Կառավարությունը «Նաիրիտ» գործարանի բաժնեմասերի մի մասը կփոխանցի Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը նոր որոշմամբ պատրաստվում է մարել ՀՀ գազի համակարգի նախկին տասնմեկ պետական ՓԲԸ-ների միացման արդյունքում 1998 թվականին ստեղծված «Հայգազարդ» ՓԲԸ-ի պարտքերը: Համապատասխան որոշման նախագծով, որն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության հուլիսի 24-ի նիստի օրակարգում, «Հայգազարդ» ՓԲԸ-ի սեփականությունը հանդիսացող՝ 7320,8 մլն դրամ հաշվեկշռային արժեք ունեցող «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 53,27 տոկոս և 983,4 մլն դրամ հաշվեկշռային արժեք ունեցող «Նաիրիտ Գործարան»-ի 3,5967 տոկոս՝ 8304,2 մլն դրամ ընդհանուր հաշվեկշռային արժեքով բաժնետոմսերը (այսուհետև՝ գույք) կօտարվի «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ-ին: Վերջինս դրա դիմաց մարված կհամարի «Հայգազարդ»-ի առկա պարտավորությունները՝ ձեռք բերվող ակտիվների պայմանագրային գնի գումարի չափով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նույն որոշմամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարության հանդեպ «Հայգազարդ»-ի բյուջետային վարկերը և այլ պարտավորությունները կմարվի ընկերության մի շարք ակտիվներ` ՀՀ ՊՆ-ի հանդեպ դեբիտորական պարտքի պահանջի իրավունքը, Տեղ-Ստեփանակերտ գազատարը և «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 46,73 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ կառավարությանը փոխանցելու եղանակով:
«Նաիրիտ 2» ՓԲԸ-ի 46,73 տոկոս բաժնեմասը և Տեղ-Ստեփանակերտ գազատարը սույն որոշմամբ նախատեսվում է հանձնման-ընդունման ակտով հանձնել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը և որպես ՀՀ սեփականություն գրանցելուց հետո՝ «Նաիրիտ 2» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, «Որոտանի hիդրոէլեկտրակայանների hամալիր» փակ բաժնետիրական ընկերության, ամերիկյան «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» և «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջև հունվարի 29-ին ստորագրվել է գույքի առուվաճառքի պայմանագիր: Գործարքի վերջնական ակտը, սակայն դեռևս չի ստորագրվել, քանի որ որոշ խնդրահարույց կետերի շուրջ ՀՀ կառավարության և ամերիկյան ընկերության միջև բանակցությունները շարունակվում են:

Правительство Армении передаст часть активов завода «Наирит» ЗАО «Воротанский комплекс гидроэлектростанций
Правительство Армении передаст часть активов завода «Наирит» ЗАО
«Воротанский комплекс гидроэлектростанций
Новым решением правительство Армении намерено погасить долги ЗАО «Армгазпром», созданной в 1998 году в результате объединения одиннадцати государственных ЗАО газовой системы. Проектом решения планируется 53,27% ЗАО «Наирит-2» (балансная стоимость – 7320,8 млн драмов) и 3,5967% «Завода Наирит» (балансная стоимость – 983,4 млн драмов) передать ЗАО «Воротанский комплекс гидроэлектростанций». Общая стоимость акций составит 8304,2 млн драмов.
ЗАО «Воротанский комплекс гидроэлектростанций» взамен полученных акций погасит наличествующие обязательства ЗАО «Армгазпром» в размере договорной цены приобретаемых активов.
Как сообщает Арменпресс, тем же решением, бюджетные кредиты и другие обязательства ЗАО «Армгазпром» перед министерством финансов Армении будут погашены путем передачи части активов компании, в том числе и 46,73% ЗАО «Наирит-2» и газопровода «Тег-Степанакерт», правительству.
Напомним, что 29 января 2014 года между правительством Республики Армения, закрытым акционерным обществом «Воротанский комплекс гидроэлектростанций», американскими компаниями «Контур глобал гидрокаскад» и «Си-Джи солюшнс глобал холдинг кампни» был подписан договор купли-продажи имущества. Окончательный акт сделки еще не подписан, так как переговоры вокруг некоторых спорных пунктов еще продолжаются.