Նիդեռլանդներում շաբաթվա ընթացքում թռչնագրիպի երրորդ բռնկումն Է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդներում շաբաթվա ընթացքում թռչնագրիպի երրորդ բռնկումն Է գրանցվել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով երկրի Էկոնոմիկայի նախարարությանը:
Գերատեսչությունում ճշտել են, որ վիրուսը հայտնաբերվել Է Էվոլլե քաղաքի մոտ գտնվող Կամպերվեեն բնակավայրի թռչնաֆաբրիկայում: Եվրամիությունում գործող կանոններին համապատասխան՝ ֆերմայում կոչնչացվեն բոլոր 10 հազար հավերը:
Առայժմ պարզ չԷ՝ այդ վիրուսի մանրԷահիմքը վտանգավոր Է արդյոք մարդու համար: «Ներկայում անալիզներ են կատարվում, որոնց արդյունքները հայտնի կդառնան ավելի ուշ»,-ճշտել են Հոլանդիայի Էկոնոմիկայի նախարարությունում: Ավելի վաղ թռչնագրիպ Էր հայտնաբերվել Հեքենդորփ եւ Տեր Աար բնակավայրերի երկու այլ տնտեսություններում: Երկու դեպքում Էլ վիրուսի մանրԷահիմքը վտանգավոր Է եղել մարդու համար:
Արդյունքում ոչնչացվել Է գրեթե 200 հազար հավ:
Նշվում Է, որ ֆերմաները միմյանց հետ կապված չեն եղել: Կամպերվեենից 10 կիլոմետր շառավղով գտնվում են 34 թռչնաֆաբրիկաներ, որոնցում ստուգվում Է թռչնագրիպի առկայությունը: Ֆերմաներում աշխատող մարդիկ գտնվում են բժիշկների հսկողության ներքո:
Փորձագետների կարծիքով՝ վիրուսը Եվրոպա են բերել չվող թռչունները: Ավելի վաղ թռչնագրիպ Է հայտնաբերվել նաեւ Գերմանիայում եւ Մեծ Բրիտանիայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Нидерландах зафиксирована третья вспышка птичьего гриппа за неделю
В Нидерландах зафиксирована третья вспышка птичьего гриппа за неделю, сообщило министерство экономики страны, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В ведомстве уточнили, что вирус был обнаружен на птицефабрике в населенном пункте Кампервеен, расположенном рядом с городом Зволле. В соответствии с правилами Евросоюза, на ферме будут уничтожены все 10 тыс. кур.
Пока остается неясным, является ли этот штамм опасным для человека. "В настоящее время проводятся анализы, результаты которых станут известны сегодня вечером", - уточнили в голландском министерстве экономики.
Ранее птичий грипп был обнаружен на двух других хозяйств - в населенных пунктах Хекендорп (15 ноября) и Тер Аар (20 ноября).
В обоих случаях штамм вируса оказался опасным для человека.
В результате было уничтожено почти 200 тыс. кур. Отмечается, что фермы не были связаны друг с другом.
В радиусе 10 км от Кампервеен находится 34 птицефабрики, которые проверяются на наличие птичьего гриппа. Люди, работавшие на фермах, находятся под наблюдением медиков.
По мнению экспертов, вирус был занесен в Европу мигрирующими птицами. Ранее птичий грипп также был зафиксирован в Германии и Великобритании.