Վերին Լարսում մոտ մեկ տասնյակ հայկական մարդատար մեքենաներ կան, նաեւ բեռնատարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերին Լարս-Կազբեկ ճանապարհահատվածում տեղի ունեցած սողանքից հետո Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը կոչ է անում բոլորին խուսափել երթևեկել այդ ճանապարհով: Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության խորհրդական Արման Աղաջանյանը նշել է, որ տեղում իրավիճակը բարվոք է, ժողովրդի համար տեղադրվել են վրաններ, բիոզուգարաններ, մատակարարվում է սնունդ և առաջին անհրաժեշտության բոլոր պարագաները: «Նախնական տվյալներով, որը մեզ հաղորդել են ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի Հանրապետության գլխավոր վարչությունից, ավտոճանապարհը փակ կլինի 10-15 օր»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտնել է Աղաջանյանը: Վերջինիս խոսքերով` այս պահի դրությամբ կա բեռնատար մեքենաների որոշ կուտակում, ինչպես նաև` մոտ մեկ տասնյակ մարդատար մեքենաներ: Առավոտյան 09:30-ի տվյալներով` այդ վայրում չկան կանայք և երեխաներ:
«Մենք համաձայնության ենք եկել Ռուսաստանի Դաշնության ճանապարհային ոստիկանության բոլոր այն սուբյեկտների հետ, որոնցով երթևեկում են մինչև Վերին Լարս հասնելը: Մասնավորապես, Կաբարդինո-Բալկարիայի Հանրապետության ճանապարհային ոստիկանության հետ, որ հենց Կաբարդինո-Բալկարիա մուտք գործելիս բոլորին տեղեկացվում է, որ ճանապարհը փակ է և խորհուրդ է տրվում չշարունակել երթևեկելը և վերադառնալ: Մշտական կապի մեջ ենք գտնվում ՌԴ բոլոր համապատասխան մարմինների հետ, ուշի ուշով հետևում ենք դեպքերի զարգացմանը և լրացուցիչ տեղեկությունների լինելուն պես, անմիջապես կտեղեկացնենք հանրությանը»,- ասել է Աղաջանյանը:
Վրաստանի Դարիալի կիրճում օգոստոսի 21-ին սողանք է տեղի ունեցել: Նախնական տվյալներով` սողանքից տուժողներ չեն եղել: Կազբեկի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գիվի Կիրիկաշվիլին հայտնել է, որ սողանքը տեղի է ունեցել նույն այն վայրում, որտեղ եղել էր 2014 թվականի մայիսին: Ռազմավիրական ճանապարհը ժամը 22:45-ից Վրաստանի հատվածում ավտոմեքենաների երթևեկության համար փակվել է: Վրաստանի տարածքում Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս մայրուղային գազատարի վրա տեղի ունեցած վթարի պատճառով օգոստոսի 20-ի ժամը 23:45-ից ժամանակավորապես դադարեցվել է Հայաստան բնական գազի մատակարարումը: Հայաստանի Հանրապետության սպառողների գազամատակարարումը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից կիրականացվի պահուստային ռեզերվների հաշվին ՝ առանց սահմանափակումների:

У Верхнего Ларса скопились десятки единиц пассажирского транспорта, а также грузоперевозчики
Из-за схода оползня на участке дороги Верхний Ларс-Казбек генеральное консульство Армении в Ростове призывает избегать по возможности этого направления. Как сообщает Арменпресс, советник генконсульства РА Арман Агаджанян отметил, что условия на месте благоприятные: для оказавшихся здесь граждан установлены палатки, биотуалеты, они обеспечиваются водой, продуктами питания, другими предметами первой необходимости. «По предварительным данным, которые нам предоставило Главное управление Северной Осетии-Республики Алания МЧС РФ, эта автодорога будет закрыта 10-15 дней», - сказал Агаджанян.
По его словам, на данный момент, есть определенное скопление грузовых машин, а также около десятка единиц пассажирского транспорта. По данным на 09.30 утра, в месте скопления нет женщин и детей.
«Мы пришли к согласию со всеми субъектами дорожной полиции РФ, откуда ведут дороги к Верхнему Ларсу. В частности, с дорожной полицией Кабардино-Балкарии, прямо у въезда в эту республику всем рекомендуется не продолжать движение и вернуться. Мы находимся в постоянной связи со всеми соответствующими органами РФ, следим на развитием ситуации и, по получении дополнительных данных, информируем общественность», - сказал Агаджанян.
Вечером 21 августа в Дарьяльском ущелье Грузии сошел оползень. По предварительным данным, жертв нет. По словам заместителя главы администрации Казбегского муниципалитета Гиви Кирикашвили, оползень сошел в том же месте, где и в мае, на месте происшествия уже находятся специалисты.
Военно-Грузинская дорога закрыта с 22.45 пятницы для проезда автотранспорта из-за опасности схода селя на трассу на территории Грузии. По словам руководителя пресс-службы МЧС Северной Осетии Юлия Старченко, проезд закрыт через пограничный пункт пропуска Верхний Ларс расположенный на Северо-Осетинском участке госграницы России и Грузии.
В связи с аварией на магистральном газопроводе Северный Кавказ-Закавказье на территории Грузии 20 августа с 23:45 часов временно прекращена подача природного газа в Армению
Газоснабжение потребителей Республики Армения компания «Газпром Армения» обеспечит в полном объеме без ограничений за счет внутренних резервов.