Իրանում կհայտնվեն նոր ազատ տնտեսական գոտիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում նոր ազատ տնտեսական գոտիներ (ԱՏԳ) կհայտնվեն երկրի հարավի Բուշեր եւ Ջասք քաղաքներում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՌՆԱ գործակալությանը, բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն ուղղարկվել են Իսլամական Հանրապետության կառավարություն:
«Ներդրումների համար նոր բաց հարթակների հիմնումը կնպաստի երկրի տնտեսության կայունության հետագա ամրապնդմանը: Միայն այդպես կարելի Է հաջողությամբ դիմակայել արտաքին շոկերին եւ խոխհատուցել արեւմտյան պատժամիջոցների հասցրած վնասը»,- ասել Է Ազատ եւ հատուկ տնտեսական գոտիների համակարգող խորհրդի քարտուղար Աքբար Տորկանը:
Տնտեսության ամրապնդման եւս մեկ մեթոդ Է հարաբերությունների զարգացումը հարեւան երկրների հետ: Տորկանի կարծիքով, հենց դրա համար են ազատ տնտեսական գոտիները գտնվում հանրապետության ծայրամասերում:
Ազատ եւ հատուկ տնտեսական գոտիների ստեղծումն Իսլամական Հանրապետության ղեկավարության տնտեսական քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից մեկն Է: Այս պահին Իրանում գործում են յոթ ազատ եւ 16 հատուկ տնտեսական գոտիներ: ԱՏԳ-ների տարածքում արժութային գործառնությունների ոչ մի սահմանափակում չկա: Դեռ ավելին, այնտեղ գրանցված ձեռնարկությունները 15 տարով ազատվում են բոլոր հարկերի վճարումից:
Ազատ տնտեսական գոտիներն անչափ գրավիչ են օտարերկրյա կապիտալի համար: ԱՏԳ-երի տարածքում հնարավոր Է ամբողջովին օտարերկրյա կապիտալով ընկերությունների գրանցում, որոնք օժտված են ինքնուրույն իրավաբանական անձի իրավունքով եւ Իրանի հիմնական տարածքում մասնաճյուղեր ստեղծելու հնարավորությամբ:
Այդ համակարգն անհամեմատ ավելի ժողովրդավարական Է, քան խաղի կանոնները «մեծ երկրում», որտեղ կանոնակարգվում Է ոչ միայն օտարերկրյա ներդրումների բանամասը ձեռնարկությունում (ոչ ավելի, քան 50 տոկոս), այլեւ ամբողջ ճյուղում (35 տոկոսից ոչ ավելի), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране появятся новые свободные экономические зоны
Новые свободные экономические зоны (СЭЗ) появятся на юге Ирана в городах Бушер и Джаск. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, все необходимые документы направлены в правительство Исламской Республики.
"Учреждение новых открытых площадок для инвестиций будет способствовать дальнейшему укреплению устойчивости экономики страны. Только так можно успешно противостоять внешним шокам и нивелировать эффект (западных) санкций", - считает секретарь Координационного совета по свободным и особым экономическим зонам Акбар Торкан.
Еще один метод укрепления экономики - развитие отношений с соседними странами. Именно поэтому свободные экономические зоны, по мнению Торкана, находятся на окраинах республики.
Создание свободных и особых экономических зон - одно из важнейших направлений экономической политики руководства ИРИ. На данный момент в Иране действуют семь свободных и 16 особых экономических зон. На территории СЭЗ нет никаких ограничений по валютным операциям. Более того, предприятия, зарегистрированные там, на 15 лет освобождаются от уплаты всех налогов.
Свободные экономические зоны крайне привлекательны для иностранного капитала. На территории СЭЗ возможна регистрация компаний с полностью иностранным капиталом, обладающих правом самостоятельного юридического лица и возможностью создания филиалов на основной территории Ирана.
Такая система намного демократичнее, чем правила игры на "большой земле", где регулируется не только процент иностранных инвестиций в предприятие (не более 50%), но и в целом в отрасль (не более 35%).