Պետերբուրգում Նեմցովի հիշատակին արարողություն է անցկացվում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպանված ռուս ընդդիմադիր գործիչ Բորիս Նեմցովի հիշատակին արարողություն է տեղի ունենում Սանկտ Պետերբուգում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ռուսական ՏԱՍՍ գործակալությունը, ակցիան սկսվել է քաղաքի Տրոիցկայա հրապարակում: Մոսկվայի ժամանակով 13:00-ին հրապարակում հավաքվել է մոտ հարյուր մարդ, սակայն նրանց թիվը շարունակում է աճել: Մարդիկ հրապարակում թողնում են ծաղիկներ, վառում են մոմեր:
Ռուս ընդդիմադիր գործիչ Բորիս Նեմցովը փետրվարի 27-ի գիշերը սպանվել է Մոսկվայի կենտրոնում: Ըստ նախնական տվյալների` նրա ուղղությամբ արձակվել է ոչ պակաս քան 7-8 կրակոց, որոնցից չորսը դիպել են թիկունքին, նա տեղում մահացել է:
ՌԴ Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցչի տեղեկացմամբ` քաղաքական գործչին կրակել են սպիտակ ավտոմեքենայից, որի մակնիշն արդեն հայտնի է: Նեմցովը զբոսնելիս է եղել Ուկրաինայից ժամանած իր ծանոթի հետ, երբ պատահել է դեպքը:
Ռուսական լրատվամիջոցի հաղորդմամբ` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացել է դեպքի մասին ու հայտնել իր խորը ցավակցությունները: «Պուտինը նշել է, որ այդ դաժան սպանությունը պատվիրված լինելու բոլոր հատկանիշներն ունի ու կրում է պրովոկացիոն բնույթ»,-ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:

YEREVAN, 28 FEBRUARY, ARMENPRESS. A ceremony commemorating member of the Russian opposition Boris Nemtsov is being held in Saint Petersburg. As “Armenpress” reports, citing the Russian TASS agency, the ceremony began at Troitskaya Square in Saint Petersburg. Nearly 100 people gathered at the square at 13:00, but more and more people are visiting the square, laying flowers and lighting candles.
Member of the Russian opposition Boris Nemtsov was killed in central Moscow on February 27. According to preliminary information, he was shot not less than 7-8 times, and four of the bullets were fired from the back. He died on the spot.
A representative of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation says the political figure was shot from a white car, the brand of which has already been identified. The incident took place while Nemtsov was walking with one of his acquaintances from Ukraine.