Հայաստանում այս տարվա առաջին եռամսյակում ծնվել է 19401 երեխա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում ծնվել է  19401 երեխա: Լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում սեպտեմբերի 17-ին այս մասին տեղեկացրեց  ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը:
«Այս տարվա առաջին կիսամյակի ծնունդների քանակը 2012 թ. համեմատությամբ ավելի է 0,4%-ով, իսկ  2013 թ.՝ 3,2 %-ով», - ասաց Կույումջյանը: Ըստ նրա տրամադրած տվյալների՝ Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները 1990-ականներին ընկան, մինչև 2001 թ. հանրապետությունում գրեթե 2,5 անգամ նվազեց ծնունդների բացարձակ քանակը: Եթե 1986 թ. ծնելիությունը ամենաբարձրն է եղել` տարեկան 81 հազարից ավելի ծնունդ գրանցելով, ապա 2001 թ. այդ թիվը դարձավ 32 հազարից մի փոքր ավելի: Դա հանրապետությունում արձանագրված ամենացածր ցուցանիշն էր ըստ ծնունդների թվի:
Սակայն 2001 թ. հետո մինչև 2011 թ. ծնելիության ցուցանիշներում նկատելի է աճ: Ամենաբարձր ցուցանիշը 2010 թ. էր՝ 44825: Հանրապետությունում 2008 թ., 2001 թ. համեմատությամբ, ծնունդների թվաքանակի աճ կար՝ 41185: Աճը շարունակվեց. 2009 թ. հանրապետությունում ծնվել էր 44413 երեխա, 2010 թ.՝  448252: Եվ  2011 թ. նորից նկատվեց երեխաների ծննդի նվազման միտում մինչև 2013 թ. ներառյալ, երբ այն կազմեց 41790:
Խոսելով մանկական ծնելիության մասին` Կարինե Կույումջյանը նաև նշեց, որ անպայման պետք է հաշվի առնել մանկական մահացությունը մինչև մեկ տարեկան երեխաների շրջանում: Հանրապետությունում վերջին 5 տարում նորածինների շրջանում այն միջինը կազմել է տարեկան 445-512 դեպք:

В первом квартале 2014 года в Армении был зарегистрирован 19 401 новорожденный
В Армении в первом квартале этого года появился на свет 19 401 ребенок. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами 17 сентября сказала начальник отдела переписи и демографии Национальной статистической службы Карине Куюмджян.
«В первом полугодии 2014 года число новорожденных, по сравнению с тем же периодом 2012 года, увеличилось на 0,4%, а по сравнению с 2013 – на 3,2%», - сказала она. Согласно представленным ею данным, показатели рождаемости в Армении в 1990-х годах снизились, до 2001 года в республике почти в 2,5 раза сократилось число родов. Если в 1986 году показатель рождаемости был самым высоким в стране – более 81 тысяч новорожденных в год, то в 2001 году этот показатель был чуть больше 32 тысяч. Это самый низкий показатель, зарегистрированный в Армении.
Однако в период после 2001 года до 2011 наметился заметный рост этого показателя. Самый высокий показатель рождаемости был зарегистрирован в 2010 году – 44 825. В 2011 снова наметилась тенденция снижения этого показателя, включая 2013 год – 41 790.
Говоря о рождаемости, Карине Куюмджян отметила, что обязательно следует учитывать также уровень детской смертности в возрасте до 1 года. За последние 5 лет этот показатель в среднем составил 445-512 случаев в год.