Վերին Լարսի անցակետի ռուսական կողմի մեքենաների մեծ մասը հետ է գնացել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերին Լարսի անցակետի ռուսական կողմից մեքենաների մեծ մասը հետ են գնացել, քանի որ հայտնի չէ, թե ճանապարհը երբ կբացվի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Վրաստանի սահմանին էլ, գիտենք, որ քաղաքացիներ տեղափոխող մեկ ավտոբուս կա հերթի մեջ: Ռուսական կողմից էլ մեքենաների մոտ 70 տոկոսը հետ են գնացել»,- ասաց Բալայանը՝ հավելելով, որ չի կարող ասել, թե քանի հայկական ավտոմեքենա կա անցակետում:
Վերին Լարսի անցակետում հերթի մեջ մնացած հայկական ավտոմոքենաների թվային տվյալների վերաբերյալ տեղեկություններ չունի նաև Միջազգային փոխադրողների ասոցիացիայի նախագահ Հերբերտ Համբարձումյանը:  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Համբարձումյանը նշեց, որ  Վերին Լարսի անցակետում բազմաթիվ մեքենաներ են կուտակված:  Հերթի մեջ կանգնած են հայկական, ռուսական, ուկրաինական, բելառուսական և այլ երկրների բեռնափոխադրող մեքենաներ, սակայն հստակ թիվ չկա, թե քանի հայկական  մեքենա կա այս պահին: Նա նաև ընդգծեց, որ թվային տվյալներ դժվար էլ լինեն, քանի որ, ըստ էության, կապ չունի, թե քանի մեքենա կա: «Ինձ այնտեղից հաղորդել են, որ անցակետը կբացվի 10 օրից կամ երկու շաբաթվա ընթացքում, սակայն սպասենք, տեսնենք՝ ինչ կլինի»,- նշեց Համբարձումյանը:
Նա ընդգծեց, որ բավականին մեծ աշխատանք կա տանելու: «Այնտեղ սար է փլուզվել, ճանապարհը երկկողմանի փակ է: Պետք է այդ ամբողջ հողը մաքրեն, որպեսզի ապահովեն մեքենաների տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ Ռուսաստանից եկող ոչ մի մեքենա Հայաստան չի կարող մտնել, և Հայաստանից գնացող մեքենաներն էլ Ռուսաստան չեն կարող մտնել: Ուղղակի պետք է սպասել. տեսնենք` ինչ կլինի»,- ասաց նա:
Վրաստանը խոստանում է 2-3 օրում վերականգնել Հայաստան գազի մատակարարումը
Վրաստանի Դարիալի կիրճում օգոստոսի 21-ին սողանք է տեղի ունեցել: Նախնական տվյալներով` սողանքից տուժողներ չեն եղել: Կազբեկի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գիվի Կիրիկաշվիլին հայտնել է, որ սողանքը տեղի է ունեցել նույն այն վայրում, որտեղ եղել էր 2014 թվականի մայիսին: Դեպքի վայրում արդեն աշխատում են մասնագետները:
Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին այցելել է դեպքի վայր, ուր շարունակվում են մարդկանց որոնողական աշխատանքները: Վերականգնողական աշխատանքներում ներգրավված են ծանր մեքենաներ: Հանձնաժողովը որոշում է վնասի չափը: «Դարիալի կիրճով անցնող Ռազմավիրական ճանապարհը, որը Վրաստանը կապում է Ռուսաստանին և ուր երեկ գիշեր սողանք է տեղի ունեցել, կվերականգնվի մոտ երկու շաբաթից»,- ասել է Վրաստանի Նախագահը:
Տարերային աղետի հետևանքով վնասվել է դեպի Հայաստան գազ մատակարարող խողովակը: «Գազատարը, որը գազ է մատակարարում Հայաստանին, շուտով կվերականգնվի ... Մեր հայ գործընկերները գիտեն, որ ենթակառուցվածքների վերականգնողական աշխատանքները մեզ համար առաջնային են», - ասել է Մարգվելաշվիլին:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության Արտակարգ իրավիճակների կառավարման վարչությունը վերահսկողությունը լիովին վերցրել է իր ձեռքը: «Ենթադրվում է, որ այս պահին թունելում է գտնվում 2 մարդ` Թուրքիայի և Վրաստանի մեկական քաղաքացիներ, ովքեր, ամենայն հավանականությամբ,  չեն հասցրել լքել թունելը, երբ սողանքն սկսել է: Շարունակվում են որոնողական աշխատանքները: Թունելի ներքևի հատվածը ամբողջությամբ ողողված է ջրով, և այժմ աշխատանքներ են տարվում այն դուրս մղելու ուղղությամբ, որպեսզի փրկարարները կարողանան մտնել այնտեղ»,- նշել է Վրաստանի ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների կառավարման վարչության պետ Զվիադ Կացաշվիլին:

Большая часть машин с российской стороны КПП Верхний Ларс вернулась обратно
Большая часть машин с российской стороны КПП Верхний Ларс вернулась обратно, поскольку пока неизвестно, когда дорога откроется. Об этом  в беседе с Арменпресс сообщил пресс-спикер МИД РА Тигран Балаян. «На границе с Грузией  в очереди один пассажирский автобус. С  российской стороны возвращены 70% машин», - сказал Балаян, добавив, что неизвестно, сколько армянских машин  стоит  на КПП.
Таких данных нет и у председателя ассоциации международных перевозчиков Герберта Арзуманяна. В беседе с Арменпресс  он отметил, что  на  КПП   В.Ларс скопилось много машин – армянских, российских, украинских и др.  Амбарцумян сказал, что  ему «сообщили, что КПП откроется через 10-14 дней, а там посмотрим».
Работы много. «Там обрушилась целая гора. Дорога закрыта с обеих сторон. Надо просто ждать», - казал он.
В Грузии  обещают, что  через 2- дня будет восстановлен газопровод в Армению. Делается все для восстановления  движения  в Дарьяльском ущелье, остановленного после оползня  21 августа.   Заместитель  главы  аппарата мэрии Казбеги  Гиви Кирикашвили сообщил, что  оползень случился там же, что и в мае-2014.  Там сейчас работают специалисты.
Пресс-спикер МЧС Северной Осетии Юлия Старченко сообщила, что  в целях безопасности движение по Военно-Грузинской дороге  на  грузинском участке  закрыто  для автомобильного движения  с 22.45 часов. Она сообщила, что  закрыт КПП Верхний Ларс.
В результате  оползня поврежден магистральный газопровод С.Кавказ-Закавказье, и с 23.45 часов 20 августа  газоснабжение Армении временно прекращено.  Потребители Армении будут бесперебойно  получать газ из запасников  за счет резервов  ЗАО «Газпром-Армения».
Президент   Грузии  Георгий Маргвелашвили  посетил место происшествия, где продолжаются поиски людей.  Используются  и  тяжелогрузные машины. «Движение по Военно-Грузинской дороге,  проходящей через  Дарьяльское ущелье и связывающей  Грузию и  Россию, на которой произошел оползень,  будет восстановлено через 2 недели», - сказал Маргвелашвили.
В результате стихии  поврежден газопровод, снабжающий Армению. «Газопровод скоро будет восстановлен… Наши  армянские  партнеры знают, что  восстановление инфраструктур  является для нас  приоритетной задачей», - сказал Маргвелашвили.
Контроль за ходом работ полностью взял на себя департамент  ЧС Грузии. «Предположительно  в  данный момент  в тоннеле находятся  2 человека – граждане Турции и Грузии. Поиски продолжаются. Дно тоннеля полностью  затоплено водой, которую сейчас   выкачивают, чтобы  спасатели могли войти внутрь», - сказал  начальник департамента  ЧС  МВД Грузии ЗвиадКацашвили.