Ադրբեջանի իշխանությունը տագնապած է. Թոմաս դե Վաալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասի գծով ճանաչված վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալը ԱՄՆ-ի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի Foreign Affairs ժողովածուում գրում է, որ նավթի վաճառքից հարստացած Ադրբեջանն այժմ գտնում է, որ կարող է ավտորիտար կառավարման մոդել հիմնել, իսկ էներգետիկ եւ անվտանգության հարցերում իրեն ներկայացնել որպես Արեւմուտքի «ռազմավարական գործընկեր»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նրա համոզմամբ, Ադրբեջանի` արտաքին քաղաքականության արեւմտամետ եւ ռուսամետ ուղղություններից տարբերվող այդ «երրորդ ճանապարհը» այժմ քննություն է անցնում:
Թոմաս դե Վաալը գրում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում հայերի նկատմամբ պարտությունը խորը հետք է թողել Ադրբեջանի հետագա ամբողջ արտաքին քաղաքականության մեջ:
Հեղինակը գրում է, որ ներկայում դիտվող նավթային երկրորդ բումը (առաջինը տեղի է ունեցել 19-րդ դարում) վերածվել է Ադրբեջանի քաղաքականությունը ձեւավորող կարեւոր գործոնի: Հոդվածում նշվում է, որ իշխանությունը Հեյդար Ալիեւից որդուն փոխանցելու գործողությունը տեղի է ունեցել 20 տարի առաջ արտասահմանյան ներդրողների հետ ստորագրված ձեռնտու նավթային պայմանագրերի ֆոնին:
Դե Վաալը միտքն ամբողջացնում է հետեւյալ կերպ. «...Բայց սա նաեւ ստեղծել է օլիգարխների նոր դաս»: Նրա կարծիքով` հենց այդ պատճառով էլ Ադրբեջանի քաղաքական վերնախավի գլխավոր նպատակը առկա քաղաքական եւ տնտեսական հիերարխիայի պահպանությունն է:
«Նախագահն արտոնյալ կերպով նստել է պետության գլխին, սակայն չի կարողանում վերահսկել իր բոլոր ենթականերին: Արտակարգ իրավիճակների, տրանսպորտի եւ ներքին գործերի օլիգարխ-նախարարները միանգամայն լեգիտիմացված զինված ուժեր են ստեղծել իրենց հարստությունները պահպանելու համար: Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունն ուղղված է այն բանին, որպեսզի ամեն դեպքում այդ հարաբերությունները չբախվեն Ադրբեջանի ավտորիտար կառուցվածքի պահպանության հետ», -գրում է Թոմաս դե Վաալը:
Հեղինակը հշեցնում է նաեւ 1990-ականներին Հեյդար Ալիեւի հետեւյալ խոսքը. «Վաշինգտոնը նոր Կրեմլ է»:
Թոմաս դե Վաալը համոզմունք է հայտնում, որ արտաքին քաղաքական ուղղվածության «երրորդ ճանապարհն» ընտրելու հետ Ադրբեջանի իշխանությունը տագնապած է, որ դա իրեն չի հաջողվի իրականացնել: Վերլուծաբանը գրում է, որ Եվրոպայի գազի պահանջարկի ընդամենը 2 տոկոսը բավարարող Ադրբեջանի` Արեւմուտքի հիմնական նավթային հսկաների հետ մեղրամիսն ավարտվելու վրա է, քանի որ Ֆրանսիայի «Total» եւ գերմանական E.ON ընկերությունները դուրս են եկել ադրբեջանական գազը Թուրքիայի վրայով Եվրոպայի սահմաններ հասցնող Անդրադրիատիկ գազատարի (TAP) նախագծից, իսկ նորվեգական «Statoil» ընկերությունը խիստ փոքրացրել է իր մասնակցությունը նախագծին:

Власти Азербайджана встревожены: Томас де Ваал
Известный эксперт по Южному Кавказу Томас де Ваал в сборнике Foreign Affairs Совета внешних отношений США пишет, что Азербайджан, разбогатевший на продаже нефти, сейчас считает, что может создать модель авторитарного управления, а в вопросах энергетики и безопасности позиционировать себя как стратегический партнер Запада. Как сообщает Арменпресс, по мнению автора статьи, этот «третий путь», отличный от прозападного и пророссийского направлений внешней политики Азербайджана, сейчас проходит испытание.
Томас де Ваал считает, что поражение в ходе карабахского конфликта оставило глубокий след во всей дальнейшей внешней политике Азербайджана.
Автор статьи пишет, что в настоящее время так называемый второй нефтяной бум (первый имел место в 19 веке) превратился в важный фактор, формирующий внешнюю политику Азербайджана. В статье отмечается, что передача власти от Гейдара Алиева его сыну состоялась 20 лет назад на фоне выгодного нефтяного контракта, подписанного с иностранными инвесторами.
«…Но это создало также новый класс олигархов», - пишет Томас де Ваал, приходя к заключению, что именно поэтому главной целью политической элиты Азербайджана является сохранение политической и экономической иерархии.
«Президент привилегированным образом встал во главе государства, однако не в силах контролировать своих подчиненных. Олигархи-министры по чрезвычайным ситуациям, транспорта и  внутренних дел создали легитимные вооруженные силы для сохранения своих богатств. Внешняя политика Азербайджана направлена на то,  чтобы в любом случае эти отношения не сталкивались с сохранением авторитарной структуры Азербайджана», - пишет аналитик.
Автор статьи напоминает следующие слова Гейдара Алиева, озвученные им в 1990-х: «Вашингтон – новый Кремль».
Томас де Ваал считает, что Азербайджан, избрав «третий путь» внешней политики», вместе с тем встревожен, что ему не удастся реализовать его на деле. Аналитик пишет, что «медовый месяц» Азербайджана, удовлетворяющего всего 2% спроса Европы на газ, с основными нефтяными магнатами Запада, приближается к концу, поскольку французская «Total» и германская E.ON вышли из проекта Адриатического газопровода (TAP) по доставке азербайджанского газа через Турцию к  границам Европы, а норвежская компания «Statoil» сильно сократила свое участие в этом проекте.