Հայաստանն ու Ռուսաստանը միասին կհաղթահարեն Գյումրիի ողբերգությունը. Իվան Վոլինկին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը «Россия 24» հեռուստաընկերությանը տված հացազրույցում հայտարարել է, որ Գյումրիում հունվարի 12-ին կատարված ողբերգությունը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ընդհանուր ցավն է, եւ նման գազանությունը չունի արդարացում, չունի ազգային եւ պետական պատկանելություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, Վոլինկինը նշել է, որ դժվարանում է անհրաժեշտ բառեր գտնել կատարվածի մասին:
«Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան աշխատակիցները ցնցվել էին, երբ իմացան կատարվածի մասին: Այն դարձավ համընդհանուր ցավ, ողբերգություն ինչպես հայ, այնպես էլ ռուս ժողովրդի համար: Ես հասկանում եւ ընդունում եմ կատարվածի առնչությամբ հասարակության զգացմունքային արձագանքը: Կցանկանայի եւս մեկ անգամ իմ ցավակցությունը հայտնել անմեղ զոհերի հարազատներին, գյումրեցիներին, ողջ հայ ժողովրդին»,- ասել է դեսպանը:
Նա շեշտել է, որ հայկական եւ ռուսական պատասխանատու մարմինները համատեղ իրականացնում են գործի քննություն: «Այն պետք է լինի օբյեկտիվ եւ համապարփակ: Ես համոզված եմ, որ հանցագործը կկրի պատիժ օրենքի ողջ խստությամբ: Հայ-ռուսական բարեկամության դարավոր պատմության մեջ եղել են բարդ էջեր, բայց մենք միշտ կարողացել ենք հաղթահարել դժվարությունները համատեղ ջանքերով` աջակցելով միմյանց: Հավատում եմ, որ այդպես կլինի նաեւ հիմա»,- ընդգծել է Իվան Վոլինկինը:

Armenia and Russia will overcome the tragedy of Gyumri together: Ivan Volinkin
YEREVAN, 9 FEBRUARY, ARMENPRESS. In an interview with “Россия 24”, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Ivan Volinkin declared that Armenia and Russia share the pain of the tragedy that took place in Gyumri on 12 January and that there is no justification for such barbarity and it doesn’t recognize any state or nationality. As “Armenpress” reports, citing Interfax, Volinkin mentioned that he had trouble finding the words to describe what happened.
“The employees of the Embassy of the Russian Federation in Armenia were shocked when they found out what had happened. It became a pain and tragedy for both the Armenians and the Russians. I understand and accept the society’s sentimentality towards the incident. I would like to express once again my condolences to the relatives of the victims, the citizens of Gyumri and the entire Armenian nation,” the Ambassador said. He stressed the fact that the corresponding Armenian and Russian authorities are jointly carrying out the investigation into the case. “The investigation has to be objective and comprehensive. I’m certain that the criminal will be punished by the law. There have been difficult times in the centuries-old history of the Armenian-Russian friendship, but we have always managed to overcome the difficulties through combined efforts and by supporting each other. I believe that will be the case this time as well,” Ivan Volinkin underscored.