NASA-ն ցուցադրել Է Պլուտոնի Նիկտա եւ Հիդրա արբանյակների լուսանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ն ցուցադրել Է Նիկտայի եւ Հիդրայի՝ Պլուտոնի արբանյակների լուսանկարները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Արբանյակների լուսանկարներն ստացել Է New Horizons ապարատը հունվարի 27-ից մինչեւ փետրվարի 8-ն ընկած ժամանամիջոցում: Այդ ընթացքում ապարատը Պլուտոնին Է մոտեցել 201 միլիոնից մինչեւ 186 միլիոն կիլմետր հեռավորությամբ:
2015 թվականի հուլիսի 14-ին NASA-ի New Horizons միջմոլորակային ավտոմատ կայանը Պլուտոնին կմոտենա նվազագույն հեռավորությամբ՝ 12,5 հազար կիլոմետր: New Horizons ծրագրի հիմնական խնդիրը թզուկ մոլորակի եւ դրա արբանյակի ուսումնասիրումն Է:
Նիկտան եւ Հիդրան հայտնաբերվել են 2005 թվականին Hubble աստղադիտակի միջոցով: Ընդամենը հայտնի Է Պլուտոնի հինգ բնական արբանյակ: Դրանցից ամենամեծը Խարոնն Է: Մյուս երկուսն են՝ Քերբերը եւ Սթիքսը:
Հիդրան Պլուտոնի շուրջը պտտվում Է 38 օր պարբերությամբ եւ գտնվում Է դրանից 64,7 հազար կիլոմետր հեռավորության վրա: Նիքսն ունի պտտման 25 օր պարբերություն եւ թզուկ մոլորակից հեռու Է 48,7 հազար կիլոմետր: Պլուտոնի լուսիններից յուրաքանչյուրի տրամագիծը կազմում Է մոտավորապես 40 – 150 կիլոմետր:

НАСА показало снимки спутников Плутона Никты и Гидры
НАСА показало снимки Никты и Гидры — спутников Плутона. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте агентства. Снимки спутников получил аппарат New Horizons в период с 27 января по 8 февраля. За это время аппарат приблизился к Плутону с расстояния в 201 миллион до 186 миллионов километров.
К 14 июля 2015 года автоматическая межпланетная станция НАСА New Horizons должна приблизиться на минимальное расстояние к Плутону — 12,5 тысячи километров. Основной задачей программы New Horizons является изучение карликовой планеты и ее спутника.
Никта и Гидра были открыты в 2005 году при помощи телескопа Hubble. Всего у Плутона известно пять естественных спутников. Самый большой из них — Харон. Два других — Кербер и Стикс.
Гидра вращается вокруг Плутона с периодом в 38 суток и находится от него на расстоянии 64,7 тысячи километров. Никс имеет период обращения в 25 суток и удален от карликовой планеты на расстояние 48,7 тысячи километров. Каждая из лун Плутона имеет размеры примерно в 40-150 километров в диаметре.