Հայաստանի և Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը կկայանա Թեհրանում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  վարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհավորել է դեսպանին և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Ազգային տոնի՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության 35-րդ տարեդարձի առթիվ (նշվում է փետրվարի 11-ին) և մաղթել հաջողություններ: «Այս հանդիպումները ծառայում են մեր երկու ժողովուրդների բարեկամության ընդլայնմանը, և մենք պարտավոր ենք հետևողականորեն իրականացնել տնտեսական համագործակցության համատեղ ծրագրերը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Դեսպան Ռեիսին նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումն Իրանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, և Իրանը պատրաստ է ընդլայնելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցությունը տարբեր, և հատկապես էներգետիկայի ու տարանցիկ փոխադրումների  ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի օրակարգին (էներգետիկա, զբոսաշրջություն, ենթակառուցվածքների զարգացում) առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Արծարծվել են, մասնավորապես, ընթացիկ՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման, ինչպես նաև նախագծային փուլում գտնվող՝ Հայաստան-Իրան երկաթգծի և Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարության ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ: Վարչապետը նշել է, որ այս ծրագրերը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններն են և կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ դրանց իրագործման համար:
Նշվել է նաև, որ ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել այս տարի Թեհրանում, որն էլ հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությունները:
Համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու առումով երկուստեք կարևորվել են բարձր մակարդակով պաշտոնական փոխայցերը: Պարոն Ռեիսին վարչապետին է փոխանցել ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի ջերմ ողջույնները և Իրան այցելելու հրավերը:

Consequent session of Armenia-Iran Intergovernmental Joint Committee to hold in Tehran
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS: Prime Minister Tigran Sargsyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mohammad Reisi. The Department of Mass Media and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that on behalf of the Government of the Republic of Armenia the PM congratulated the Ambassador and the Iranian people on the 35th anniversary of the Islamic Revolution in Iran, and wished successes.
“These meetings serve to expand the friendship between our two peoples, and we are committed to consistently implement joint economic cooperation projects,” the Head of the Government stated.
Ambassador Reisi noted that the development of relations with Armenia is a priority of Iran’s foreign policy, and that his country is ready to expand cooperation.
Subsequently, the interlocutors discussed the Armenian-Iranian trade and economic ties.
The Armenian PM and the Iranian Ambassador also noted that they envisage to hold the next session of the Armenia-Iran Intergovernmental Joint Committee this year in Tehran.
Furthermore, they underscored the high-level mutual official visits in terms of giving new impetus to cooperation.
In addition, Ambassador Mohammad Reisi conveyed to PM Tigran Sargsyan the warm greetings by Eshaq Jahangiri, First Vice President of Iran, and his invitation for Sargsyan to visit Iran.