реальную потребность страны в финансах не представляется возможным.