Միջադեպը ցույց է տալիս, թե որքան խրթին է ԼՂ հակամարտության բանակցված կարգավորման ճանապարհը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն հանդես է եկել ադրբեջանական զինուժի կողմից նոյեմբերի 12-ին ԼՂՀ ռազմօդուժի ուղղաթիռի խոցման դեպքի վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունից, Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեի հայտարարության մեջ ասված է.
«Մենք անկեղծորեն ցավում ենք նոյեմբերի 12-ին երեք հայ զինվորականների կյանք խլած միջադեպի համար և մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին և մերձավորներին:
Սույն միջադեպը ցավոք ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան երկար և խրթին է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցված կարգավորման ճանապարհը։
Որպես Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան, կարող եմ միայն ցանկանալ, որ մոտակա օրերին և շաբաթներին կողմերը ձեռնպահ մնան բանավոր լարվածության և սադրանքի ցանկացած դրսևորումից և վերադառնան Մինսկի խմբի համանախագահների օժանդակությամբ Սոչիի, Նյուպորտի և Փարիզի հանդիպումների ժամանակ մեկնարկած երկխոսության դինամիկային։

Incident shows how complicated the road is to a negotiated settlement of the Karabakh conflict: Ambassador
Incident shows how complicated the road is to a negotiated settlement of the Karabakh conflict:
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS: France’s Ambassador to Armenia, Jean-François Charpentier, issued a statement today in which he expressed his condolences to the families of the three Armenian crew members killed on November 12 when their helicopter was shot down by Azerbaijan.
The French Embassy to Armenia informed Armenpress that the Ambassador Charpentier writes that this incident shows just how long and complicated the road is to a negotiated settlement of the Karabakh conflict.
“As France’s ambassador to Armenia I can only wish that the parties, in the days and weeks to come, will refrain from verbal escalations and all type of provocations, and that they will return to the dynamic of dialogue launched at Sochi, Newport and Paris and facilitated by the Minsk Group Co-Chairs,” the statement reads.
The ambassador concludes by arguing that confidence building measures are needed now more than ever.