Հայաստանի բանկերը մեկ շաբաթում տեղաբաշխել են 40.8 մլրդ դրամ և 61.9 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկերը հուլիսի 7-11-ն արտարժույթի ներբանկային շուկայից գնել են 91 մլն 710 հազար դոլար` 406.98 դրամ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ  վաճառել 99 մլն 925 հազար 820 ԱՄՆ դոլար` 408.06 դրամ  մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում նշված ժամանակահատվածում իրականացվել է 8 մլն 800 հազար դոլարի առք եւ վաճառք` 407.83 դրամ մեկ  դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ կենտրոնական բանկի տեղեկատվությն և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, միջբանկային շուկայում իրականացվել է 5 մլն 530 հազար  դոլարի առք եւ վաճառք` 407.91 դրամ մեկ  դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 5 մլն 370 հազար 934 եվրո` 553,04 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ  վաճառվել` 12 մլն 987 հազար 444 եվրո` 556.55 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 893 մլն 789 հազար 421 ռուբլի` 11.81 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել` 145 մլն 506 հազար 548 ռուբլի` 11.95 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով:
Հունիսի 30-ից հուլիսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկերի կողմից դրամով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը կազմել է 40.8 մլրդ  դրամ, իսկ  դոլարով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը՝ 61.9 մլն դոլար:

Банки Армении за текущую неделю распределили 40,8 млрд драмов и 61,9 млн долларов
Коммерческие банки Армении в период 7-11 июля скупили на внутрибанковском рынке валюты 91 млн 710 тысяч долларов по курсу 1 доллар/406,98 драмов и продали в 99 млн 925 тысяч 820 долларов по курсу 1 доллар/408,06 драмов.
В ОАО «НАСДАК ОЭМЕКС Армения» за указанный период были совершены сделки по купле-продаже на 8 млн 800 тысяч долларов по курсу 1 доллар/407,83 драмов.
Как сообщили Арменпресс в отделе информации и связей с общественностью Центрального банка Армении, на межбанковском рынке были реализованы сделки по купле-продаже в 5 млн 530 тысяч долларов по курсу 1 доллар/407,91 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 5 млн 370 тысяч 934 евро по среднему курсу 1 евро/553,04 драмов и продано 12 млн 987 тысяч 444 евро по среднему курсу 1 евро/556,55 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 893 млн 789 тысяч 421 рублей по среднему курсу 1 рубль/11,81 драмов и продано 145 млн 506 тысяч 548 рублей РФ по курсу 1 рубль/11,95 драмов.
В период 7-11 июля объем средств, распределенных банками в драмах, составил 40,8 млрд драмов, а в долларах – 61,8 млн долларов США.