Գերմանիան ուշադիր հետեւում է, թե Թուրքիան ինչ կձեռնարկի Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան սպասում է 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությանն ու քննարկում, թե ինչ ձեւաչափով եւ որտեղ են մասնակցելու այդ արարողություններին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելը նշում է, որ  տարելիցը խիստ հուզումնալից է լինելու հայերի համար: «Միաժամանակ Գերմանիայի համար հետաքրքրական է նաեւ եւ ուշադիր հետեւում ենք, թե Թուրքիան այդ առումով ինչ քայլեր է ձեռնարկի: ՀՀ նախագահ պարոն Սարգսյանն արդեն ուղարկել է հրավերներ 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու համար: Գերմանիան դեռ չի որոշել,  թե որտեղ, ինչպես եւ ինչ ձեւաչափով պետք է մասնակցի այդ արարողություններին: Այդ կապակցությամբ այժմ ընթանում են քննարկումներ: Մի բան էի ուզում շեշտել: Վերջերս ՀՀ նախագահը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում շեշտադրեց Ցեղասպանության հարցն ու շնորհակալություն հայտնեց այն երկրներին, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Պետք է նշեմ, որ 10 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Բունդեսթագն ընդունեց հատուկ բանաձեւ: Եթե դուք ընթերցեք այդ բանաձեւը` կտեսնեք, որ շատ հանգամանորեն ներկայացված են պատմական իրողություններն ու այն շատ խորքային հաշվետվություն է»,- ասաց դեսպանը: Ինչ վերաբերում է նոր բանաձեւի կամ հայտարարության ընդունմանը, դեսպանն ասաց, որ տեղյակ չէ:
Սեպտեմբերի 18-ին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր, Բունդեսթագի արտաքին կապերի հանձնաժողովի անդամ Մանֆրեդ Գրունդն ասել էր, որ 2015թ.  կկազմակերպվի քննարկում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ եւ նախատեսվում է, որ խորհրդարանականները կընդունեն նաեւ բանաձեւ:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայբնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցիներիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Միջազգայինառաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանիեւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարվածբռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»:Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքականկառավարությանը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունումապրում էին երկու միլիոնից ավել հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ.ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցինաշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհիերկու տասնյակից ավելի պետություններ, ԱՄՆ 42 նահանգներ, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիներիհամաշխարհային խորհուրդը, հեղինակավոր այլ կազմակերպություններ: Գերմանիայի խորհրդարանը եւս 2005թ. հունիսի 15-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման որոշում է ընդունել:

Германия внимательно наблюдает за тем, что предпримет Турция в преддверии 100- летия Геноцида армян
Германия в ожидании церемонии памяти жертв Геноцида армян 24 апреля 2015 года и в связи со 100-летием этой даты обсуждает, в каком формате и где будет участвовать в этих церемониях. В беседе с Арменпресс посол Германии в Армении Райнер Морель отметил, что эта годовщина будет очень волнующей для армян. «В то же время Германии интересно, и она внимательно следит за тем, какие шаги Турция предпримет в связи с этой датой. Президент г-н Саргсян уже направил приглашения участвовать в церемониях, посвященных 100-летию Геноцида армян. Германия пока не решила, как и в каком формате она примет участие в этих церемониях. В связи с этим сейчас проходят обсуждения.
Недавно в Генеральной Ассамблее ООН президент Армении подчеркнул  вопрос Геноцида и выразил благодарность тем странам, которые признали Геноцид армян. Должен отметить, что 10 лет назад Бундестаг принял специальную резолюцию о Геноциде армян.
Если Вы прочтете эту резолюцию, то увидите, что в ней очень подробно представлены исторические реалии и что это очень глубокий отчет», - сказал посол. Что касается принятия новой резолюции или заявления, то посол сказал, что не в курсе этого.
18 сентября в беседе с корр. «Арменпресс» депутат Христианско-Демократической партии, член комиссии внешних отношений Бундестага Манфред Грунд заявил, что в 2015 году будет организовано обсуждение по Геноциду армян и предусматривается, что парламентарии примут также резолюцию.
До начала первой мировой войны в Османской империи проживало более 2 миллионов армян. Около полутора миллиона наших соотечественников было убито в период 1915-1923 гг., остальные насильственно исламизированы или нашли пристанище в разных странах.
С арестов, начавшихся 24 апреля 1915 года (в основном, в столице Османской империи – в Константинополе), и последующего физического уничтожения сотен представителей армянской интеллигенции начался первый этап полного уничтожения армянского населения.
В дальнейшем армяне всего мира начали отмечать 24 апреля как день памяти жертв Геноцида армян.
Первый геноцид 20 века признали более 20 стран мира, Европарламент и Всемирный совет церквей, другие международные организации. Геноцид армян официально признали и осудили, объявив 24 апреля Днем памяти жертв геноцида, 42 из 50 штатов США.