Տորոնտոյի դպրոցներում կշարունակվի Հայոց ցեասպանության մասին առարկայի դասավանդումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի թուրք լոբբիստների ջանքերը` Հայոց ցեղասպանությամ մասին դասավանդող առարկան Տորոնտոյի դպրոցների ուսուցման ծրագրից հանելու ուղղությամբ, ձախողվել է: Կրության ոլորտի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ առարկան շարունակվելու է հետագայում էլ ուսուցանվել դպրոցներում: «Արմենպրես»-ի` հաղորդմամբ այս մասին հաղորդում է կանադական Rudaw պարբերականը: Շաբաթվա սկզբին Կանադայի թուրքերը 2,200 ստորագրությամբ առցանց դիմում էին ներկայացրել Տորոնտոյի դպրոցական շրջանային խորհրդին, որպեսզի կրթական ծրագրից հանվի Հայոց ցեղասպանությունը դասավանդող առարկան: Չնայած թուրքական ջանքերին` պատկան մարմինները պարբերականին հայտնել են, որ մտադիր չեն նման բան անել: «Տորոնտոյի շրջանային դպրոցի խորհուրդը ոչ մի մտադրություն չունի հետագա տարիներին հանել առարկան»,- նշել է խորհրդի խոսնակը:
Հայոց ցեղասպանությունը Տորոնտոյի միջնակարգ դպրոցներում ուսուցանվում է 2008 թվականից, այն կոչվում «Ցեղասպանություն և հանցագործություն մարդկության դեմ»: Առարկան դասավանդվում է նաև ավագ դպրոցներում, ուր հետաքրքրություն կա խնդրի շուրջ: Տորոնտոն համարվում է Կանադայի ամենամեծ դպրոցական շրջանը, որտեղ 600 դպրոցներում սովորում են մոտ 232 հազար ուսանողներ:

В школах Торонто продолжат изучать тему Геноцида армян
Усилия турецкого лобби Канады по исключению из учебной программы  школ Торонто темы Геноцида армян не привели к желаемому результату. Должностные лица сферы образования заявили, что этот предмет будет по-прежнему преподаваться в местных школах. Об этом  сообщает Арменпресс, ссылаясь на канадское издание Rudaw. В начале недели местные турки представили в интернете-сети заявление с 2200 подписями, адресованное районному школьному совету Торонто, требуя исключить из программы преподавание темы Геноцида армян.
Несмотря на все их усилия, соответствующие органы сообщили упомянутому изданию, что не намерены потворствовать этим требованиям. «Школьный совет не собирается исключать этот предмет из программы и в последующие годы», - заявил пресс-секретарь Совета.
Тема Геноцида армян преподается в средних школах Торонто, начиная с 2008 года: предмет называется «Геноцид и преступление против человечества». Этот предмет преподается и в старших школах, где есть интерес к этой теме. Торонто считается самым крупным «школьным» районом Канады: в 600 школах этого города учатся около 232 тысяч воспитанников.