Իսպանիայի Բուրխասոտի քաղաքային խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Բուրխասոտ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը հունվար ամսվա ընթացիկ նիստում ընդունել է «Compromis» կուսակցության ներկայացրած միջնորդագիրը, որով քաղաքային խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտում է դրա ընթացքում կատարված մարդկության դեմ հանցագործությունները։ Այն ընդունվել է «Compromis» և «EU» կուսակցությունների «կողմ» և «PSPV-PSOE» և «PP» կուսակցությունների «ձեռնպահ» քվեարկությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Միջնորդագրում նշված է. «Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը, ցեղասպանության, որը համարվում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: 1915-1921թթ. ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տեղի ունեցան հայ ժողովրդի զանգվածային կոտորածներ և արտաքսումներ, հատկապես երիտթուրքերի վարչակարգի օրոք, ինչի արդյունքում զոհվեցին 1.5 միլիոն հայեր, իսկ մոտ 2 միլիոնը ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը՝ ստեղծելով հայկական մեծ սփյուռքը»:
Նախագիծը փոխանցվելու է Միսլատայի «Արարատ» ասոցիացիային, Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարարին, Կոնգրեսում ներկայացված կուսակցական խմբերին, Վալենսիայի խորհրդարանում ներկայացված կուսակցական խմբերին, Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությանը և Բուրխասոտի հասարակական կազմակերպություններին:

Городской совет Бурхасота официально признал Геноцид армян
Городской совет города Бурхасот Испании на январском текущем заседании принял представленное партией “Compromis” ходатайство, согласно которому городской совет официально признает Геноцид армян и осуждает совершенные в ходе него преступления против человечности.  Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходатайстве отмечено. “В этом году исполняется 100-летие Геноцида армян, геноцида, который считается первым геноцидом 20-го века. В 1915-1921гг. на территории современной Турции произошли массовые резни и изгнания армянского народа, особенно во времена режима младотурков, в результате чего погибло 1,5 миллиона армян, а около 2 миллиона были вынуждены покинуть свои места жительства, образовав большую армянскую диаспору”.
Проект будет передан ассоциации “Арарат” Мислаты, министру иностранных дел Испании, представленным в Конгрессе партийным группам, посольству Республики Армения в Испании и неправительственным организациям Бурхасота.