Աբխազիայի ՆԳ նախարարը սադրանք է համարել Աչադարայում ռուս սահմանապահների և հայերի միջև միջադեպի մասին տեղեկությունների տարածումը
Աբխազիայի ՆԳ նախարարը սադրանք է համարել Աչադարայում ռուս
սահմանապահների և հայերի միջև միջադեպի մասին տեղեկությունների
տարածումը
ՍՈՒԽՈՒՄ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբխազիայի ներքին գործերի նախարար Ռաուլ Լոլուան հերքել է վրացական «Наша Абхазия» գործակալության տարածած տեղեկատվությունը, ըստ որի` աբխազական Աչադարա համայնքում ռուս սահմանապահները հարձակվել են տեղի հայ բնակչության վրա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աբխազիայի ներքին գործերի նախարար Ռաուլ Լոլուան նշեց, որ այդ լուրն ինքը սադրանք է համարում: «Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ նման դեպք տեղի չի ունեցել: Դա սադրանք է: Ես նման բան առաջին անգամ լսում եմ ձեզնից: Մենք մինչ այժմ նման դեպքի առնչությամբ հաղորդում չենք ստացել և նման դեպք տեղի չի ունեցել»,- ասաց Ռաուլ Լոլուան:
Նրա խոսքով` Աչադարան Սուխումին հարակից գյուղ է և այնտեղ ռուս սահմանապահներ չկան: «Վերջիններս տեղակայված են Սուխումում և իրենց տեղակայման վայրից դուրս չեն գալիս»,- ասաց Աբխազիայի ներքին գործերի նախարարը` վստահեցնելով, որ տեղի հայ բնակչության նկատմամբ որևէ ոտնձգություն չի եղել, Աբխազիայում հայերին ոչինչ սպառնացել և չի սպառնում:

Abkhazia's Minister of Internal Affairs denies iformation about Russian border guards' attack on Armenians in Ach'adara
Abkhazia's Minister of Internal Affairs denies iformation about Russian border guards'
attack on Armenians in Ach'adara
SUKHUMI, 28 JANUARY, ARMENPRESS. Abkhazia’s Minister of Internal Affairs Raul Lolua denies the information disseminated by Georgia’s “Nasha Abkhazia” agency, according to which Russian border guards attacked the local Armenians in the Ach'adara village of Abkhazia. In an interview with “Armenpress”, Abkhazia’s Minister of Internal Affairs mentioned that “Nasha Abkhazia” is a Georgian news agency and considered that news a provocation. “I officially announce that nothing like that happened. It’s a provocation. I’m hearing it from you for the first time. There are Russian occupants in Abkhazia, but not Russian border guards who establish and ensure peace. To this day, the Ministry of Internal Affairs of Abkhazia has not received any message, and there has not been such an incident,” Raul Lolua said.
According to him, Ach'adara is a village near Sukhumi, and there are no Russian border guards there. “The latter are stationed in Sukhumi and never leave the place where they are stationed,” Abkhazia’s Minister of Internal Affairs said, assuring that there hasn’t been any attack on the local Armenians and that nothing has posed and doesn’t pose a threat to the Armenians in Abkhazia.