Հարութ Սասունյանը վերլուծում է Քեսաբի հարձակումների դասերը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայերը պետք է նախաձեռնող լինեն, այլ ոչ թե արձագանքող: Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին նրանք չեն կարող լուռ ականատեսներ լինել, մինչ թուրքական կառավարությունը և նրա դաշնակիցները ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ձեռնամուխ են լինում հայերի մի նոր բնաջնջման Սիրիայում:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այսպիսին է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանի անդրադարձը Սիրիայի Քեսաբ հայկական քաղաքի վրա վերջերս կատարված հարձակումներին:
«Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկու հանդուգն քայլեր ձեռնարկեց. նախ՝ փակեց Թուրքիայում 12 միլիոն անդամ ունեցող «Թվիթեր» սոցիալական լրատվական կայքը՝ իր և իր ներքին շրջապատի կոռուպցիայի մասին բացահայտումները քողարկելու համար, երկրորդ՝ աջակցեց և հրահրեց ջիհադական զինյալների ներխուժումը Սիրիայի հյուսիսարևմտյան հատվածում գտնվող, Թուրքիային սահմանակից Քեսապ քաղաքը:
Ի՞նչ ընդհանուր բան կարող է լինել այս, թվում է թե, իրար հետ կապ չունեցող երկու իրադարձությունների միջև: Էրդողանն անձամբ անուղղակիորեն պատասխանեց այս հարցին մարտի 20-ի քարոզարշավի հանրահավաքի ընթացքում. «մենք կվերացնենք Թվիթերը: Ինձ չի հետաքրքրում, թե միջազգային հանրությունն ինչ է ասում: Բոլորը կտեսնեն Թուրքիայի Հանրապետության ուժը»:
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի վարչապետին չի մտահոգում, որ նա կքննադատվի խոսքի ազատության ժողովրդավարական սկզբունքը ոտնահարելու և որպես բռնակալ խուլիգան հանդես գալու համար: Նա ասում և անում է այն ամենը, ինչը, նրա կարծիքով բխում է Թուրքիայի կամ իր սեփական շահերից:
Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաների հակազդեցությունը Էրդողանի համացանցային ճնշումների հանդեպ սին խոսքերից այն կողմ չանցավ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունում ԱՄՆ դեսպան Սամանտա Փաուերն իր թվիթերյան էջում գրեց հետևյալ մեկնաբանությունը. «Խորապես մտահոգիչ է, որ Թուրքիան փակել է «Թվիթերը»: Տեղեկատվության հասանելիության արգելափակումն անհամատեղելի է ժողովրդավարության հետ. աջակցեք այն վերաբացելու քաղաքացիների պահանջին»: ԱՄՆ պետքարտուղարի հասարակայնության հետ կապերի գծով օգնական, «Լոս Անջելես թայմս» թերթի նախկին գործադիր խմբագիր Դուգլաս Ֆրանցը, որն ստիպված հրաժարական էր տվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հոդվածի հրապարակման արգելափակումից հետո, Էրդողանի հակաթվիթերյան քայլը բնութագրեց որպես «21-րդ դարի գրքի այրում»: Նմանատիպ միամիտ քննադատություններ հնչեցին նաև Պետդեպարտամենտի խոսնակ Ջեն Փսակիի, Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեյ Քարնիի և Եվրամիության հեռահաղորդակցության հարցերով հանձնակատար Նելլի Քրուսի կողմից:
Արդյոք Էրդողանը մտահոգվո՞ւմ է այս բանավոր խարազանումներից: Ամենևին էլ ոչ: Նա արհամարհում է դրանք: Էրդողանն արդեն երկու տարով արգելափակել էր «Յութուբը», քանի որ կայքում տեղադրվել էին Քեմալ Աթաթուրքի հասցեին վիրավորական տեսանյութեր: Թուրքիայի վարչապետն սպառնում է նաև արգելել «Ֆեյսբուքը» և «Յութուբը» մարտի 30-ի ընտրություններից հետո:
Ինչո՞ւ հայ ղեկավարները՝ Հայաստանում և Սփյուռքում, ավելի հանդուգն չեն վարվում Էրդողանի նման, հատկապես, երբ վտանգի տակ է հայերի գոյությունը: Ամենահարմար պահն է նման հարց բարձրացնելու` ջիհադիստների կողմից Քեսաբ ներխուժելուց, հայերին պատանդ վերցնելուց, նրանց տները թալանելուց և եկեղեցիները պղծելուց հետո:
Ցավոք, ամերիկահայ կազմակերպությունների կողմից ԱՄՆ պաշտոնյաներին ուղղված բազմիցս խնդրանքները` օգնելու հայերին և մյուս սիրիական քրիստոնյաներին, անարձագանք են մնում: Մարտի 24-ին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը մեկ այլ խիստ նամակ հղեց նախագահ Օբամային, պահանջելով Սպիտակ տան և Կոնգրեսի անհապաղ միջամտությունը` կանգնեցնելու համար Քեսաբի վրա հարձակումները: Չի թվում է, որ ԱՄՆ կառավարությունը հետաքրքրված է սիրիահայերի և այլ փոքրամասնությունների աղետալի վիճակով, քանի որ Վաշինգտոնը համակված է Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգը տապալելով և անտեսում է անմեղ կյանքերի կորուստը:
Հայերը չպետք է բավարարվեն միայն գլուխները թափահարելով և բողոքելով միմյանց Սիրիայից եկող ողբերգական լուրերի մասին: Նրանք պետք է արթնանան համընդհանուր թմբիրից և համարձակ քայլեր ձեռնարկեն: Պետք է ամենօրյա ցույցեր կազմակերպել ամերիկյան խոշոր քաղաքներում, և ամերիկյան, բրիտանական, ֆրանսիական, սաուդական և թուրքական դեսպանատների ու հյուպատոսարանների առջև ամբողջ աշխարհում, բողոքելով նրանց կողմից, այսպես կոչված, ապստամբների զինման դեմ, որոնք առևանգում և սպանում են սիրիահայերին, ի թիվս այլոց:
Պետք է անհապաղ հանդիպումներ անցկացնել ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, պահանջելով, որ նրանք անմիջապես դադարեցնեն բոլոր տեսակի զենքերի մատակարարումն ու ֆինանսական աջակցությունը «ապստամբներին» Սիրիայում, մինչև նրանց կողմից խաղաղ բնակչության վրա հարձակումների դադարեցումը:
2002 թվականին ես մի հոդված էի գրել հետևյալ վերնագրով` «Հայ «մուկը» պետք է ավելի հաճախ մռնչա»: Ըստ էության, այն կոչ էր ավելի համարձակ գործողությունների: Ես անդրադարձել էի Վիլյամ Սարոյանի «Հայ մուկը» պատմվածքին, որտեղ խիզախ մուկն իր վճռական վարքագծով կարողանում է պաշտպանել ինքն իրեն ավելի վայրագ գազաններից:
Լուռ ու անտարբեր մնալն անընդունելի է, մանավանդ այն ժամանակ, երբ մեր հայրենակիցները կոտորվում են Սիրիայում: Երկչոտ պահվածքը միայն քաջալերում է հայ ժողովրդի թշնամիներին: Հայերը պետք է բարձրաձայնեն, բողոքեն և ավելի ազդեցիկ միջոցներ ձեռնարկեն իրենց հայրենակիցներին պաշտպանելու համար աշխարհի չորս անկյուններում: Նրանք պետք է դառնան ՄՌՆՉԱՑՈՂ «մուկ»:

Harut Sassounian analyzes attacks on Kessab
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. The purpose of this column is to draw lessons from the recent attacks on the Armenian town of Kessab in Syria. As reports "Armenpress" the Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian stated this in his new article. The article runs as follows:
"Last week, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan took two bold actions: 1) he blocked Twitter, a social media site with 12 million users in Turkey, to cover up revelations of corruption about himself and his inner circle; and 2) he aided and abetted the Jihadist fighters’ invasion of Kessab, located in the Northwest corner of Syria, bordering Turkey!
What do these two seemingly unrelated events have in common?
Erdogan himself indirectly answered this question, during a campaign rally on March 20: “we will wipe out Twitter. I don’t care at all what the international community says. Everyone will see the power of the Turkish Republic.”
Clearly, the Prime Minister does not care that he would be criticized for violating the democratic principle of freedom of expression and acting as an autocratic thug. He says and does whatever he thinks is in Turkey’s or his own best interest!
US officials reacted by paying mere lip service to Erdogan’s internet crackdown. Samantha Power, US Ambassador to the United Nations, tweeted the following message: “Deeply troubling that Turkey blocked Twitter. Shutting down free access to info inconsistent with democracy; support citizens’ call to unblock.” Douglas Frantz, Assistant Secretary of State for Public Affairs and former managing editor of the Los Angeles Times, who was forced to resign after blocking publication of an article on the Armenian Genocide, described Erdogan’s anti-Twitter action as: “21st century book burning.” Similar benign criticisms were voiced by State Department spokeswoman Jen Psaki, White House Press Secretary Jay Carney, and European Union Digital Agenda Commissioner Neelie Kroes.
Did Erdogan care about these verbal lashings? Absolutely not! He didn’t give a damn! He had already blocked YouTube for two years, because the website carried videos deemed insulting to Kemal Ataturk. The Turkish Prime Minister now threatens to ban both facebook and YouTube after the March 30 elections.
Why don’t Armenian leaders — in Armenia and Diaspora — act more boldly, similar to Erdogan, especially when the survival of Armenians is at stake? It is most appropriate to raise such a question after the invasion of Kessab by Jihadists, taking Armenian hostages, pillaging their homes, and desecrating their churches.
Regrettably, repeated pleas by Armenian-American organizations to US officials, to help protect Armenians and other Syrian Christians, have fallen on deaf ears. On March 24, the ANCA sent another strongly-worded letter to Pres. Obama, demanding immediate White House and congressional intervention to stop the attacks on Kessab. The US government does not seem interested in the tragic fate of Syrian-Armenians and other minorities, since Washington is hell-bent on toppling Bashar al-Assad’s regime, ignoring the loss of innocent lives.
Armenians should not be content by merely shaking their heads and complaining to each other about the tragic news emanating from Syria. They must wake up from their collective coma and take bold action. Daily demonstrations must be held in major U.S. cities and in front of American, British, French, Saudi, and Turkish embassies and consulates around the world to protest their arming of so-called rebels who are kidnapping and murdering Syrian Armenians, among many others.
Urgent meetings should be held with top US, British and French officials, demanding that they immediately halt deliveries of all weapons and financial assistance to ‘rebels’ in Syria, until they cease attacks on civilians!
I wrote a column back in 2002 with the following headline: “The Armenian ‘Mouse’ Needs to Roar More Often.” Basically, it was a call for bolder action. I had referred to the short story written by William Saroyan, titled: “The Armenian Mouse,” in which a brave mouse, by its aggressive behavior, manages to defend itself from more ferocious beasts.
Remaining silent and inactive are no longer viable options, while our compatriots are getting slaughtered in Syria. Sheepish behavior only serves to embolden the enemies of the Armenian nation.
Armenians need to be proactive rather than reactive. On the eve of the Genocide Centennial, they cannot be silent bystanders while the Turkish government and its allies are directly or indirectly embarking on a new campaign of exterminating Armenians in Syria.
Armenians must speak up, protest, and take effective action to defend their countrymen in all corners of the world. They need to become the ‘mouse’ that ROARS!"