Չինաստանում «Ռամասուն» թայֆունի զոհերի թիվը հասել է 62-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ըստ վերջին տվյալների՝ Չինաստանում մոլեգնող «Ռամասուն» թայֆունի զոհ Է դարձել 62 մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 25-ին հաղորդել է «Սինխուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՉԺՀ-ի քաղաքացիական վարչակազմի նախարարությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 46 զոհվածների մասին: Եվս 21 մարդ անհետ կորած է համարվում:
Գերատեսչության տվյալներով՝ վերջին 40 տարվա ընթացքում ամենաուժեղ թայֆունն արդեն վնաս է պատճառել Չինաստանի Գուանդունի, Հայնանի, Յունանի նահանգների եւ Գուանսի-Չժուանի ինքնավար շրջանի ավելի քան 11 մլն բնակիչների: Ըստ նախնական գնահատումների՝ տարերքի պատճառած վնասը կազմում Է 6,2 մլրդ դոլար:
Ավելի քան 820 հազար բնակիչներ տեղատարափ անձրեւների ու հեղեղումների պատճառով հարկադրված են եղել լքել իրենց տները, 261 հազար մարդ առաջին անհրաժեշտության իրերի կարիք ունի:
Հորդառատ անձրեւները մինչ այժմ ոչնչացրել են 37 հազար տուն: Թայֆունից տուժած շրջաններում մասնակիորեն վնասված են ենթակառուցվածքի օբյեկտներն ու ճանապարհները, նկատվում են Էլեկտրականության եւ ջրի մատակարարման ընդհատումներ:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ «Ռամասուն» թայֆունը մոլեգնել Է Ֆիլիպիններում եւ Վիետնամում, որտեղ ընդհանուր առմամբ տարերքի զոհ Է դարձել ավելի քան 60 մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число жертв тайфуна "Раммасун" в Китае возросло до 62 человек
Жертвами тайфуна "Раммасун", по последним данным, в Китае стали 62 человека, передает в пятницу агентство Синьхуа со ссылкой на Министерство гражданской администрации КНР.
Ранее сообщалось о 46 погибших. Еще 21 человек числится пропавшим без вести.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, по данным ведомства, сильнейший за последние 40 лет тайфун, обрушившийся на Китай, затронул уже свыше 11 миллионов человек в провинциях Гуандун, Хайнань, Юньнань и Гунси-Чжуанском автономном районе. По предварительным оценкам, ущерб от стихии составляет 6,2 миллиарда долларов.
Более 820 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома из-за ливней и наводнений, 261 тысяча человек нуждается в предметах первой необходимости.
Проливные дожди разрушили к настоящему моменту 37 тысяч домов. В пострадавших от тайфуна районах частично повреждены объекты инфраструктуры и дороги, наблюдаются перебои в электро- и водоснабжении.
Ранее сообщалось, что тайфун "Раммасун" бушевал на Филиппинах и во Вьетнаме, где жертвами стихии стали в общей сложности более 60 человек.