Ավստրիայի արտգործնախարարն այցելեց ԵՊԼՀ ավստրիական գրադարան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցի շրջանակում Երեւանում գտնվող Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Քուրցն այցելեց Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի ավստրիական գրադարան: Նախարարը և նրա պատվիրակությունը շրջեցին համալսարանում, ծանոթացան գրադարանի գործունեությանը, հանդիպեցին ուսանողների հետ:
ԵՊԼՀ ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը կարևորեց իրադարձության անցկացումը: «Մեր համալսարանը մշտապես վայելել է Ավստրիայի ուշադրությունը դեպի իր գերմանախոս ուսանողները: Ավստրիայի հետ մենք իրականացնում ենք բազմաթիվ կրթական և մշակութային ծրագրեր:  Հենց այդ ծրագրերի արդյունքում մեր համալսարանում ստեղծվեց ավստրիական գրադարանը, որի բացմանը ներկա էր նաև Ավստրիայի առաջին տիկինը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Գայանե Գասպարյանը:
ԵՊԼՀ ռեկտորը Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարին շնորհակալություն հայտնեց` ժամանակ գտնելու և համալսարան այցելելու համար:
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Քուրցը շնորհակալություն հայտնեց ԵՊԼՀ-ում ներկա գտնվելու համար:
«Մենք շատ ուրախ ենք համագործակցել Հայաստանի հետ: Դրա ապացույցն է այստեղ եղած պատվիրակությունը, որը միայն քաղաքական չէ, քանի որ այստեղ են գտնվում տնտեսական հարցերով ներկայացուցիչներ: Ինչպես տեղեկացա, համալսարանում 500 ուսանող գերմաներեն են ուսանում: Նրանք կարող են իրենց ուսումը շարունակել  Ավստրիայում»,-նշեց Քուրցը: Նա նաև լսեց գերմաներեն ուսումնասիրող երիտասարդների ելույթները, շփվեց, լուսանկարվեց ուսանողների հետ:
Հայաստանի և Ավստրիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. հունվարի 24-ին: 2011թ. հոկտեմբերի 11-ին Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակվել Արման Կիրակոսյանը: 2012թ. օգոստոսի 28-ին Հայաստանում Ավստրիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը` Վիեննա) Ալոիս Կրաուտը իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:   2011թ. հունիսին Հայաստանում Ավստրիայի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս է նշանակվել Արամ Մարությանը:

Министр ИД Австрии посетил австрийскую библиотеку в университете имени В.Брюсова
Министр иностранных дел Австрии Себастиан Курц в рамках официального визита в Армению посетил австрийскую библиотеку в Государственном лингвистическом, обществоведческом университете имени В.Я.Брюсова. Как сообщает Арменпресс, Себастиан Курц и возглавляемая им делегация обошли университет, ознакомились с деятельностью австрийской библиотеки, встретились со студентами.
Ректор вуза Гаяне Гаспарян подчеркнула важность этого визита для университета. «Наш университет всегда был в сфере внимания Австрии благодаря немецкоязычным студентам. Мы реализуем с Австрией многочисленные образовательные и культурные программы. Именно в результате этих программ и была создана австрийская библиотека, на церемонии открытия которой присутствовала и первая леди Австрии», -сказала она.
«Мы рады сотрудничать с Арменией. Свидетельством тому визит нашей делегации, которая по своему составу не только политическая, поскольку здесь находятся и специалисты экономического сектора. Как мне стало известно, здесь на германском отделении учатся  500 студентов, они могут продолжить свое образовании в Австрии», - сказал министр ИД Австрии Себастиан Курц. Он также пообщался и сфотографировался со студентами.
Дипломатические отношения между Республикой Армения и Республикой Австрия были установлены 24 января 1992г.
11 октября 2011г. Арман Киракосян был назначен Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Армения в Австрии.
28 августа 2012г. Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Австрия в Армении (резиденция в Вене) Алоис Краут вручил верительные грамоты Президенту Армении Сержу Саргсяну.