Եվրասիական միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշումն ունի ռազմաքաղաքական բովանդակություն. Տիգրան Սարգսյան
Եվրասիական միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշումն ունի
ռազմաքաղաքական բովանդակություն. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մերձավոր Արևելքից մինչև Հյուսիսային Կովկաս տարածաշրջանային լարվածությունը 2008 թվականից ի վեր ոչ միայն նվազել, այլ ավելացել է:  Այդ առումով ՄՄ-ի և միասնական տնտեսական տարածքին, իսկ ապագայում Եվրասիական միությանն անդամակցելու մեր քաղաքական որոշումն ունի նաև հստակ ռազմաքաղաքական և անվտանգության բովանդակություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին  «Հայաստան-Մաքսային միություն. հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով ՀՀԿ երկրորդ տնտեսական համաժողովի ժամանակ հայտնեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` նշելով, որ ցանկանում է ներկայացնել ՄՄ-ին միանալու տարածաշրջանին վերաբերող թեզը:
«Պետք է նշենք, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում տեղի են ունեցել որակական փոփոխություններ և ՀԱՊԿ-ը ձևավորել է այնպիսի կառույցներ և ընդունել այնպիսի քաղաքական որոշումներ, որոնք էապես ուժեղացնում են մեր անվտանգության ապահովման երաշխիքները: Սա կարևորագույն բաղադրիչն է մեր քաղաքական որոշումների»,- պարզաբանեց վարչապետը:  Նրա խոսքով` միևնույն ժամանակ հարցեր են հնչում, թե արդյոք Հայաստանը, միանալով ՄՄ-ին և միասնական տնտեսական տարածքին ու ապագայում ձևավորվող միասնական տնտեսական միությանը, չի կորցնելու իր ինքնիշխանությունը: «Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ այն ձևաչափերը և այն անդրազգային ինստիտուտները, որ ձևավորվում են այսօր Մաքսային միության  շրջանակներում, ենթադրում են, որ մենք հանդես ենք գալու որպես իրավահավասար մասնակից այդ միության մեջ և մեր որոշումները ազդելու են կարգավորման դաշտի վրա, որը վերաբերելու է մի մեծ տարածքի, որն ունի շուրջ 170 մլն բնակչություն»,- հավելեց ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության որոշման և այդ նպատակով անհրաժեշտ կատարելիք քայլերը ձեռնարկելու մասին, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ:

Решение Армении о вступлении в Евразийский союз имеет и военно-политическое содержание – Тигран Саркисян
Решение Армении о вступлении в Евразийский союз имеет и военно-политическое
содержание – Тигран Саркисян
После событий 2008г. напряженность в пространстве между Ближним Востоком и Северным Кавказом не только не ослабла, но еще более усилилась. В этом плане политическое решение Армении о вступлении в ТС и  единое экономическое пространство, а в дальнейшем и в Евразийский союз имеет четкое  содержание - военная политика и безопасность.
Как передает Арменпресс, так заявил  премьер-министр  РА  Тигран Саркисянв  ходе второго форума Республиканской партии Армении, проходящего под девизом  «Армения. Таможенный союз. Возможности и вызовы»,  представляя тезис решения о членстве в ТС, касающийся региона.
«Следует отметить, что за прошедшие пять лет в рамках ОДКБ произошли  качественные изменения: в ОДКБ сформировались такие структуры и приняты такие  политические решения, которые существенно повышают гарантии обеспечения нашей безопасности. Это основная составляющая  наших политических решений», - разъяснил премьер.
По его словам, возникают и другие вопросы,  например, не потеряет ли Армения свой  суверенитет, вступив в ТС, а в дальнейшем и в Евразийский союз. «Наш анализ показал, что те форматы и те наднациональные институты, которые сейчас формируются в ТС, говорят о том, что мы  будем выступать в качестве равноправных партнеров, и наши решения будут иметь силу при урегулировании вопросов, касающихся огромного региона с  170-миллионным населением», - добавил премьер-министр Тигран Саркисян.
3 сентября 2013г. президент РА Серж Саргсян в Москве заявил, что Армения вступит в ТС и осуществит все необходимые шагидля членства в ТС, а в дальнейшем – для участия в создании Евразийского экономического союза.