Քեմերոնը Նյու Յորքում բանակցություններ կվարի Իրանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում ուղղակի բանակցություններ կվարի Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 23-ին հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ հղում անելով նախարարների կաբինետի ղեկավարի դիվանատանը:
Սպասվում Է, որ բրիտանական կառավարության ղեկավարը կոչ կանի Ռոուհանիին՝ աջակցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ միջազգային ռազմարշավին, որը տարածքներ Է զավթել Սիրիայում եւ Իրաքում: Ինչպես նշում Է գործակալությունը, դա կլինի բարձր մակարդակի առաջին հանդիպումը 1979 թվականից ի վեր: Հանդիպման ստույգ ամսաթիվը չի նշվում: ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի նստաշրջանն սկսվել Է սեպտեմբերի 16-ին եւ կշարունակվի մինչեւ հոկտեմբերի 1-ը:
Սեպտեմբերի 22-ին «Իսլամական պետության» շուրջ բանակցություններ են անցկացրել ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆը: Ավելի վաղ Զարիֆը դժգոհություն Է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Իրանը չԷր հրավիրվել Իրաքին նվիրված փարիզյան խորհրդաժողովին, որտեղ քննարկվել են «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի միջոցառումները: Նախարարի խոսքով՝ իր երկիրը կարող Է կարեւոր դեր խաղալ այդ հարցում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Кэмерон проведет переговоры с президентом Ирана на полях сессии ГА ООН
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон проведет прямые переговоры с президентом Ирана Хасаном Роухани на полях сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке, как передает Арменпресс, об этом сообщает во вторник агентство Франс Пресс со ссылкой на канцелярию главы кабинета министров.
Ожидается, что глава британского правительства призовет Роухани поддержать международную кампанию против террористической группировки "Исламское государство" (ИГ), контролирующей территории в Сирии и Ираке. Как отмечает агентство, это будет первая встреча на высоком уровне с 1979 года. Точную дату встречи агентство не уточняет. Сессия ГА ООН началась 16 сентября и продлится до 1 октября.
В понедельник переговоры по ИГ провели госсекретарь США Джон Керри и министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф. После встречи тет-а-тет к дипломатам присоединились их заместители.
США ранее изложили свою стратегию борьбы с экстремистской группировкой. В ночь на вторник США впервые нанесли авиаудары по позициям ИГ на территории Сирии.
Зариф ранее выразил недовольство тем, что Иран не был приглашен на парижскую конференцию по Ираку, где обсуждались меры борьбы с "Исламским государством". По словам министра, его страна могла бы сыграть здесь ключевую роль.
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хоменеи заявил на прошлой неделе, что его страна отвергла просьбу США присоединиться к коалиции. Позже Белый дом подтвердил, что США не будут координировать свои действия по борьбе против ИГ с Ираном, который Израиль, США и ряд других стран Запада подозревают в попытках разработать ядерное оружие под прикрытием программы мирного атома.