ԱՄՆ վերաքննիչ դատարանը Վաշինգտոնի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի վերաբերյալ վճիռ է կայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Վերաքննիչ դատարանը  Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման վերաբերյալ վճիռ է հրապարակել: Վերաքննիչ դատարանը պահպանել է Առաջին ատյանի դատարանի 2011թ. վճիռը, որով հանձնարարվում էր, որ բոլոր այն կառույցները, որոնք նախատեսված էին Հայոց ցեղասպանության թանգարանի համար, փոխանցվում են «Գաֆեսճեան» հիմնադրամին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Horizon weekly-ն, Վերաքննիչ դատարանի զեկույցի 37-րդ էջում մասնավորապես նշված էր, որ «շոշափելի առաջընթաց» է կատարվել Թանգարանի շենքի և գործառնությունների հանձնաժողովի կողմից` 2006թ.-ին Ժերար Գաֆեսճեանի հրաժարականից հետո, սակայն դատարանը մերժել է նոր դատական գործընթացի համար բերված փաստարկները, որոնք հիմնված են մի քանի կետերով:
Դատարանը կարեւորել է նոր վկայության հանգամանք` համաձայն որի, Գաֆեսճեանի աջ ձեռքը համարվող Ջոն Ուոթերսին խոստացվել էր մի նշանակալից դրամական պարգև, հենց որ Գաֆեսճեանը ստանար իր ունեցվածքները, և նաեւ այն հանգամանքը, որ Առաջին ատյանի դատարանի դատավորը պարտավոր էր բացահայտել, որ նա Գաֆեսճեանի հետ միասին Ստանիսլավ Լիբենսկու ապակյա արվեստի գործի համատեղ նվիրատվություն էր կատարել «Մետրոպոլիտեն» արվեստի թանգարանին և, ըստ այդմ, հրաժարվել գործը վարելուց: Փաստորեն` այս կերպ դատարանը վճիռը կայացրել է հօգուտ Գաֆեսճեան ընտանիքի, իսկ դատավոր Ռոբերտ Ուիքինսը հույս է հայտնել, որ սա կլինի վերջին ատյանը, որտեղ կողմերը վիճարկում են թանգարանի հարցն ու դատարաններում ժամանակ ու միլիոններ չծախսելով`  կկառուցեն Հայոց ցեղասպանության թանգարանի շենքը:
«Քանի որ մենք մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, հուսով ենք, որ Գաֆեսճեանի ժառանգները կպահեն իրենց խոստումը, որ Գաֆեսճեանն արել էր դատարաններում, այն է` օգտագործել այս ունեցվածքը թանգարան կառուցելու համար»,- հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարանի և հուշահամալիրի (AGMM) նախագահ Հրայր Հովնանյանը:

Апелляционный суд США вынес решение относительно Музея и Мемориала Геноцида Армян в Вашингтоне
Апелляционный суд США  вынес  решение  относительно Музея и  Мемориала Геноцида Армян в Вашингтоне.  Апелляционный суд сохранил в силе решение суда первой инстанции 2011г.,  который  распорядился  передать  все  структуры, предусмотренные для  Музея и Мемориала Геноцида Армян, фонду Гафесчян.
Как передает Арменпресс, ссылаясь на  Horizonweekly, на 37-й странице доклада Апелляционного суда, в частности,  отмечено,  что после  отставки Жерара Гафесчяна в 2006г. отмечен «существенный прогресс»,  комиссией проделана большая работа, связанная со зданием и функционированием музея. Однако АС отклонил представленные доводы о возбуждении нового судебного процесса, основанные на нескольких пунктах.
АС отметил важность нового свидетельства, согласно которому Джону Уотерсу (считавшемуся правой рукой  Гафесчяна) была обещана внушительная сумма, как только Гафесчян получит  имущество. Отмечено также, что судья Суда первой инстанции  был обязан  раскрыть, что  он вместе с Гафесчяном  преподнес в дар музею Метрополитен произведение Станислава Либенски (произведение стекольного искусства) и потому  отказался  от ведения дела.
Фактически, таким, образом, суд вынес решение в пользу семьи Гафесчян, а судья Уикинс выразил надежду, что это будет последняя инстанция, где стороны будут оспаривать «музейный вопрос» и, не тратя понапрасну время и миллионы на судебные тяжбы,  построят здание Музея Геноцида армян.
«Поскольку приближается 100-летие Геноцида армян, мы надеемся, что наследники Гафесчяна сдержат свое обещание, данное в залах суда,  и используют  все средства для  создания музея», - заявил  президент Музея и Мемориала Геноцида Армян(AGMM) Грайр Овнанян.