Փխրուն խաղաղությունը հաղթական պատերազմից գերադասելի է. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն մի քանի տասնամյակ է Թուրքիան անօրինական կերպով փակել է Հայաստանի հետ սահմանը, իսկ մյուս հարևանը` Ադրբեջանը, թշնամական վերաբերմունք է ցուցաբերում պետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ամերիկյան հայտնի The New York Times պարբերականին տված հարցազրույցում, որը զետեղվել է Հայաստանին նվիրված հատուկ ներդիրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հարցազրույցում Նախագահն անդրադարձել է այն մարտահրավերներին և խնդիրներին, որոնց այսօր առերեսվել է Հայաստանը: «Արդեն երկարատև ժամանակ է ապրում ենք «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» դրության մեջ: Հայաֆոբիան, հայերի նկատմամբ ռազմական հռետորաբանությունն ու հայկական սահմանի ուղղությամբ զինված սադրանքներն արդեն 20 տարի է դարձել են մեր ամենօրյա կյանքի անբաժան մասը: Լեռնային Ղարաբաղի փխրուն խաղաղությունը կարևոր հիմնաքար է ողջ տարածաշրջանի խաղաղության համար, և մենք պաշտպանում ենք տարածաշրջանի խաղաղությունը մեր հարևան բռնապետության վտանգից, որին կուրացրել են նավթադոլարները»,- ասել է Նախագահը: Նա ընդգծել է, որ առաջնահերթություն եղել է և կմնա Հայաստանի ու ԼՂՀ անվտանգությունը, քանի որ փխրուն խաղաղությունն ավելի լավ է, քան հաղթական պատերազմը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին` Սարգսյանը վերահաստատել է տեսակետն այն մասին, որ խնդիրը պետք է կարգավորվի միջազգային իրավունքի հիման վրա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ձեռք բերված պամանավորվածությունների համաձայն:
ՀՀ Նախագահը կարևորել է նաև հայկական սփյուռքի գործունեությունը: Նա նշել է, որ ողջ աշխարհում սփռված հայկական սփյուռքը 21-րդ դարում հայկական հանրային դիվանագիտության անօտարելի և կարևոր տարրն է դարձել: «Սրա ակնառու օրինակն է ԱՄՆ-ի հայ համայնքը: Անժխտելի է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա մակարդակը պայմանավորված է նաև այս գործոնով: Միևնույն ժամանակ այս համայնքը նպաստում է թե’ ԱՄՆ, թե’ Հայաստանի զարգացմանն ու բարգավաճմանը: ԱՄՆ-ի հայկակական համայնքը պարբերաբար իր ձայնը բարձրացնում է համահայկական նշանակություն ունեցող խնդիրների կապակցությամբ, ինչպիսիք են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը, ինչպես նաև Հայաստանի շփջափակման վերացումը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Armenia has been illegally blockaded by Turkey for decades. Our other neighbor, Azerbaijan, demonstrates a hostile attitude toward Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan stated this in an interview to The New York Times. As reports “Armenpress”, in the interview the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan touched upon the challenges and issues Armenia faces today.
Among other things, the President of Armenia stated: “For a long period of time we have been living in “a no war, no peace” situation. Armenophobia, militant rhetoric and armed provocations along the border have become an inseparable part of our daily life for 20 years. Today, the fragile peace in Nagorno-Karabakh is the lynchpin of peace in our entire region, and we defend the very peace of the region from the trespasses of our neighbor dictatorship, which is blinded by petrodollars. In my opinion, our number one priority has been and will remain the security of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. Fragile peace is better than victorious war.”
“The maintenance of peace is our greatest achievement, and in the upcoming years we will continue to prioritize security along with economic development, the promotion of democracy, education and health. We seek a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict based on international law, particularly on the arrangements achieved within the framework of the format of OSCE Minsk Group co-chairs. To this end we continue our active cooperation with the co-chair countries – the USA, Russia and France.
I regret to say that so far we have not achieved tangible results because of the maximalist and often provocative stance of Azerbaijan at odds with both the spirit of the entire process and our joint efforts with the international community,” Serzh Sargsyan underscored.
In addition, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan reflected on the Armenian Diaspora’s activities and particularly noted: “In the 21st century, public diplomacy plays a major role in the development of bilateral relations. In this regard, Armenians worldwide, many of whom are descendants of survivors of the Armenian genocide, are an inalienable and important component of Armenian public diplomacy. A vivid example thereof is the Armenian community in the US. Indeed, the current level of Armenian-American relations is also conditioned by this factor. At the same time, this community contributes to the development and prosperity of both the USA and Armenia. The Armenian-American community regularly makes its voice heard in issues of pan-Armenian importance, such as the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the recognition and condemnation of the Armenian genocide and the lifting of blockades.”