Երեւանում տեղի կունենա երկու խոշոր լրատվական համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեւծովյան տարածաշրջանի եւ ԱՊՀ երկրների առաջատար լրատվական գործակալությունների ղեկավարները Երեւանում են` տեղեկատվական համագործակցության զարգացման հեռանկարներն ու փոխգործակցության խորացման հարցերը քննարկելու նպատակով: Տարածաշրջանի խոշորագույն գործակալությունների այս աննախադեպ հավաքի կազմակերպիչն «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունն է:
Երեւանում նոյեմբերի 25-ին տեղի կունենա Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեայի 7-րդ նիստը: Նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Ալբանիայի ազգային լրատվական գործակալությունների գլխավոր տնօրենները, ինչպես նաեւ Թուրքիայի «Անադոլու» գործակալության միջազգային լրատվության բաժնի խմբագիրը: Համաժողովին հրավիրված են նաեւ Կիպրոսի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի լրատվական գործակալությունների տնօրենները:
Նույն օրը` երեկոյան, տեղի կունենա նաեւ ԱՊՀ երկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը: Նիստին կմասնակցեն Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի պետական լրատվամիջոցների ղեկավարները: ԱՊՀ Ինֆորմխորհրդի նպատակն է աջակցել ԱՊՀ կառույցների գործունեության լուսաբանմանը, գործակալությունների միջեւ փոխհամագործակցության տարբեր ուղիների, հնարավորությունների ստեղծմանը, կադրերի վերապատրաստմանը, փորձի փոխանակմանը: 2015թ. նախաշեմին ինֆորմխորհուրդը մեծ ուշադրություն կհատկացնի նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակի միջոցառումներին:
Պատվիրակները նոյեմբերի 24-ին այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Սարդարապատի հուշահամալիր և ազգագրության թանգարան:
Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիան (ՄԱԼԳԱ) միջազգային ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը միավորում է մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ջանքերը նրանց տեղեկատվական ռեսուրսները արդյունավետորեն օգտագործելու, իրենց պետությունների քաղաքական, տնտեսական, գիտական ու մշակութային կյանքի կարեւորագույն հարցերի շուրջ տեղեկատվության ազատ ու իրավահավասար փոխանակման, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության մասնակից երկրների տարածքում տեղեկատվության տարածման համար:
ԱՊՀ Ինֆորմխորհուրդը ստեղծվել Է 1996թ.` ի կատարումն Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների ղեկավարների կողմից 1995թ. նոյեմբերի 3-ին ստորագրած «ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների խորհրդի ստեղծման մասին» համաձայնագրի: Խորհուրդը, որի անդրանիկ նիստը տեղի է ունեցել 1996թ., կոչված է նպաստելու ԱՊՀ անդամ երկրների լրատվամիջոցների ներուժի ակտիվացմանը, տեղեկատվության փոխանակման մակարդակի եւ արդյունավետության բարձրացմանը, ԱՊՀ անդամ երկրների վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկությունների տարածմանը, համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի տեղեկատվական աջակցությանը: Խորհրդի կազմում են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարները

В Ереване пройдет два крупных форума информагентств
Руководители передовых информационных агентств Черноморского региона и стран СНГ находятся в Ереване для обсуждения перспектив развития информационного сотрудничества и вопросов углубления взаимодействия. Организатором этого беспрецедентного форума крупнейших информагентств является государственное информационное агентство «Арменпресс».
В Ереване 25 ноября состоится 7-е заседание Генеральной ассамблеи Ассоциации национальных информационных агентств черноморских стран. Для участия в заседании в Армению прибыли генеральные директора национальных информагентств России, Грузии, Украины Румынии, Болгарии, Албании, а также редактор отдела международных новостей турецкого ИА «Анадолу», На форум приглашены также директора информагентств Кипра, Киргизии, Казахстана, Беларуси.
Вечером 25 ноября состоится также 19-е заседание руководителей государственных информагентств стран СНГ. В заседании примут участие руководители государственных информагентств Армении, России, Беларуси, Казахстана, Киргизии. Цель Информсовета СНГ – содействие освещению деятельности структур СНГ, поиск путей взаимодействия между агентствами, создание возможностей, стажировка кадров, обмен опытом.
Накануне 2015 года Информсовет СНГ уделит особое внимание также 70-летию победы в Великой отечественной войне.
Делегаты 24 ноября посетили Мемориал жертв Геноцида армян, Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Комплекс Сардарапата и Музей этнографии.
Ассоциации национальных информационных агентств черноморских стран - международная организация, объединяющей усилия национальных информационных агентств стран Причерноморья для эффективного использования их информационных ресурсов.
В состав Ассоциации входят национальные информационные агентства: ATA (Албания), Азертадж (Азербайджан), ANA (Греция), Anadolu Ajansi (Турция), Арменпресс (Армения), БТА (Болгария), ТАСС (Россия), GHN  (Грузия), Молдпрес (Молдавия), AGERPRES (Румыния), ТАНЮГ (Сербия) и Укринформ (Украина). HINA (Хорватия), MIA (Македония).
Информсовет СНГ был создан в 1996 году «Соглашением Совета глав правительств о создании Совета руководителей государственных информационных агентств СНГ» (Москва, 3 ноября 1995 года). Соглашение подписали 9 государств: Республика Армения, Азербайджанская Республика, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Молдова, Российская Федерация, Республика Таджикистан.
Цели и задачи: создание действенного механизма свободного обмена информацией; обеспечение взаимодействия и сотрудничества государств - участников Содружества в информационной сфере; укрепление информационного партнерства; создание условий для максимально свободного взаимного движения информационных потоков, охватывающих не только политические и экономические процессы, но и весь спектр интересов, включая культуру, науку и спорт и др.