Հայ եւ լեհ հնագետները Մեծամորում Արգիշտի Առաջինի ջոկատների մարտերի արգասիքներ են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-լեհական արշավախումբը Մեծամորի քաղաքային թաղամասում պեղումների արդյունքում հետաքրքիր բացահայտումներ է արել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը:
«Պեղել ենք Մեծամորի քաղաքային թաղամասը, որը գտնվում է միջնաբերդից հյուսիս: Դա նախկինում պեղումների տարածք չի եղել, երկու տարի է` ուսումնասիրում ենք: Բացվում է շատ հետաքրքիր կառույցների համակարգ, որոնք այրվել են, տանիքը փլվել է կառույցների մեջ, այսինքն` բավական հետաքրքիր հնագիտական նյութ ունեն իրենց մեջ: Թվագրվում է մոտավոր մ. թ. ա. 11-9 դարերով: Ամենայն հավանականությամբ` այս տարածքը 8-րդ դարի առաջին քառորդին Արգիշտի Առաջինի օրոք միացվել է Վանի թագավորությանը: Եվ այդ հրդեհները, հավանաբար, Արգիշտի Առաջինի ջոկատների գործունեության արդյունքն են»,-նշեց Աշոտ Փիլիպոսյանը` հավելելով, որ այդ ամենը շատ արագ է տեղի ունեցել, նպատակը եղել է, հավանաբար, քաղաքային այդ հատվածի թուլացումը և տարածքը Վանի թագավորությանը միացնելը:
Հնագետի տեղեկացմամբ` սենյակներից մեկում հայտնաբերել են հինգից վեց կարասներ, որոնք վերականգնողի կողմից ամբողջացման փուլում են գտնվում: «Հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում դրանք կտեղադրենք նույն սենյակում ու լուսանկար կանենք»,-հայտնեց Աշոտ Փիլիպոսյանը: Պեղավայրում նաեւ կնոջ կմախք է հայտնաբերվել` առանց ոտքի թաթի ոսկորների, կմախքից երկու մետր հեռավորության վրա նաեւ` գանգ: Չի բացառվում, որ գանքը հենց նույն կմախքինն է եւ կատարվել է գլխատում եւ վերջույթների հատման ծես:
Համագործակցությունը լեհ գործընկերների հետ շարունակվում է. կտևի եւս երկու տարի: ««Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը և Լեհաստանի Վարշավայի համալսրանի Հնագիտության ինստիտուտը պայմանագիր են ստորագրել արշավանքներ իրականացնելու վերաբերյալ: Արդեն երկու տարի է համատեղ աշխատում ենք: Արդյունքները լավն են, նյութերը հրապարակելու ենք և Հայաստանում, և Լեհաստանում»,-ասաց հնագետը:
Պեղումներին այս ընթացքում մասնակցել են ուսանողներ Լեհաստանից, Սլովակիայից, մյուս տարի խմբին կմիանան մասնագետներ Ռուսաստանից, ինչպես նաև թուրք հնագետ է ցանկություն հայտնել աշխատել խմբի հետ Մեծամորում, ում թույլատրել են: «2015 թ. Մեծամորում պեղումների տարածքի մակերեսը կընդլայնվի: Բացի այդ` 2015-ին լրանում է Մեծամորի պեղումների 50-ամյակը, որին նվիրված միջազգային գիտաժողով կանցկացվի Երևանում, հավանաբար, սեպտեմբերին»,-ասաց Աշոտ Փիլիպոսյանը:

YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS: Archaeologists from Armenia and the Institute of Archaeology, University of Warsaw discovered evidence of destruction and capture of the ancient city of Metsamor, one of the most famous archaeological sites in the vicinity of Yerevan. The Deputy Director of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations Ashot Piliposyan told Armenpress that the discovery is quite interesting.
“We have excavated the city district of Metsamor. It was not an excavation site and for two years we have been studying it. We have discovered quite an interesting structural system, which were burnt, though it has a very interesting archaeological material in it. It is dated back to the 11-9 centuries B.C. Most probably this territory, at the times of Argishti I, in the first quarter of the 8th century was made a part of the Kingdom of Van. And the fire, probably, was the result of the military activities of the forces of Argishti I”, - Piliposyan added that all this happened very fast, aiming evidently at the weakening of that part of the city and uniting the territory with the Kingdom of Van.
Earlier the Science and Scholarship in Poland reported that the head of the project Krzysztof Jakubiak said: "In the entire area of research we found layers of burning and ash. The city was probably captured by the army of Argishti I, the ruler of Urartu".
Argishti I was the king of Urartu, the biblical Kingdom of Ararat in the Armenian Highlands. During his reign, the boundaries of the state expanded to the Caucasus, the area of today’s Yerevan.
Other findings of Polish archaeologists are evidence of the fighting and cruelty. Among them is a skeleton of about 30 years old woman, whose head was cut off, and of another person with a split skull. "We believe that both of them were killed during the attack on the city" - added Dr. Jakubiak. The discovered remains were not buried in the tombs, only randomly scattered among the buildings of the so-called lower town. What drew the attention of researchers was a small amount of finds in the form of historical objects, which may illustrate the scale of Urartu invasion.