ԱՄՆ վերաքննիչ դատարանը Վաշինգտոնի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի վերաբերյալ վճիռ է կայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Վերաքննիչ դատարանը  Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման վերաբերյալ վճիռ է հրապարակել: Վերաքննիչ դատարանը պահպանել է Առաջին ատյանի դատարանի 2011թ. վճիռը, որով հանձնարարվում էր, որ բոլոր այն կառույցները, որոնք նախատեսված էին Հայոց ցեղասպանության թանգարանի համար, փոխանցվում են «Գաֆեսճեան» հիմնադրամին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Horizon weekly-ն, Վերաքննիչ դատարանի զեկույցի 37-րդ էջում մասնավորապես նշված էր, որ «շոշափելի առաջընթաց» է կատարվել Թանգարանի շենքի և գործառնությունների հանձնաժողովի կողմից` 2006թ.-ին Ժերար Գաֆեսճեանի հրաժարականից հետո, սակայն դատարանը մերժել է նոր դատական գործընթացի համար բերված փաստարկները, որոնք հիմնված են մի քանի կետերով:
Դատարանը կարեւորել է նոր վկայության հանգամանք` համաձայն որի, Գաֆեսճեանի աջ ձեռքը համարվող Ջոն Ուոթերսին խոստացվել էր մի նշանակալից դրամական պարգև, հենց որ Գաֆեսճեանը ստանար իր ունեցվածքները, և նաեւ այն հանգամանքը, որ Առաջին ատյանի դատարանի դատավորը պարտավոր էր բացահայտել, որ նա Գաֆեսճեանի հետ միասին Ստանիսլավ Լիբենսկու ապակյա արվեստի գործի համատեղ նվիրատվություն էր կատարել «Մետրոպոլիտեն» արվեստի թանգարանին և, ըստ այդմ, հրաժարվել գործը վարելուց: Փաստորեն` այս կերպ դատարանը վճիռը կայացրել է հօգուտ Գաֆեսճեան ընտանիքի, իսկ դատավոր Ռոբերտ Ուիքինսը հույս է հայտնել, որ սա կլինի վերջին ատյանը, որտեղ կողմերը վիճարկում են թանգարանի հարցն ու դատարաններում ժամանակ ու միլիոններ չծախսելով`  կկառուցեն Հայոց ցեղասպանության թանգարանի շենքը:
«Քանի որ մենք մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, հուսով ենք, որ Գաֆեսճեանի ժառանգները կպահեն իրենց խոստումը, որ Գաֆեսճեանն արել էր դատարաններում, այն է` օգտագործել այս ունեցվածքը թանգարան կառուցելու համար»,- հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարանի և հուշահամալիրի (AGMM) նախագահ Հրայր Հովնանյանը:

The U.S. Court of Appeals announced the verdict on the construction of the Armenian Genocide Museum in Washington.
The U.S. Court of Appeals announced the verdict on the construction of the Armenian Genocide
Museum in Washington.
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. The U.S. Court of Appeals announced the verdict on the construction of the Armenian Genocide Museum in Washington. As reports “Armenpress” citing Horizon weekly, in a 37-page decision, the U.S. Court of Appeals for the D.C. Circuit unanimously upheld a 2011 trial judge’s order awarding the property intended for the museum to the Cafesjian Family Foundation.
“More than seven years and millions of dollars in legal fees later, much of the parties’ work to achieve their dream of a museum appears to have been for naught, which is regrettable,” Judge Robert L. Wilkins wrote. “Whatever happens next, hopefully our decision today can at least serve as the last word on this dispute’s protracted journey through the courts.”
Hirair Hovnanian, chairman of the Armenian Genocide Museum and Memorial, said in a statement following release of the ruling Tuesday that “we hope the Cafesjian heirs keep the promise Gerry (Cafesjian) made to the courts, which was to use this property to build a museum."
At one time, the late Cafesjian Family Foundation founder Gerald Cafesjian was a benefactor of the Armenian Assembly. Together, they planned the museum and memorial marking the period from 1915 to 1923, when by some estimates upward of 1.5 million Armenians died at the hands of the Ottoman Empire.
In downtown Washington, project supporters bought a four-story National Bank of Washington building in 2000. Cafesjian provided funding and bought adjacent properties, with a clause that the properties would revert to his control if the project wasn’t finished by Dec. 31, 2010.