Հայաստանի ամենախոշոր հարկատուն կրկին «Գազպրոմ Արմենիա»-ն է. ԻՆՖՈԳՐԱՖԻԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցուցակը 2014թ. ինն ամսվա արդյունքներով շարունակում է գլխավորել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը: Հունվար-սեպտեմբերին այն պետբյուջե է վճարել շուրջ 30 մլրդ 188 մլն դրամ հարկեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ցուցակում երկրորդ տեղն է զբաղեցրել «Ղ-Տելեկոմ» ընկերությունը` 22 մլրդ 150 մլն դրամ վճարված հարկերով, իսկ երրորդը «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունն է, որն ինն ամսում վճարել է 15 մլրդ 752 մլն դրամ հարկ:
Խոշոր հարկատուների ցուցակի 4-10-րդ տեղերը զբաղեցրել են «Արմենիա տելեֆոն կոմպանին»՝  12 մլրդ 882 մլն դրամ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը՝ 12 մլրդ 782 մլն դրամ, Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը՝ 9 մլրդ 727 մլն դրամ,«Ֆլեշ» ընկերությունը՝ 8 մլրդ 997 մլն դրամ, Գրանդ Տոբակո հայ-կանադական ընկերությունը՝ 7 մլրդ 259 մլն դրամ, «ՍԻՓԻԷՍ ՕԻԼ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ»-ը՝ 7 մլրդ 68 մլն դրամ, Երեւանի կոնյակի գործարանը՝ 5 մլրդ 131 մլն դրամ վճարված հարկերով:
Խոշոր հարկատուների ցուցակում են նաև Հայաստանի ԱԷԿ-ը, «Ինթերնեյնլ Մասիս Տաբակ» ընկերությունը, «Ակբա Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկը, «Ամերիաբանկ»-ը, «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը և այլն:

Крупные налогоплательщики Армении
Список крупных налогоплательщиков Армении по итогам 9-ти месяцев 2014 года продолжает возглавлять компания «Газпром Армения», которая перечислила в январе-сентябре этого года в госбюджет налоги на сумму около 30 млрд 188 млн драмов. Как сообщает Арменпресс, на втором месте – компания «К-Телеком» – 22 млрд 150 млн драмов, на третьем- «Алекс Григ», перечислившая за тот же период 15 млрд 752 млн драмов.
4-10 место в списке крупных налогоплательщиков Армении занимают: «Армения телефон компани» - 12 млрд 882 млн драмов, Зангезурский медно-молибденовый комбинат – 12 млрд 782 млн драмов, «Электросети Армении» - 9 млрд 727 млн драмов, компания «Флеш» - 8 млрд 997 млн драмов, армяно-канадская компания «Гранд Тобако» - 7 млрд 259 млн драмов, «СИПИЭС ОИЛ КОРПОРЕЙШН» - 7 млрд 68 млн драмов, Ереванский коньячный завод – 5 млрд 131 млн драмов.
В числе крупных налогоплательщиков также Армянская АЭС , компания «Интернейнл Масис Табак», «Акба Кредит Агрикол» банк, «Америабанк», компания «Оранж Армения» и др.