Լոնդոնի մետրոպոլիտենը նոր ռեկորդ է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի մետրոպոլիտենը ռեկորդ է սահմանել մեկ օրում ուղեևորների սպասարկման թվաքանակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Լոնդոնի մետրոյից մեկ օրում օգտվել է 4 միլիոն 576 հազար ուղևոր: Այս մասին հայտարարել է Անգլիայի մայրաքաղաքի մետրոպոլիտենի ղեկավարությունը:
«Ռեկորդը գրանցվել է ուրբաթ՝ նոյեմբերի 14-ին: Գերազանցվել է նախկինում` 2012թ. օգոստոսի 7-ին՝ Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ, սահմանված ռեկորդը: Այդ ժամանակ մեկ օրում Լոնդոնի մետրոյի ծառայություններից օգտվել էր 4 միլիոն 544 հազար մարդ: Ճիշտ է, այդ օրը մետրոն աշխատել է անվճար»,- հայտարարել է Լոնդոնի մետրոպոլիտենի ղեկավար Ֆիլ Հաֆթոնը:
Նոր ռեկորդի գրանցման օրը նույնպես ունեցել է իր առանձնահատկությունը: Կազմակերպություններից մեկը մետրոյով անվճար երթևեկելու հնարավորություն է տվել այն քաղաքացիներին, ովքեր ձեռք կբերեն մետրոյի համար նախատեսված նոր պլաստիկ քարտերը: Ծառայությունից օգտվել է 172 հազար մարդ:

Метрополитен Лондона установил новый суточный рекорд пассажиропотока
Лондонский метрополитен установил рекорд суточного пассажиропотока - 4 млн 576 тыс. поездок. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом объявили руководители столичного метро. "Рекорд был установлен в пятницу, 14 ноября, - заявил управляющий лондонской подземкой Фил Хафтон. - Тем самым побит предыдущий рекорд, установленный 7 августа 2012 года во время проведения Лондонской Олимпиады. Тогда было зафиксировано 4 млн 544 тыс поездок".
"Правда, в тот день метро работало в бесплатном режиме", - заметил он.
Однако и минувший новый рекордный день имел свои особенности - одна из платежных компаний предоставила суточные бесплатные поездки тем, кто приобретет ее новую пластиковую карту для метрополитена. Желающие набралось 172 тыс. человек.