Վերջին ամիսներին Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների թիվը 5-ով ավելացել է. ընդդիմադիր կուսակցապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի ընդդիմադիր «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության» առաջնորդ Ալի Քերիմլին Facebook-ի իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության «հոգացության» արդյունքում` վերջին ամիսներին հանրապետությունում քաղաքական բանտարկյալների թիվը եւս 5-ով ավելացել է: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Ադրբեջանի քաղաքական գործիչը թվարկել է Ադրբեջանում նոր քաղբանտարկյալներին. նրանք են` քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստ Բաշիր Սուլեյմանլըն, լրագրող Ռաուֆ Միրկադըրովը, փաստաբան Ալիաբբաս Ռուստամովը, իրավապաշտպան Էմիլ Մամեդովը, երիտասարդական ակտիվիստ Օրխան Էյուբզադեն:
«Թուրան»-ը գրում է, որ պաշտոնական Բաքուն ժխտում է Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների գոյությունը: Այդուհանդերձ, միջազգային կազմակերպությունները մեծ ուշադրություն են դարձնում այդ հարցին: ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների հարցով զեկուցող է նշանակել: Ադրբեջանցի իրավապաշտպանները կազմել են քաղաքական բանտարկյալների ցուցակը, որի համաձայն` նրանք 130-ն են: Իրավապաշտպանների մի այլ խումբ պնդում է, որ նրանց թիվը 81 է: Amnesty Internatioanl-ը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում մինչեւ 30 խղճի դատապարտյալ կա:

За последний период число политзаключенных в Азербайджане выросло на 5 человек
В результате «заботы» президента Азербайджана, в последние месяцы число политзаключенных в этой стране увеличилось еще на 5 человек. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Turan, об этом на своей странице в Facebook пишет председатель партия Народного фронта Азербайджана Али Керимли.
Это активист гражданского общества Башир Сулейманлы, журналист Рауф Миркадыров, адвокат Алиаббас Рустамов, правозащитник Эмиль Мамедов, молодой активист Орхан Эюбзаде.
Официальный Баку отрицает наличие в Азербайджане политзаключенных. Тем не менее, международные организации уделяют этому вопросу большое внимание. ПАСЕ назначил докладчика по вопросу политзаключенных. Местные правозащитники составили список политзаключенных, согласно которому их 130 человек. Другая группа правозащитников утверждает, что список включает 81 человека.