Ատոմ Էգոյանը նամակ է հղել Թուրքիային. «Ակոս»-ի հատուկ նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում լույս տեսնող միակ հայկական պարբերականը` «Ակոս»-ը, որը լույս է տեսնում երկու լեզվով` հայերեն ու թուրքերեն, Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ հատուկ նախագիծ է իրականացրել, որի շրջանակներում հայկական սփյուռքի անվանի ներկայացուցիչներն նամակ են ուղղել Թուրքիային: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մտավորականների թվին է դասվում հայտնի կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը: Նամակի ամբողջական տեքստը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ես հոգնել եմ իմ զայրույթից: Միշտ հավատացած էի, որ եթե դուք հասկանայիք այն, ինչ ես գիտեմ, ինձ պես կզգայիք: Կմտածեիք, որ արդեն բավական է, և ժամանակն է հաղթահարել անցյալը:
Բայց և այնպես անկարելի է հաղթահարել:
Ես մի խոստում եմ տվել շատ հայերի նման և չեմ կարող դրժել այդ ուխտը, քանի որ այն միշտ կհալածի ինձ:
Ես այս ուխտը պահել եմ` տեսնելով բնաջնջումը Կամբոջայում, նախկին Հարավսլավիայում, Ռուանդայում… շատ տարբեր վայրերում այն բանից հետո, ինչ մենք ասել էինք, որ կսովորենք, երդվել էինք, որ Ցեղասպանություն այլևս չպետք է լինի:
Նաև տեսել եմ ձեր քաղաքացիական հասարակության` հանդուգն կերպով ոտքի կանգնելը և ճշմարտությունն ասելը: Ականատեսն եմ, թե ինչպես սպանվեց Հրանտ Դինքը, քանի որ նա հետևեց այն կտակին, որը յուրաքանչյուր հայ պարտավորություն ունի պահելու:
Մենք երբեք խաղաղություն չենք ունենա առանց ճանաչումի այն հրեշային ոճրի, որը շարունակվում է ժխտման և անտարբերության միջոցով:
Մենք հանձն ենք առել հիշել այն, սակայն ոճիրը շարունակում է բաց վերք մնալ ճիշտ այն հողի վրա, որտեղ իրագործվել է ոճիրը:
Ես սաստիկ հոգնել եմ ձեր կառավարության սարսափելի ժխտումից, սաստիկ հոգնել եմ նրանից, որ չեմ կարողանում առաջ շարժվել: Սակայն չունեմ այլընտրանք, քան ուժասպառ լինելս ընդունելն է:
Մի ամբողջ դար ձեր կառավարությունը պարտադրել է այս ժխտումը ձեզ: Երբեք գոյություն չպիտի ունենան հանձնաժողովներ «իրականությունը բացահայտելու» համար, և մենք հետաքրքրված չենք տեսնելու ձեր բաց արխիվները: Մենք իրականությունը գիտենք մեծ թվով ականատեսների շնորհիվ, մենք տեսել ենք պատերազմի ձեր մեղսակիցների արխիվները, լսել ենք աշխարհի բոլոր ցեղասպանատգետների և Հոլոքոստի գիտնականների իմաստուն խորհուրդը:
Այսօր ձեզնից միայն խնդրում եմ, որ անեք այն, ինչ ձեզնից հասնում է. հարցրեք ձեր կառավարությանը շարժառիթները և ընդվզեք այս յուրահատուկ մարտահրավերին ընդառաջ»:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավել հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները`  կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում:

Atom Egoyan’s letter to Turkey: Special project of “Agos”
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The only Armenian weekly published in Turkey – “Agos”, which is published in two languages – Armenian and Turkish, towards the anniversary of the Armenian Genocide has carried out a special project, in the frames of which the famous representatives of  the Armenian Diaspora forwarded a letter to Turkey. As reports “Armenpress”, one of those intellectuals is the famous Canadian-Armenian director Atom Egoyan. The full text of the letter is presented below:
“I’m exhausted by my anger. I have always thought that if you understood all the things I know, you’d feel the same way. You would think that it’s enough, that it’s time to move on.
Yet it’s impossible to move on.
I have made a promise – like so many other Armenians - and it would haunt me to break this vow.
I’ve kept this vow as I’ve seen populations exterminated in Cambodia, in the former Yugoslavia, in Rwanda…in too many places after we said we would learn, where we swore we would never see Genocide happen again.
I’ve also seen members of your civil society stand up bravely to speak the truth. I have seen Hrant Dink murdered for remembering a legacy that every Armenian has a duty to guard.
Without some acknowledgment of the monstrous nature of the crime that continues to be perpetrated through denial and apathy we shall not rest.
We have committed ourselves to remember, and yet the crime remains a raw wound on the very land it was committed upon.
I’m exhausted by your government’s vehement denial, exhausted by my inability to move on. Yet there is little choice but to accept this exhaustion in the face of its alternative.
Your government has imposed the denial of this crime upon your shoulders for a century. There will never be a commission to ‘reveal the truth’ and we are not interested in seeing your open archives. We have the truth from too many witnesses, seen the archives of your closest wartime collaborators and heard the wise counsel of Genocide and Holocaust scholars from around the world.
Today, I simply ask you to do your work, to question your government’s motivations, and to rise to this extraordinary challenge”.