ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի աջակցության «Նոու հաուն». խորհրդատվությունից մինչև ֆինանսավորման ներգրավում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հոկտեմբերի 1-2-ը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Եվրոպական Միության (ԵՄ) հետ համատեղ նախաձեռնել էր առեւտրի ֆինանսավորման վերաբերյալ կոնֆերանս: Կոնֆերանսի նպատակն էր Հայաստանում փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը և առեւտրի ֆինանսավորման գործիքների հասանելիության ապահովումը: ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի աջակցության խմբի ազգային ծրագրի ղեկավար Տիգրան Աղաբեկյանը ներկայացրեց «Նոու հաու. խորհրդատվությունից մինչև ֆինանսավորման ներգրավում» թեմայով զեկույց, որը Նոու հաու տեղեկատվական արշավի մաս է կազմում:
Տիգրան Աղաբեկյանը ներկայացրեց ՎԶԵԲ-ի աշխատանքը, որն է օգնել ձեռնարկություններին օգտվել մասնագիտական բիզնես խորհրդատվությունից և նոու-հաուից: ՎԶԵԲ-ը աջակցում է մի շարք նախագծերի ռազմավարական պլանավորման, մարքեթինգի, տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, որակի կառավարման, էներգախնայողության, էկոլոգիական, ֆինանսների կառավարման և այլ ոլորտներում տեղական կամ, այն դեպքերում, երբ  ընկերությունը պատրաստ է մրցակցել միջազգային շուկայում, նաև միջազգային խորհրդատուների ներգրավման միջոցով:
«Մենք արժևորում ենք արտաքին որակյալ խորհրդատվությունը, այդ իսկ պատճառով «Զարգացրեք ձեր խորհրդատվական բիզնեսը» թրեյնինգների շարքի շրջանակներում տեղական խորհրդատուների համար շարունակական կատարելագործման հեռանկարներ ենք ապահովում: Թրեյնիինգները բաղկացած են վեց մասից և տրամադրում են հիմնարար գիտելիքներ, ռեսուրսներ և տեխնիկաներ, ինչպես արդյունավետ խորհրդատվություն մատուցելու, այնպես էլ հաջողակ խորհրդատվական բիզնես հիմնելու համար», - իր ելույթում նշեց Աղաբեկյանը:
Նա նաև ներկայացրեց ՎԶԵԲ-ի Կանայք բիզնեսում առաջիկա նախագիծը, որի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը կաջակցի կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններին` ներգրավելու ֆինանսական միջոցներ գործընկեր բանկերի կողմից տրամադրվող հատուկ վարկային գծերի միջոցով, ինչպես նաև ստանալու խորհրդատվություն նոու-հաու ադապտացված խորհրդատվական ծառայությունների ծրագրերի, ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման դասընթացների և բիզնես-քոուչինգի միջոցով:
Ծրագիրը ՎԶԵԲ-ի գործընկեր ֆինանսական կառույցներին տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու միջոցով նաև կմշակի կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերություններին ուղղված կայուն վարկային մեխանիզմներ:
Ծրագրի մեկնարկը նախատեսվում է 2015 թվականի սկզբին:
Հայաստանում ՎԶԵԲ-ն աջակցում է ՓՄՁ-ներին ստանալ բիզնես խորհրդատվություն և ոլորտին բնորոշ մասնագիտական փորձ 2003 թվականից: Ավելի քան 5.3 մլն եվրո կազմող դրամաշնորհային միջոցներով Հայաստանում արդեն իրականացվել են ավելի քան 900 խորհրդատվական նախագծեր եւ շուկայի զարգացման ծրագրեր:
ՎԶԵԲ-ը, որը պատկանում է 65 երկրների և երկու միջկառավարական հաստատությունների, աջակցում է շուկայական տնտեսության և ժողովրդավարության զարգացմանը

YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS: The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), in cooperation with the European Union (EU) held a trade finance conference on October 1-2, to increase awareness and facilitate better access to the trade finance instruments for small and medium-sized enterprises (SMEs) in Armenia.
During the conference, EBRD National Program Manager, Small Business Support team, Tigran Aghabekyan, made a presentation on “Know How. From Advice to Access to Finance” as a follow up of the Know How Information Campaign.
Mr. Aghabekyan presented EBRD’s work to help businesses benefit from a professional business advice and know-how. The EBRD supports a range of projects in strategy, marketing, technology, engineering solutions, quality management, energy efficiency and environment, financial management by attracting local consultants, or through international advisers for companies ready to compete internationally.
“We understand the value and benefits of good quality external advice. That’s why we also offer local consultants lots of opportunities for continuous professional development via our Grow Your Consulting Business training series. Trainings are comprised of six courses that share essential skills, resources and techniques for effective and impactful consulting as well as for running a successful consulting business” noted Mr. Aghabekyan in his presentation.
Mr. Aghabekyan also introduced the upcoming EBRD Women in Business Program, in the framework of which the EBRD will assist women-led enterprises to access finance, via dedicated credit lines with partner banks, and to access advice and know-how via tailored advisory services projects, entrepreneurial skills training courses, business coaching and mentoring. The Program will also develop sustainable credit mechanisms targeted to women-led enterprises through technical assistance to EBRD partner financial institutions.
The launch of the Women in Business Program is expected in early 2015.
The EBRD has been helping SMEs in Armenia access business advice and industry expertise since 2003. Over €5.3 million of donor funding has been committed to more than 900 advisory projects and market development activities in Armenia.
The EBRD, owned by 65 countries and two intergovernmental institutions, is supporting the development of market economies and democracies.