Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը գործ է հարուցել ընդդեմ Միխեիլ Սահակաշվիլու
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը գործ է հարուցել երկրի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլու դեմ` մեղադրելով նրան «Իմեդի» հեռուստաընկերության եւ բիզնեսմեն Բադրի Պատարկացիշվիլու ունեցվածքի անօրինական զավթման մեջ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով  «Գրուզիա օնլայն»-ը, նախկին նախագահը մեղադրվում է նաեւ 2007թ. նոյեմբերին բողոքի խաղաղ ակցիան անօրինական ցրելու մեջ:
Համաձայն դատախազության հրապարակած հաղորդագրության, այս եւ մի շարք այլ հանցագործությունների համար Սահակաշվիլու հետ միասին մեղադրյալ են ճանաչվել  նաեւ ՆԳ նախկին նախրարար Վանո Մերաբիշվիլին, պաշտպանության նախկին նախարար Դավիդ Կազերաշվիլին, Թբիլիսիի քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան, Բաչո եւ Դատո Ախալայա եղբայրներն ու այդ ժամանակների կառավարության մի շարք չինովնիկներ:
Ըստ դատախազության, վերոնշյալ հանցագործությունները կատարվել են Սահակաշվիլու անմիջական հրամանով: Եթե նախկին նախագահին առաջադրված մեղադրանքը դատարանում հաստատվի, ապա նրան սպառնում է 5-8 տարվա ազատազրկում:

YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The Prosecutor-General’s Office of Georgia filed criminal charges against former President Mikheil Saakashvili, accusing him of illegal actions against the family of businessman Badri Patarkatsishvili and the Imedi television station.
As reports “Armenpress”, in reference to “Georgia Online”, the former President is also accused of breaking up the antigovernment protests in Tbilisi in November 2007.
The announcement came after Saakashvili failed to appear at the Prosecutor-General’s Office, where he had been summoned for questioning on July 28.
Saakashvili left Georgia late last year after his second presidential term expired and is currently staying in Kiev. He wrote on his Facebook account on July 28 that he will "decide himself when to come to Georgia."