Կալիֆորնիայի Սենատի որոշումը վկայում է, որ ԼՂ անկախության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի. Շարմազանով
Կալիֆորնիայի Սենատի որոշումը վկայում է, որ ԼՂ անկախության միջազգային
ճանաչումն այլընտրանք չունի. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ  Կալիֆորնիա նահանգի Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը խոսում է այն մասին, որ Արցախի անկախությունն այլընտրանք չունի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Սա խոսում է այն մասին, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավը շարունակվում է: Սա խոսում է նաև այն մասին, որ ուշ թե շուտ մենք հասնելու ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչմանը»,-ասաց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ ժողովրդավարության և ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հերթական օրինակը պետք է վարակիչ լինի ոչ միայն ԱՄՆ այլ նահանգների, այլև միջազգային հանրության տարբեր սուբյեկտների համար: «Եվ սա կլինի հերթական հանգրվանը, որպեսզի մենք շարունակենք միջազգային ճանաչման գործընթացը: Սա շատ կարևոր քայլ է, մանավանդ այս փուլում, և սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ինքնորոշման հաղթարշավը շարունակվում է,և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի»,- նշեց Շարմազանովը:
Շարմազանովը նշում է, որ սա արդյունք է ինչպես Հայաստանի Հանրապետության հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության,  այնպես էլ ԱՄՆ-ում հայկական ազդեցիկ լոբբիի գործունեության: «Պատահական չէ, որ Մինսկի խմբում համանախագահող երկրներից մեկի նահանգը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը: Սա նշանակում է, որ գործընթացն սկսվել է և ուշ, թե շուտ մենք հասնելու ենք դրան: Հնարավոր չէ գնալ գետի հունին հակառակ, իսկ գետի հունը տանում է դեպի անկախ Արցախ»,- եզրափակեց ԱԺ փոխնախագահը:
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատը ժամեր առաջ 23/0 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող AJR 32 բանաձևը: Բանաձևը սենատին ներկայացրեց սենատոր Քևին դե-Լեոնը` նշելով, որ այդ տարածաշրջանը հայկական պատմական տարածք է և մոտ 100 տոկոսով բնակեցված է հայերով: «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայերը չափազանց շատ են տառապել անցած դարում, և նրանց տառապանքները շարունակվում են նաև այս դարում: Նրանք արժանի են ունենալու ազատ-անկախ հայրենիք` չգտնվելով հալածանքների վտանգի տակ: Այս տարի մենք նշում ենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը, և մեր սովորած դասերից մեկն այն է, որ մի էթնիկ խումբը չպետք է իշխի մյուսի վրա»,- նշել է սենատորը: Բանաձևի օգտին ելույթ են ունեցել նաև սենատորներ Թոմ Բերիհիլը և Ռիկարդո Լարան:

Решение Сената Калифорнии свидетельствует о том, что международное признание НК не имеет альтернативы: Шармазанов
Решение Сената Калифорнии свидетельствует о том, что международное признание НК не
имеет альтернативы: Шармазанов
Признание независимости Нагорного Карабаха Сенатом американского штата Калифорния говорит о том, что независимости Арцаха нет альтернативы. Об этом в беседе с Арменпресс сказал вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов. «Это говорит о том, что победоносное шествие народа Арцаха к реализации своего права на самоопределение продолжается. Это говорит и о том, что рано или поздно мы добьемся международного признания Нагорно-Карабахской Республики», - сказал Шармазанов.
Вице-спикер НС подчеркнул, что очередной пример демократии и признания права на самоопределение должен стать «заразительным» не только для других штатов США, но и разных субъектов международного сообщества. «И это станет очередным этапом продолжения процесса международного признания. Это очень важный шаг и еще раз показывает, что победоносное шествие процесса самоопределения продолжается и что международное признание Нагорно-Карабахской Республики не имеет альтернативы», - сказал Шармазанов.
Шармазанов отметил, что это результат как взвешенной внешней политики Армении, так и деятельности влиятельного армянского лобби США. «Не случайно,  что штат одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ признал независимость Нагорно-Карабахской Республики. Это означает, что процесс начался и рано или поздно мы добьемся этого. Нельзя идти против течения реки, а ее течение ведет к независимому Арцаху», - сказал в заключение вице-спикер НС.
Сенат американского штата Калифорния принял единогласно - в соотношении 23/0 - резолюцию AJR 32, признающую независимость Нагорного Карабаха и право народа Арцаха на самоопределение. Резолюцию представил сенатор Кевин де Леон, отметив, что этот регион является исторически  армянской территорией, которая почти на 100% заселена армянами «Этнические армяне этого региона много пережили в прошлом веке и их страдания продолжаются и в этом веке. Они достойны иметь свободную и независимую родину, не находясь постоянно под угрозой гонений. 100-летие Первой мировой войны и один из усвоенных нами уроков в том, что одна этническая группа не должна властвовать над другой.», - сказал сенатор. В поддержку  резолюции выступили также сенаторы Том Берихил и Риккардо Лара.