Ստեփանակերտում մեծ հաղթանակ են որակում Կալիֆորնիայի Սենատի կողմից ԼՂ անկախության ճանաչումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆորնիայի Սենատի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը մեծ հաղթանակ է որակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցը Կալիֆորնիայում հասել է վերջնագծին:
«Մինչ այդ նրանց օրենսդիր մյուս պալատն էր ճանաչել, այժմ էլ Սենատն է ճանաչում Արցախի անկախությունը եւ փաստորեն այս կերպ Կալիֆորնիայում ճանաչման գործընթացը հաջողությամբ հասավ իր ավարտին: Իսկ Կալիֆորնիան հասարակ նահանգ չէ ԱՄՆ-ում: Եվ իր տնտեսական ներուժով, եւ բնակչությամբ խոշորագույն նահանգներից է եւ բացի այդ, աշխարհի 7 ամենամեծ տնտեսություն ունեցող նահանգների կազմում է: Կարելի է ասել, որ Կալիֆորնիան առանձին մի պետություն է, որը գնահատեց ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, ազատության տենչն ու այն աշխատանքը, որ կատարվում է Արցախում եւ ճանաչեց մեր անկախությունը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ հերթական անգամ Արցախում պետականաշինության գործընթացը, որը ընթանում է քաղաքակիրթ երկրների մոտեցումներին եւ չափանիշներին համահունչ, եղավ արդյունավետ:
«Սա փաստում է, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում եւ հետագայում էլ պետք է ունենանք հաջողություններ»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Ստեփանակերտը  ճանաչման ուղղությամբ շարունակելու է աշխատել եւ ամեն ինչ արվելու է ընդլայնելու ճանաչման աշխարհագրությունը:
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատը օգոստոսի 27-ին 23/0 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող AJR 32 բանաձևը: Բանաձևը սենատին ներկայացրել է սենատոր Քևին դե-Լեոնը` նշելով, որ այդ տարածաշրջանը հայկական պատմական տարածք է և մոտ 100 տոկոսով բնակեցված է հայերով: «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայերը չափազանց շատ են տառապել անցած դարում, և նրանց տառապանքները շարունակվում են նաև այս դարում: Նրանք արժանի են ունենալ ազատ-անկախ հայրենիք` չգտնվելով հալածանքների վտանգի տակ: Այս տարի մենք նշում ենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը, և մեր սովորած դասերից մեկն այն է, որ մի էթնիկ խումբը չպետք է իշխի մյուսի վրա»,- նշեց սենատորը: Բանաձևի օգտին ելույթ ունեցան նաև սենատորներ Թոմ Բերիհիլը և Ռիկարդո Լարան:

В Степанакерте считают большой победой признание независимости НК Сенатом Калифорнии
Признание независимости Арцаха Сенатом Калифорнии пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян назвал большой победой, добавив, что вопрос признания Нагорного Карабаха в Калифорнии достиг финиша.
«До этого  то же признала и другая законодательная Палата этого штата,  а  сейчас Сенат признал независимость Арцаха и, фактически, процесс признания с успехом пришел к своему логического завершению.  А Калифорния не самый рядовой штат США. И своим экономическим потенциалом и по населению – это один из крупнейших американских  штатов, кроме того, он входит в число 7 штатов с самой крупной экономикой. Можно сказать, что Калифорния - это отдельное государство, которое уважило право народа на самоопределение, оценив его стремление к свободе и ту работу, которая делается в Арцахе, и признало нашу независимость», - сказал в беседе с Арменпресс Давид Бабаян, добавив, что   процесс государственного строительства в Арцахе, который проходит в соответствии с подходами и критериями цивилизованных стран, в очередной раз доказал свою эффективность.
«Это говорит о том, что мы двигаемся в правильном направлении и что мы и в дальнейшем должны добиться успеха», - сказал пресс-секретарь президента НКР, добавив, что Степанакерт продолжит работать над продолжением процесса признания и сделает все, чтобы расширить его географию.
Сенат американского штата Калифорния принял единогласно - в соотношении 23/0 - резолюцию AJR 32, признающую независимость Нагорного Карабаха и право народа Арцаха на самоопределение. Резолюцию представил сенатор Кевин де Леон, отметив, что этот регион является исторически  армянской территорией, которая почти на 100% заселена армянами «Этнические армяне этого региона много пережили в прошлом веке и их страдания продолжаются и в этом веке. Они достойны иметь свободную и независимую родину, не находясь постоянно под угрозой гонений. 100-летие Первой мировой войны и один из усвоенных нами уроков в том, что одна этническая группа не должна властвовать над другой.», - сказал сенатор. В поддержку  резолюции выступили также сенаторы Том Берихил и Риккардо Лара.