ԱՄՆ Լուիզիանա նահանգի Սենատը Ադրբեջանում հայկական ջարդերը դատապարտող բանաձև է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Լուիզիանա  նահանգի Սենատը բանաձև է ընդունել, համաձայն որի` նահանգը պաշտոնապես ճանաչում է ու քննադատում Ադրբեջանում հայերի ջարդերը, ինչպես նաև քննադատում է Ադրբեջանի կողմից պատմության խեղաթյուրումները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Լուիզիանա նահանգի պաշտոնական կայքը,  Սենատի կողմից ընդունված թիվ 166 բանաձևում նախ պատմական անդրադարձ է կատարվում: «1923թ. Խորհրդային Միության ղեկավարությունն Ադրբեջանի կազմում ստեղծեց Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը, ինչից հետո այդ տարածքը վեճի առարկա է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: 1988թ. Լեռնային Ղարաբաղի հայերը Ադրբեջանի դեմ խաղաղ  ցույցեր  սկսեցին` հանուն իրենց ինքնորոշման և ազատության: 1989թ.  Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանցիները սկսեցին քաղաքի հայ բնակչության նպատակադրված ջարդեր իրականացնել: Ադրբեջանական խմբերը հարձակվել և սպանել են հարյուրավոր հայերի փողոցներում, իրենց տներում: Ադրբեջանի ղեկավարության  և Խորհրդային Միության կողմից արտոնված ջարդերը շարունակվել են 3 օր, մինչև կառավարությունը ռազմական դրություն հայտարարեց և պարետային ժամ մտցրեց՝ վերջ դնելով ճգնաժամին»,- ասված է բանաձևում:
Փաստաթղթում նշվում է, թե քանի որ Սումգայիթում հայերի ջարդերն անպատիժ մնացին, դա նախադեպ ստեղծեց, որպեսզի հայերի նկատմամբ ջարդեր իրագործվեն Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում և Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի այլ տարածքներում: «Այժմ Ադրբեջանը փորձում է խուսափել բռնությունների և դաժանությունների իրականացման պատասխանատվությունից՝ կեղծելով պատմական իրողությունները՝ խորհրդային զորքերի ներգրավվածությունը ներկայացնելով որպես հայերի կողմից Ադրբեջանում նախաձեռնած անկախության շարժման և վայրագությունների կանխում»,- ասված է բանաձևում:
«Այսուհետ Լուիզիանա նահանգի Սենատն արտահայտում է իր աջակցությունը Ադրբեջանում հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ջարդերի ու վայրագությունների զոհերի ընտանիքներին։
Սենատը կոչ է անում ԱՄՆ Նախագահին ու ԱՄՆ Կոնգրեսին բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրել կասեցնելու պատմական փաստերի խեղաթյուրումները՝ պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանում բոլոր նրանց, ովքեր պատասխանատու են Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում, Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև Խոջալուի բնակիչների ջարդերի համար»։

Сенат американского штата Луизиана принял резолюцию, осуждающую армянские погромы в Азербайджане
Сенат американского штата Луизина принял резолюцию, согласно которой штат официально признает и осуждает резню армян в Азербайджане, а также осуждает искажение истории со стороны Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт штата Луизиана, в резолюции номер 166 наличествует также историческая справка.
«В 1923 году руководство Советского Союза в составе Азербайджана создало Нагорно-Карабахскую Автономную Область», после чего данная территория стала предметом спора между Арменией и Азербайджаном. В 1988 году армяне Нагорного Карабаха начали мирные акции протеста против Азербайджана ради своего самоопределения и свободы.
В 1988 году в городе Сумгаит Советского Азербайджана азербайджанцы начали целенаправленную резню армянского население города. Азербайджанские группы напали и убили сотни армян на улицах, их домах. Разрешенные руководством Азербайджана и Советского Союза погромы продолжались 3 дня, пока правительство объявило чрезвычайную ситуацию и внесло комендантский час, закончив кризис», - говорится в резолюции.
В документе отмечается, что так как резня армян в Сумгаите осталась безнаказанной, это стало прецедентом, чтобы погромы в отношении армян прошли в столице Азербайджана Баку и других территориях Азербайджана и Нагорного Карабаха. «Сейчас Азербайджан пытается избежать ответственности от насилия и зверств, фальсифицируя исторические события, представляя вовлеченность советских войск как предупреждение инициированного в Азербайджане движения независимости», - говорится в резолюции.
«Сенат штата Луизиана выражает свои соболезнования семьям жертв погромов и зверств, совершенных против армянского народа в Азербайджане.
Сенат призывает президента США и Конгресс приложить все возможные усилия для прекращения фальсификации исторических фактов, приведения к ответственности всех тех в Азербайджане, кто ответственен за резню населения в Сумгаите, Баку, Кировобаде, Мараге, Нагорном Карабахе, а также населения Ходжалу».