Ավստրիայի արտգործնախարարն այցելեց ԵՊԼՀ ավստրիական գրադարան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցի շրջանակում Երեւանում գտնվող Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Քուրցն այցելեց Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի ավստրիական գրադարան: Նախարարը և նրա պատվիրակությունը շրջեցին համալսարանում, ծանոթացան գրադարանի գործունեությանը, հանդիպեցին ուսանողների հետ:
ԵՊԼՀ ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը կարևորեց իրադարձության անցկացումը: «Մեր համալսարանը մշտապես վայելել է Ավստրիայի ուշադրությունը դեպի իր գերմանախոս ուսանողները: Ավստրիայի հետ մենք իրականացնում ենք բազմաթիվ կրթական և մշակութային ծրագրեր:  Հենց այդ ծրագրերի արդյունքում մեր համալսարանում ստեղծվեց ավստրիական գրադարանը, որի բացմանը ներկա էր նաև Ավստրիայի առաջին տիկինը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Գայանե Գասպարյանը:
ԵՊԼՀ ռեկտորը Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարին շնորհակալություն հայտնեց` ժամանակ գտնելու և համալսարան այցելելու համար:
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Քուրցը շնորհակալություն հայտնեց ԵՊԼՀ-ում ներկա գտնվելու համար:
«Մենք շատ ուրախ ենք համագործակցել Հայաստանի հետ: Դրա ապացույցն է այստեղ եղած պատվիրակությունը, որը միայն քաղաքական չէ, քանի որ այստեղ են գտնվում տնտեսական հարցերով ներկայացուցիչներ: Ինչպես տեղեկացա, համալսարանում 500 ուսանող գերմաներեն են ուսանում: Նրանք կարող են իրենց ուսումը շարունակել  Ավստրիայում»,-նշեց Քուրցը: Նա նաև լսեց գերմաներեն ուսումնասիրող երիտասարդների ելույթները, շփվեց, լուսանկարվեց ուսանողների հետ:
Հայաստանի և Ավստրիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. հունվարի 24-ին: 2011թ. հոկտեմբերի 11-ին Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակվել Արման Կիրակոսյանը: 2012թ. օգոստոսի 28-ին Հայաստանում Ավստրիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը` Վիեննա) Ալոիս Կրաուտը իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:   2011թ. հունիսին Հայաստանում Ավստրիայի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս է նշանակվել Արամ Մարությանը:

Austrian FM visits Austrian library of Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences
Austrian FM visits Austrian library of Yerevan Brusov State University of Languages and Social
Sciences
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS: Foreign Minister of Austria Sebastian Kurz who is in Yerevan on an official visit attended the Austrian library of the Yerevan State Linguistic University. The minister and the delegation led by him walked around in the university, familiarized themselves with the library’s activity, met with the students.
Rector of the university Gayane Gasparyan attached high importance to the event. “Our university has always enjoyed Austria’s attention to our German-speaking students. We implement a wide range of educational and cultural programs in collaboration with Austria. As a result of those very programs, our university has founded its Austrian library, the opening of which was attended by the first lady of Austria,” Gayane Gasparyan said, Armenpress reports.
The university rector expressed gratitude to the Austrian FM for the visit. Sebastian Kurz in his turn thanked for the invitation.  “We are very happy for our cooperation with Armenia. The visit of our delegation proves that. As I was informed, 500 students at the university study German. They can continue their education in Austria,” said Kurz. He also listened to the speeches of the German-learning students and communicated with them.
Diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Austria were established on 24 January 1992. On 11 October 2011 Arman Kirakossian was appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Austria.
On 28 August 2012 Alois Kraut, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Austria to Armenia (with residence in Vienna), presented his credentials to the President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan. In June 2011 Aram Marutyan was appointed Honorary Consul of the Republic of Austria in Armenia.