ԼՂՀ այցելող հայտնի դեմքերը փախցրել են Ադրբեջանի քունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը շարունակում է բողոքել օտարերկրյա խորհրդարանականների` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կատարվող այցելությունների կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանությունը նոտա և համապատասխան նամակ է հղել Ֆրանսիայի ԱԳՆ և Ազգային ժողով` պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանի` Արցախ այցի առնչությամբ:
Դեսպանությունը դժգոհել է նաև Փարիզում սեպտեմբերի 23-26-ը տեղի ունեցած միջազգային ցուցահանդեսի ժամանակ Հայաստանի տաղավարում ԼՂՀ-ի ներկայացման համար: Այս կապակցությամբ նամակ է ուղղվել նաև զբոսաշրջանային ցուցահանդեսի կազմակերպիչներին:
Արցախի աշխուժացումը միջազգային տարատեսակ ու տարաֆորմատ միջոցառումներին ակնհայտորեն խուճապ է առաջացրել Բաքվում:
Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին: Ռոշբլուանը նշել է, որ նման այցերի միջոցով իրենք տեսնում են իրականությունը և դառնում ԼՂՀ յուրատեսակ ներկայացուցիչները Եվրոպայում:

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS: Foreign Affairs Ministry of Azerbaijan continues complaining on the occasion of the visits of foreign parliamentarians to the Nagorno Karabakh Republic. As Armenpress reports citing APA agency, the Azerbaijani Embassy in France has sent a corresponding letter to the Foreign Affairs Ministry of France and National Assembly on the occasion of MP Francis Roshbluan’s visit to Artsakh.
The Embassy has also complained of NKR’s representation at the Armenian pavilion during the international expo held September 23-26 in Paris.
Artsakh’s activeness during various international events has obviously caused panic in Baku.
In September, Artsakh National Assembly Speaker Ashot Ghulyan received French MP, Chairman of the France-Artsakh friendship group Francis Roshbluan. The French MP noted that thanks to similar visits they can see the truth and become unique representatives of the NKR in Europe.