Էլեկտրոնային կառավարման ընդհանուր ցուցանիշով Երևանը լավագույն քաղաքների հնգյակում է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էլեկտրոնային կառավարման ընդհանուր ցուցանիշով Երևանը լավագույն քաղաքների հնգյակում է, իսկ էլեկտրոնային կառավարման մատչելիության կամ օգտագործման հարմարավետության չափորոշիչով Հայաստանի մայրաքաղաքը աշխարհի 100 խոշոր քաղաքների շարքում զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը:
Այս մասին նշված է տարեվերջին հրապարակված «Քաղաքների էլեկտրոնային կառավարում» 2013-14 թթ. ուսումնասիրության մեջ, որը 2003 թվականից ի վեր իրականացնում է ԱՄՆ-ի հեղինակավոր Rutgers համալսարանի Հանրային հարաբերությունների և վարչարարության դպրոցի էլեկտրոնային կառավարման ինստիտուտը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը հունվարի 27-ին քաղաքապետարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ուրախությամբ փաստեց, որ Երևանն աշխարհի 100 քաղաքներում հինգերորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել՝ առաջ անցնելով բազմաթիվ քաղաքներից և իր առջևում թողնելով միայն Սեուլը, Նյու Յորքը, Հոնկոնգը, Սինգապուրը և Երևանը:
«Հետազոտողներն ուսումնասիրել են տարբեր քաղաքների քաղաքապետարանների կայքերը հինգ չափորոշիչներով՝ անվտանգություն, բովանդակություն, մատուցվող ծառայություն, մատչելիություն, քաղաքացիների ներգրավվածություն:  2012 թվականից Երևանի քաղաքապետարանի կայքն արմատապես փոխվել է, այն սկսել է  աշխատել ամենօրյա ռեժիմով»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Վահե Նիկոյանը:
«Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ տնօրեն Սարգիս Մանուկյանի խոսքով՝ ուսումնասիրությունն անցկացնելու համար Ռութգերսն ընտրել է 100 քաղաքներ: «Ուսումնասիրությունները կատարում են անկախ փորձագետները՝ որպես չափանիշ ընտրելով բնակչության քանակն ու ինտերնետ ակտիվությունը: 2012-13 թթ. ուսումնասիրության արդյունքներով 19-րդ հորիզոնականում էինք»,-նշեց նա:
Էլեկտրոնային կառավարման հետազոտության համար ունենալով  էլեկտրոնային կառավարման 104 ցուցիչներ և հինգ առանձին դասակարգման ոլորտներ, Ռութգերսի կառավարման գործիքն այսօր ընդունված գործնականում ամենահամակողմանի ինդեքսն է:
119 էջից բաղկացած ուսումնասիրությունը, որն ամբողջությամբ հասանելի է համալսարանի կայքէջում, ներկայացնում է աշխարհի խոշոր 100 քաղաքների քաղաքապետարանների պաշտոնական կայքերի գնահատումն ըստ 5 հիմնական չափորոշինչների՝ անվտանգություն, մատչելիություն կամ օգտագործման հարմարավետություն, բովանդակություն, առաջարկվող առցանց ծառայություններ և քաղաքացիների ներգրավվածություն որոշումների կայացման գործընթացներին: Ըստ էլեկտրոնային կառավարման ընդհանուր ցուցանիշի՝ աշխարհի առաջատար քաղաքը Սեուլն է, որին հաջորդում են Նյու Յորքը, Հոնկոնգը, Սինգապուրը և Երևանը:
Հատկանշական է, որ  ըստ առանձին չափորոշիչների Երևանն  առաջինն է մատչելիության կամ օգտագործման հարմարավետության անվանակարգում: Այս անվանակարգում Երևանն առաջ է անցել Բրատիսլավայից, Սեուլից, Տորոնտոյից և Ցյուրիխից: Քաղաքացիների ներգրավվածության անվանակարգում Երևանը զբաղեցնում է  3-րդ հորիզոնականը` իրենից առաջ թողնելով միայն Սեուլին և Սինգապուրին: Հարկ է նշել, որ ուսումնասիրությունն իրականացնող մասնագետների գնահատմամբ շատ քիչ թվով պետական կառույցներ են առաջարկում քաղաքացիների ներգրավման առցաց հնարավորություն: Բովանդակության անվանակարգում Երևանը 4-րդն է՝ Սեուլից, Տորոնտոյից և Ստոկհոլմից հետո: Գնահատողները հաշվի են առել հասանելիությունը դեպի կոնտակտային տեղեկություններ, հրապարակային փաստաթղթեր, հասանելիությունը հաշմանդամների համար, մուլտիմեդիայի նյութերը և հրատապ տեղեկատվությունը:
2009 թվականի համանուն հետազոտությանը Երևանը չի ներառվել անգամ ուսումնասիրվող հարյուրյակում, այնինչ  2012-ին արդեն Երևանն զբաղեցրել է 19-րդ հորիզոնականը:
2014-ին ուսումնասիրության գնահատողների կողմից Երևանը էլեկտրոնային կառավարման տեսանկյունից որակվել է որպես աշխարհի ամենաարագ զարգացող քաղաքներից մեկը:

Ереван является одним из наиболее быстро развивающихся городов мира с точки зрения электронного управления
Ереван является одним из наиболее быстро развивающихся городов мира с точки
зрения электронного управления
По общему показателю электронного управления Ереван занял пятую строчку в списке лучших городов, а по показателю доступности электронного управления или доступности пользования, официальный сайт столицы Армении занимает первое место среди 100 крупнейших городов мира. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствует опубликованное в конце прошлого года исследование «Электронное управление городов», которое начиная с 2003г. проводит институт электронного управления в Школе общественных отношений и управления Рутгерского университета в Ньюарке штата Ню-Джерси в США.
Результаты исследования более подробно были представлены в ходе пресс-конференции в мэрии Еревана. Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян отметил, что имея 104 показателя в 5 отдельных классификационных сферах для исследования электронного управления, сегодня индекс Рутгерса является самым комплексным и эффективным.
Исследование полностью доступно на сайте университета и представляет оценку официальных сайтов муниципалитетов в 100 странах мира с точки зрения 5-и основных показателей - безопасности, удобства пользования, содержания, предлагаемых он-лайн услуг и вовлечённости граждан в процесс принятия решений.
«В 2012 году по инициативе и поручению мэра Еревана, официальный сайт мэрии полностью был полностью обновлён и модернизирован»,-подчеркнул Ваге Никоян.
Следует отметить, что в 2009 году в вышеупомянутом исследовании Ереван не был даже включён в список исследуемых 100 городов, в то время как уже в 2012 году наша столица занимала 19 место, а в 2014 году Ереван был оценён как один из наиболее быстро развивающихся городов мира, с точки зрения электронного управления. В списке лидеров первое место занимает Сеул, за ним следуют Нью-Йорк, Гонконг, Сингапур и Ереван.
Директор «Центра технологий управления города Ереван» Саркис Манукян отметил, что например, в номинации вовлечённости граждан, Ереван занимает 3-е место, уступив только Сеулу и Сингапуру.
«Данная оценка официальному сайту мэрии Еревана результат нашей ежедневной работы. Должен отметить, что об этом исследовании мэрия не знала»,-отметил Саргис Манукян.
Заместитель мэра Ваге Никоян подчеркнул, что они не будут довольствоваться достигнутым и в ближайшем будущем будут осуществлены работы в направлении совершенствования сферы, результаты которых скоро будут очевидны для наших сограждан.