Մենք միայն միասին կարող ենք հասնել մեր ազգային իղձերի կատարմանը. ՀՀ Նախագահը հանդիպել է ուրուգվահայ համայնքի հետ
Մենք միայն միասին կարող ենք հասնել մեր ազգային իղձերի կատարմանը. ՀՀ
Նախագահը հանդիպել է ուրուգվահայ համայնքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական այցով Ուրուգվայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 10-ին այցելել է Սուրբ Ներսես Շնորհալի եկեղեցի: Հայ Առաքելական եկեղեցու Ուրուգվայի թեմի առաջնորդ Հակոբ արքեպիսկոպոս Գլնջյանի ողջույնի խոսքից հետո, Սերժ Սարգսյանը, դիմելով եկեղեցում հավաքված ուրուգվահայ համայնքի ներկայացուցիչներին, նշել է, թե ուրախ և հպարտ է հեռավոր Ուրուգվայում տեսնելու այսպիսի ազդեցիկ և կազմակերպված համայնք: «Հպարտ եմ, որ դուք կարողացել եք ձեր գործունեությամբ ոչ միայն հայաշունչ մթնոլորտ պահել, ոչ միայն ձեր զավակներին ասել, որ իրենք հայ են` լինելով Ուրուգվայի քաղաքացի, այլ նաև հարգանք եք վայելում և վաստակել եք այդ հարգանքը Ուրուգվայի մնացած բոլոր քաղաքացիների կողմից: Մենք իրարով ենք հզոր, մենք միասին ենք հզոր, և մենք միայն միասին կարող ենք հասնել մեր ազգային իղձերի կատարմանը»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այնուհետ ՀԲԸՄ Նուբարյան վարժարանում հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի հայ համայնքի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և բարերարների հետ: Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև ակտիվ հասարակական և բարեգործական գործունեության համար ՀՅԴ և Հայ դատի Ուրուգվայի ներկայացուցիչ Արփի Հոչաչանյանը, բարերար Կարապետ Փիլավջյանը, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության զբոսաշրջության և սպորտի նախարար Լիլիան Քեշիշյանը ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել են Մովսես Խորենացու մեդալով: Նախագահը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգևատրել սենատոր Ռաֆայել Միկելինին և Ուրուգվայի խորհրդարանի պատգամավոր Ռուբեն Մարտինես Ուելմոնին: Սերժ Սարգսյանը հանձնել է ՀՀ պետական պարգևները, շնորհավորել նրանց և մաղթել հաջողություններ:
Ավարտելով պետական այցը Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունում՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կմեկնի Չիլիի Հանրապետություն:

Armenia's President meets with representatives of Armenian community of Uruguay
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who is in an official visit to Uruguay, paid a visit to St. Nerses the Gracious Church on July 10. Following the welcome speech by His Eminence Archbishop Hagop Kelendjian, Primate of the Armenian Diocese of Uruguay, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan addressed the representatives of the Armenian community in Uruguay, who came together in the church, and stated that he is glad and proud to see such an influential and organized community in distant Uruguay.
Among other things, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan underscored: “We are strong by each other, we are strong with each other, and only together we can make our national dreams come true.”
Also, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan laid a wreath at the monument dedicated to the innocent victims of the Armenian Genocide, which is situated in the yard of the church, and paid tribute to their memory.
Previously it was reported that President Serzh Sargsyan started his state visit to the Oriental Republic of Uruguay on July 9.
Prior to meeting President Jose Mujica, Serzh Sargsyan visited Independence Square, laid a wreath at the Monument to General Jose Artigas and paid tribute.
The Presidents of Armenia and Uruguay discussed a wide range of issues aimed at strengthening the interstate ties and promoting cooperation. The presidents of the two countries were glad to note that Armenia and Uruguay have managed to establish friendly relations based on mutual respect and trust. According to the Presidents of Armenia and Uruguay, the nature of those relations is displayed through their mutual commitment to collaboration and a special attitude toward each other’s concerns. At the meeting, the Armenian President underscored that Armenia is interested in promoting a comprehensive agenda in the spheres of policy, trade and economy, culture, as well as in other mutually beneficial spheres. The president expressed readiness to put a lot of effort into reaching that goal.
In order to stimulate the Armenian-Uruguayan cooperation, the interlocutors emphasized the need for making reciprocal visits and bringing the two countries’ foreign affairs ministries into regular contact, which gives the opportunity to effectively deal with the issues of reciprocal concern both in bilateral and multilateral formats. In that context President Serzh Sargsyan laid special emphasis on Uruguayan Foreign Affairs Minister Luis Almagro’s visit in May of 2012 and the President of the House of Representatives Jorge Orrico’s visit in November of the same year, as well as on last November’s visit of our compatriot and the Uruguayan Minster of Tourism and Sport Lilian Keshishyan.