ԱՄՆ օրենսդիրները Թուրքիայում քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացումը կանխող օրինագիծ են ներկայացրել Կոնգրես
ԱՄՆ օրենսդիրները Թուրքիայում քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացումը կանխող
օրինագիծ են ներկայացրել Կոնգրես
ՎԱՇԻՆԳԹՈՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը և կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելը կրոնական ազատությունների մասին օրինագիծ (H.R.4347) են ներկայացրել Կոնգրես, որի նպատակն է երաշխավորել Թուրքիայում գտնվող քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պաշտպանվածությունը: «Արեմնպրես»-ի փոխանցմամբ, ընդունվելու դեպքում օրինագիծը Օբամայի վարչակազմին կպարտավորեցնի ամենամյա զեկույց ներկայացնել Թուրքիայում և Կիպրոսում թալանված քրիստոնեական եկեղեցիների և ունեցվածքի վիճակի մասին:
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը ողջունել է կոնգրեսականների նախաձեռնությունը` ընդգծելով, որ օրինագծի ընդունումը խիստ արդիական է և զորեղ ազդանշան կլինի Անկարայի համար: «Հայկական ծագում ունեցող ամերիկացիները` աշխարհում քրիստոնեությունն առաջինը պետականորեն ընդունած ազգի զավակները, միանալով բոլոր կրոնների հավատացյալներին, ողջունում են նախագահ Ռոյսի ներկայացրած «Թուրքիայի քրիստոնեական կառույցների հաշվետվության մասին Ռոյս-Էնգելի ակտը»… Փոքրամասնությունների իրավունքները և կրոնական ազատությունները պաշտպանելու գործում ամերիկյան հզոր առաջնորդության կարիքը էապես զգացվեց անցած շաբաթ` Սիրիայի Քեսաբ քաղաքի վրա թուրքական հարձակումների ֆոնի վրա»,- նշել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանը:
«Այս օրինագիծը Թուրքիային պարտավորեցնում է հավատարիմ մնալ իր միջազգային պարտավորություններին` պաշտպանելու և խթանելու մադու իրավունքները, ինչպես նաև կոչ է անում ուշադրություն դարձնել թուրքական առաջնորդների` եկեղեցական ունեցվածքն իրենց օրինական տերերին վերադարձնելու չկատարած խոստումների վրա: Տասնամյակներ շարունակ Թուրքիայում գտնվող քրիստոնեական կառույցների գույքը` հատկապես հայկական, ասորական և ուղղափառ հունական համայնքներին պատկանող եկեղեցական գույքը, տարբեր պատճառաբանումներով կամ  բռնի վերցվել կամ ապօրինի բռնագրավվել է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից»,- օրինագիծը ներկայացնելու ժամանակ նշել է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը:
Հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը Արևմտյան Հայաստանում եւ Թուրքիայում կրել է շարունակական բնույթ եւ յուրօրինակ կապող օղակ է հանդիսանում ինչպես սուլթանական, երիտթուրքական, այնպես էլ քեմալական-հանրապետական ​​վարչակարգերի միջև, հայկական հարցի լուծմանն ուղղված քաղաքականության մշակման գործում: Թուրքիայի Հանրապետությունը հիմադրումից ի վեր շարունակում է ոչնչացնել իր տարածքում գտնվող հայկական պատմական հուշարձանները: Հակառակ թուրքական իշխանությունների` հայկական հուշարձանների վերաբերյալ իրենց հոգատար վերաբերմունքի մասին արած բարձրագոչ հայտարարությունների` թուրքերը չեն դադարեցնում հայկական հուշարձանների ոչնչացումը կամ թուրքացումը:
Թուրքերի կողմից օկուպացված Կիպրոսում նույնպես քրիստոնեական ժառանգությունը լուրջ վտանգի տակ է և կարող է իսպառ ոչնչացվել:
ԵԱՀԿ-ի հրապարակած զեկույցի համաձայն, 1974 թվականից ի վեր թուրքերն ավերել են 500 եկեղեցի, ոչնչացրել կամ վաճառել եկեղեցիներում պահվող արժեքավոր իրերը, սրբապատկերները: Շուրջ 77 եղեղեցի վերածվել է մզկիթի, եվս 28 եկեղեցի վերածվել է ռազմական հոսպիտալի:

Законодатели США представили в Конгресс законопроект о защите христианского наследия в Турции
Председатель комиссии внешних отношений Палаты представителей Конгресса США Эд Ройс и конгрессмен Эллиотт Энгель представили в Конгресс США законопроект  (H.R.4347) с целью спасти от уничтожения христианское культурное наследие в Турции. Как сообщает Арменпресс,
в случае принятия этого законопроекта администрация Обамы будет вынуждена каждый год представлять доклад о положении дел с разоренными христианскими церквами в Турции и Кипре.
Американская группа «Ай Дата» приветствовала эту инициативу конгрессменов, подчеркнув, что принятие этого законопроекта особенно актуально сейчас и станет серьезным сигналом для Турции. «Американцы армянского происхождения, представители нации, которая первая в мире на государственном уровне приняла христианство, приветствуют представленный председателем Ройсом «Акт Ройса-Энгеля» об отчете относительно христианских структур в Турции. Актуальность этого законопроекта особенно сильно ощущалась на прошлой неделе в связи с событиями в Кессабе», - отметил председатель группы «Ай Дата» Кен Хачикян.
«Этот законопроект обязывает Турцию быть приверженной своим международным обязательствам – защищать права человека, а также привлекает внимание турецких лидеров к необходимости выполнить свои  обещания и вернуть христианское церковное имущество их законным владельцам. Находящееся в Турции на протяжении десятилетий имущество христианских структур – армянской, ассирийской и греческой православной общин – под тем или иным предлогом или насильственным путем было незаконно конфисковано властями Турции», - сказал Эд Ройс, представляя законопроект в Конгрессе США.
Турецкая республика со дня своего основания и до сих пор продолжает разрушать и уничтожать находящиеся на ее территории армянские исторические памятники.
Та же политика осуществляется и в оккупированном турками Кипре. По данным опубликованного ОБСЕ доклада, с 1974 турки разрушили 500 церквей, уничтожили или продали принадлежащие церкви ценные реликвии, святые образа, иконы, превратили около 77 церквей в мечети, а еще 28 – в военные госпитали.