Երեք ամսում ավելի քան 560 հազար մարդ է հատել Ուկրաինայի հետ ՌԴ-ի սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեք ամսվա ընթացքում ավելի քան 560 հազար մարդ է հատել Ուկրաինայի հետ ՌԴ-ի սահմանը՝ Ռոստովի մարզի «Գուկովո» եւ «Դոնեցկ» անցակետերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել է տարածաշրջանում ԵԱՀԿ-ի առաքելության ղեկավար Պոլ Պիկարը:
Երեք ամսվա ընթացքում 19 դիտորդներ ռուս-ուկրաինական սահմանի իրադրության շուրջօրյա մոնիթորինգ են իրականացրել: ԵԱՀԿ-ի ղեկավարության որոշմամբ՝ նրանց մանդատը երկարացվել Է մինչեւ նոյեմբերի 23-ը:
«Աշխատանքի երեք ամսվա ընթացքում մենք տեսել ենք, որ այդ երկու անցակետով սահմանը հատել Է 560 հազար մարդ: Դա բավական շատ Է»,-ասել Է Պիկարը: Նա ճշտել Է, որ «Գուկովո» անցակետը օգոստոս ամսվա ընթացքում փակ Է եղել, քանի որ Ուկրաինայում հարակից Կրասնոպարտիզանսկ անցակետի մերձակայքում ակտիվ մարտական գործողություններ Էին ընթանում: Սեպտեմբերի 5-ին աշխարհազորայինների եւ Կիեւի միջեւ հրադադարի կնքումից հետո իրադրությունը կայունացել Է, անցակետը բացվել Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ОБСЕ: более 560 тыс человек пересекли границу РФ с Украиной за 3 мес
Более 560 тысяч человек пересекло российско-украинскую границу в пунктах пропуска "Гуково" и "Донецк" Ростовской области за три месяца, сообщил журналистам глава миссии ОБСЕ в регионе Поль Пикар.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, в течение трех месяцев 19 наблюдателей круглосуточно вели мониторинг ситуации на российско-украинской границе. Решением руководства ОБСЕ их мандат продлен до 23 ноября.
"За три месяца работы мы видели, что границу пересекли 560 тысяч человек через эти два пункта пропуска. Это довольно много", — сказал Пикар. Он уточнил, что пункт пропуска "Гуково" в течение августа был закрыт, поскольку на Украине вблизи сопредельного пункта пропуска Краснопартизанск, велись активные боевые действия. после заключения перемирия между ополченцами и Киевом 5 сентября, ситуация стабилизировалась, пункт пропуска был открыт.