Դամասկոսի հայ կաթողիկե դպրոցի ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է մեկ, վիրավորվել մոտ 60 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի հայ կաթողիկե դպրոցի ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է մեկ, վիրավորվել մոտ 60 անձ: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ֆեյսբուքյան էջը, տեղեկությունը նախնական է, եւ հավելյալ նորություններ կհաղորդվեն լրացուցիչ:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը տեղեկացրել էր, որ Դամասկոսի քրիստոնեական Բաբ Թումա և Դուելա թաղամասերում հրասանդներ են ընկել: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը հաղորդել էր, որ հրասանդներն ընկել են դպրոցների վրա, ինչի հետևանքով մեկ երեխա զոհվել է, ևս 41-ը՝ վիրավորվել: Դամասկոսի ոստիկանությունը տեղեկացրել է, որ հրասանդներից մեկն ընկել է Բաբ Թումայում ալ Մանար դպրոցի վրա, որի հետևանքով 1 երեխա է զոհվել, ևս 36-ը վիրավորվել են: Մեկ այլ հրասանդ ընկել է Դուելայում Մար Էլյաս եկեղեցու մոտ գտնվող դպրոցի վրա, որի հետևանքով 5 քաղաքացի են վիրավորվել: Ապրիլի 14-ին Դամասկոսի Ջարամանա թաղամասում հրասանդներ էին ընկել, որոնց հետևանքով 2 քաղաքացիներ զոհվել էին, ևս 15-ը՝ վիրավորվել: Ջարամանայի տարբեր հատվածներում 33 հրասանդ է ընկել:
ՄԱԿ-ի տվյալներով, սիրիական հակամարտության 3 տարվա ընթացքում զոհերի թիվը գերազանցել է  130 հազարը: Զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 70-ը:

Из-за бомбежек армянской католической школы в Дамаске погиб один, ранено около 60 человек
Вследствие бомбардировок армянской католической школы в Дамаске погиб один, ранено около 60 человек. Как сообщается на фейсбуковской странице МИД Армении, это предварительная информация, уточненные данные будут сообщены дополнительно.
Ранее Арменпресс уже сообщал, что христианские кварталы Дамаска – Баб Тума и Дуела – попали под минометный обстрел. Согласно сообщению сирийского агентства САНА, мины упали на школы, в результате один ребенок погиб, еще 41 – ранены. Полиция Дамаска в свою очередь информировала о том, что одна из мин упала на школу аль Манар в квартале Баб Тума, в результате один ребенок погиб и 36 ранены. Еше одна мина упала на школу близ церкви Маар Эльяс в квартале Дуела, в результате ранены 5 граждан.
14 апреля в квартале Джарамана в Дамаске вследствие минометного обстрела погибли 2 человека, ранены 15. В разных частях этого квартала упали 33 снаряда.
По данным ООН, за три года вооруженного конфликта в Сирии число погибших превысило 130 тысяч, Число погибших армян - более 70 человек.