Ստեփանակերտում մեծ հաղթանակ են որակում Կալիֆորնիայի Սենատի կողմից ԼՂ անկախության ճանաչումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆորնիայի Սենատի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը մեծ հաղթանակ է որակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցը Կալիֆորնիայում հասել է վերջնագծին:
«Մինչ այդ նրանց օրենսդիր մյուս պալատն էր ճանաչել, այժմ էլ Սենատն է ճանաչում Արցախի անկախությունը եւ փաստորեն այս կերպ Կալիֆորնիայում ճանաչման գործընթացը հաջողությամբ հասավ իր ավարտին: Իսկ Կալիֆորնիան հասարակ նահանգ չէ ԱՄՆ-ում: Եվ իր տնտեսական ներուժով, եւ բնակչությամբ խոշորագույն նահանգներից է եւ բացի այդ, աշխարհի 7 ամենամեծ տնտեսություն ունեցող նահանգների կազմում է: Կարելի է ասել, որ Կալիֆորնիան առանձին մի պետություն է, որը գնահատեց ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, ազատության տենչն ու այն աշխատանքը, որ կատարվում է Արցախում եւ ճանաչեց մեր անկախությունը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ հերթական անգամ Արցախում պետականաշինության գործընթացը, որը ընթանում է քաղաքակիրթ երկրների մոտեցումներին եւ չափանիշներին համահունչ, եղավ արդյունավետ:
«Սա փաստում է, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում եւ հետագայում էլ պետք է ունենանք հաջողություններ»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Ստեփանակերտը  ճանաչման ուղղությամբ շարունակելու է աշխատել եւ ամեն ինչ արվելու է ընդլայնելու ճանաչման աշխարհագրությունը:
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատը օգոստոսի 27-ին 23/0 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող AJR 32 բանաձևը: Բանաձևը սենատին ներկայացրել է սենատոր Քևին դե-Լեոնը` նշելով, որ այդ տարածաշրջանը հայկական պատմական տարածք է և մոտ 100 տոկոսով բնակեցված է հայերով: «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայերը չափազանց շատ են տառապել անցած դարում, և նրանց տառապանքները շարունակվում են նաև այս դարում: Նրանք արժանի են ունենալ ազատ-անկախ հայրենիք` չգտնվելով հալածանքների վտանգի տակ: Այս տարի մենք նշում ենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը, և մեր սովորած դասերից մեկն այն է, որ մի էթնիկ խումբը չպետք է իշխի մյուսի վրա»,- նշեց սենատորը: Բանաձևի օգտին ելույթ ունեցան նաև սենատորներ Թոմ Բերիհիլը և Ռիկարդո Լարան:

Stepanakert considers recognition of Karabakh's independence by California Senate a great victory
STEPANAKERT, AUGUST 28, ARMENPRESS. Davit Babayan, the Press Spokesperson of the President of the Nagorno Karabakh Republic, characterized the recognition of Karabakh’s independence by California Senate as a great victory.
In a conversation with “Armenpress”, Davit Babayan underscored: “Thus the process of recognition has successfully reached its end in California. California is not just a common state in the U.S. It is one of the major states in regard of its economic potential and population. Moreover, it’s one of the world’s 7 states with major economies. It can be said that California is a separate state, which appreciated the right of people’s to self determination, desire of freedom and the activities carried out in Karabakh and recognized our independence. The state building process in Karabakh, which is carried out in compliance with the approaches and standards of the civilized countries, has again proved to the efficient.”
Previously it was reported that the California State Senate approved a measure recognizing the independence and self-determination of the Nagorno-Karabakh Republic.
Wednesday’s vote on AJR32 also called for U.S. recognition of the Republic of Nagorno Karabakh, marking a major milestone in the growing American movement supporting the national and democratic aspirations of the citizens of this independent and historically Armenian country.