Ֆրանսիացի օրենսդիրների այցերը նպաստում են Արցախ-Ֆրանսիա ջերմ հարաբերությունների ընդլայնմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը սեպտեմբերի 23-ինընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆիլիպ Կալտենբախին։
Ինչպես ««Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի  վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ Կարեն Միրզոյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ֆրանսիացի օրենսդիրների՝ Արցախ հաճախակի դարձած այցերի կապակցությամբ, ընդգծելով, որ դրանք ոչ միայն նպաստում են Արցախի և Ֆրանսիայի միջև ավանդաբար ջերմ հարաբերությունների ընդլայնմանն ու զարգացմանը, այլ նաև կարևոր նշանակություն ունեն արտաքին աշխարհում Արցախի մասին լիարժեք և համակողմանի պատկերացում կազմելու գործում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախի և Ֆրանսիայի միջև տարբեր բնագավառներում համագործակցության հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակի գործունեությանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլի և մի շարք տարածաշրջանային գործընթացների շուրջ:

Визиты французских законодателей в НКР способствуют расширению и углублению теплых отношений между Арцахом и Францией
Визиты французских законодателей в НКР способствуют расширению и углублению теплых
отношений между Арцахом и Францией
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Карен Мирзоян 23 сентября принял руководителя группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Филиппа Кальтенбаха. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД НКР, приветствовав гостя, Карен Мирзоян выразил удовлетворение в связи с участившимися визитами французских законодателей в Арцах, отметив, что они способствуют не только расширению и углублению традиционно теплых отношений между Арцахом и Францией, но и имеют важное значение для составления полноценного и всестороннего представления об Арцахе во внешнем мире.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества между Арцахом и Францией в различных областях, а также коснулись деятельности Круга дружбы Франция-Арцах.
Стороны также обменялись мнениями относительно нынешнего этапа процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и ряда региональных процессов.