Մալայզիա են հասցվել Boeing-ի աղետից զոհվածների մարմինները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամստերդամից հատուկ չվերթով Քուալա Լումպուր են հասցվել Ուկրաինայի տարածքում Boeing-ի աղետից զոհվածների ինը մարմիններ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը: Մալայզիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում տեղի է ունեցել սգո արարողություն, իսկ այնուհետեւ ամբողջ երկրում լռության րոպե է հայտարարվել:
Սա արդեն երրորդ ինքնաթիռն է, որը հայրենիք է փոխադրել Malaysia Airlines-ի օդանավի կործանման հետեւանքով զոհվածների մնացորդները: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է երկրի տրանսպորտի նախարար Լիոու Տիոնգ Լայը, աղետյալ ինքնաթիռում գտնվող 43 մալայզիացիներից առայժմ ճանաչված են 32-ը, եւ բոլորն էլ արդեն տեղափոխվել են հայրենիք:
Թագավորության պաշտպանության նախարար Խիշամուդին Հուսեյնն իր հերթին ընդգծել է, որ «աղետի բոլոր զոհերին վերադարձնելը Մալայզիայի կառավարության գերակա խնդիրներից մեկն է»: Դրա համար, նրա խոսքով, անհրաժեշտ է, որ փորձագետները վերադառնան Boeing-ի կործանման վայր:
Malaysia Airlines ընկերության Boeing 777-ը , որը չվերթ էր իրականացնում Ամստերդամ-Քուալա Լումպուր երթուղով, հուլիսի 17-ին աղետի է ենթարկվել Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզում: Օդանավի բոլոր ուղեւորներն ու անձնակազմի անդամները՝ թվով 298 մարդ, զոհվել են: Նրանց մեծամասնությունը՝ 196 մարդ, Նիդեռլանդների հպատակներ էին, հաղորդել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

В Малайзию доставлены тела девяти погибших в авиакатастрофе Boeing на Украине
Специальным рейсом из Амстердама в Куала-Лумпур доставлены тела девяти погибших в авиакатастрофе Boeing на территории Украины, в том числе двоих граждан Нидерландов.
В столичном аэропорту Малайзии прошла траурная церемония, а затем по всей стране объявили минуту молчания, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Это уже третий самолет, который доставил на родину останки погибших в крушении лайнера "Малайзийских авиалиний". Как сообщил ранее министр транспорта страны Лиоу Тионг Лай, из 43 малайзийцев, находившихся на борту разбившегося лайнера, опознаны на данный момент 32, и почти все уже доставлены на родину.
Министр обороны королевства Хишамуддин Хусейн, в свою очередь, подчеркнул, что "возвращение всех жертв катастрофы является одной из приоритетных задач правительства Малайзии". Для этого, по его словам, необходимо, чтобы эксперты вернулись на место крушения Boeing.
Boeing 777 компании "Малайзийские авиалинии", совершавший рейс по маршруту Амстердам - Куала-Лумпур, потерпел крушение 17 июля в Донецкой области Украины. Все находившиеся на борту самолета 298 человек погибли. Подавляющее большинство из них - 196 человек - были подданными Нидерландов.