«Կացնով և գրչով». Русский Репортер-ն անդրադարձել է Ադրբեջանի ներկա իրականությանն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին
«Կացնով և գրչով». Русский Репортер-ն անդրադարձել է Ադրբեջանի ներկա
իրականությանն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երբեմն ազգի խիճղ լինելու համար պետք է դառնալ ժողովրդի թշնամին: Ռուսական Русский Репортер-ը հրապարակել է հոդված «Կացնով և գրչով» խորագրով, որում անդրադարձել է Ադրբեջանի ներկա իրականությանն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին` փորձելով հասկանալ դրանց պատճառներն ու դրսևորումները: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույցըը որոշակի կրճատումներով.
«2004 թվականի փետրվարի 18-ի երեկոյան ադրբեջանական բանակի լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովը խանութից կացին գնեց: Ամբողջ գիշեր նա, Բուդապեշտի զինվորական հանրակացարանի իր սենյակում նստած, սրում էր կացինը: Դրանից մեկ ամիս առաջ նա ժամանել էր այստեղ «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում դասընթացների: Նրա հետ միասին դասընթացներին ներկա էին երկու երիտասարդ լեյտենանտներ Հայաստանից: Սաֆարովը մի քանի անգամ նրանց հանդիպել էր միջացնքներում: Սկզբում հայերը ողջունում էին նրան, սակայն Սաֆարովը չէր պատասխանում: Վերջին անգամ նրան հանդիպելով միջանցքում` հայերը ժպտացին և նրանցից մեկը մյուսին ինչ-որ բան ասաց: Այդ պահին Ռամիլը հասկացավ, որ կանի: Համագործակցությունը հանուն խաղաղության նա հետևյալ կերպ իրագործեց. առավոտյան ժամը 5-ին մտավ Գուրգեն Մարգարյանի սենյակ, որը կողպված չէր, միացրեց լույսը և մի քանի հարվածներով կտրեց գլուխը… Դատարանում նա որևէ կերպ չղզջաց արածի համար` հայտարարելով, որ ափսոսում է միայն նրա համար, որ չսպանեց մյուս հային: Նրան ցմահ ազատազրկման դատապարտեցին:
2012 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանը հայտարարեց Հունգարիայից 3 միլիարդ եվրոյի պետական պարտատոմսեր գնելու մտադրության մասին: Դրանից անմիջապես հետո Ռամիլ Սաֆարովը արտահանձհնվեց Ադրբեջան` հայրենիքում պատիժը կրելու համար: Նրան ազատ արձակեցին հենց օդանավակայանում, նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրեց հրաման` նրան ներում շնորհելու վերաբերյալ, լեյտենանտին մայորի կոչում շնորհեց, նրան բնակարան նվիրեց և կարգադրեց սպայական թոշակ վճարել այն ութ տարիների համար, որոնք նա անցկացրել էր բանտում: Ռամիլին դիմավորեցին որպես ազգային հերոսի: Անգամ նրա հարսանիքը դարձավ համաժողովրդական ուրախություն:
Այս ամենը տեսնելով` ադրբեջանական գրականության կենդանի դասական Աքրամ Այլիսլին որոշեց խմբագրություն ուղարկել այն գրվածքը, որն արդեն վեց տարի նրա սեղանին էր: Դա 1990 թվականին Բաքվում հայերի ջարդերիի մասին պատմող «Քարե երազներ» գիրքն էր: Այն դեկտեմբերին հրատարակվեց «Ժողովուրդների բարեկամություն» ամսագրում: Հունվարին այն կարդացին Ադրբեջանում, և Աքրամը դարձավ դավաճան: Փետրվարին նրա գրքերն այրում էին հրապարակներում, տարբեր քաղաքներում անցկացվում էին ցույցեր, մարդիկ բղավում էին. «Այլիսլին հայ է»:
Նախագահ Ալիևը զրկեց նրան ժողովրդական գրողի կոչումից և անձնական թոշակից: Կրթության նախարարությունը նրա ստեղծագործությունները հանեց դպրոցական ծրագրից: Կովկասի մահմեդականների վարչությունը Այլիսլիին կրոնն ուրացող անվանեց: Ադրբեջանի գրողների միությունը նրան հանեց իր շարքերից: Խորհրդարանի պատգամավորները պահանջեցին արյան հետազոտություն անել` պարզելու, թե արդյոք Այլիսին հայ է: Իշխանամետ «Յենի Ազերբայջան» կուսակցությունը հայտարարեց, որ 12 հազար մանաթ կտա նրան, ով կկտրի Այլիսլիի ականջը:
Բաքվեցիները
Ինքնաթիռում ես թռչում եմ պատկառելի բեղավոր տղամարդկանց հետ: Նրանք սառը, փակ հայացքներ ունեն, որոնք  տարածված են Կովկասում: Թվում է, թե հայացքն ասում է, որ դրա տերն ընդհանրապես չի հավատում ընդհանուր ճշմարտությանը:
Բաքուն լողում է փողի մեջ: Քաղաքի կենտրոնը ճոխ է հարդարված: Նարնջագույն լուսարձակներից թվում է, որ այստեղ ամեն ինչ ոսկուց է: Մոսկվան Բաքվի համեմատ մոխրագույն ծայրամաս է թվում: Ակնհայտ է, որ երկրում փողը ծախսելու էլ տեղ չկա: Օդանավակայանից եկող ճանապարհին անցնում ես Հեյդար Ալիևի տիեզերական թանգարանի մոտով: «Ազգի հանգուցյալ հայրը» քեզ է նայում ամեն երրորդ ցուցանակից: Դրանց արանքում լուրջ դեմք է ընդունել նրա «արքայական» որդին, սակայն դա նրա մոտ վատ է ստացվում. Իլհամի տեսքը կուշտ է և ոչ չար: Հայրն ու Որդին ամենուր են: Անձի պաշտամունքի բանաձևը ներմուծվել է Թուրքիայից. իշխանությունները Հեյդար Ալիևից ուզում են սարքել տեղական Աթաթուրք` ազգայնական գաղափարի առաջնորդ: Բաքուն իր փողոցներով գրեթե չի տարբերվում Անկարայից: Ոստիկանների և զինվորների հագին թուրքական համազգեստ է:
Ամբողջ օրը ես քայլում եմ կենտրոնով, նստում եմ նստարաններին և հարցնում տեղացիների կարծիքը Աքրամ Այլիսլիի և Ռամիլ Սաֆարովի վերաբերյալ: Այլիսլիի մասին խոսելիս բոլորն անհարմար դրության մեջ են հայտնվում: «Մենք չենք հասկանում, թե ինչու նա այդպես արեց»,- ասում են նրանք: Սակայն երբ ես արտաբերում եմ Ռամիլ Սաֆարովի անունը, նրանց աչքերը փայլում են, դեմքերը ջերմանում են և ժպտում: «Նա մեր հերոսն է: Մենք այնքան ուրախ ենք, որ նա վերադարձել է»,- ասում են նրանք:
Փողոցում բոլորը համաձայնում են այն ձևակերպմանը, որ Իլհամ Ալիևն արքայազն է: Մեծամասնության մոտ դա բողոք չի հարուցում: Մարդիկ դրա մասին են խոսում ժպիտով, ինչպես մի հեքիաթային բանի վերաբերյալ: «Կարևորը, որ մեզ էլ թողնի ապրենք»,- ասում են նրանք: Քանի դեռ նավթը շատ է, միապետությունն անվտանգ է:
Այց Էջմիածին
Ստեղծագործության գլխավոր հերոսը Սադայ Սադըգլըն է, ով Նախիջևանի Այլիս լեռնային գյուղում մեծացած թատերական դերասան է: 1989 թվականին Բաքուն պատերազմի շեմին է, օրեցօր աճում է ազգային հիստերիան, փողոցներում անցնում են մարդկային ամբոխները, հայերն ինքնակամ նետվում են պատուհաններից: Հեռուստացույցներից դուրս են հորդում հայրենասիրական անհեթեթություններ: Սուտը դառնում է բոլորի կողմից ճանաչված ճշմարտություն: Սադըգլըն, ի վիճակի չլինելով ընդունել կատարվածը, իրեն զգում է միայնակ և աստիճանաբար խելագարվում: Ի վերջո, արտիստի հոգում ծվարում է մի կպչուն միտք` համընդհանուր մեղքը հատուցելու համար նա պետք է գնա Էջմիածին և կնքվի այնտեղ: Սա հավասարազոր է մահվան, և Սադըգլըն ոչ մեկին չի կարող պատմել իր երազանքի մասին: Նա պարզապես ամեն օր գնում է կայարան և ճանապարհում է «Բաքու-Երևան» գնացքը` իր մեջ որոշում կայացնելու ուժ չգտնելով... Նա այդպես էլ չի գնում` փորձելով պաշտպանել մի ծեր հայի, ում սպանում են շատրվաններում:
Դժվար է փոխանցել այս տեքստի ապստամբական բնույթը: Հայկական ջարդերի վերաբերյալ ցանկացած գիրք Ադրբեջանի համար ռումբ կդառնար: Սա ճշմարտություն է, որը ոչ մեկին խորհուրդ չեն տալիս բարձրաձայնել: Սակայն եթե բարձրաձայնես, այն դժվար է վիճարկել և միայն կարելի է դրա հեղինակի հետ ինչ-որ բան անել:
Հայերը
«Հայ» բառը խիստ հանդիմանանք է համարվում: Հայ` նշանակում է թշնամի իր ամենախորը իմաստով: Ադրբեջանի գլխավոր թշնամին` ամենահաս հայկական լոբբին է: Եվ սա ամեն կերպ թեժացվում է քարոզչությամբ: Ադրբեջանցիներին շատ է նեղացրել այն, որ Արևմուտքը կանգնեց հայերի կողմը, գրեթե չքննադատեց Ղարաբաղի «օկուպացիան»: Ադրբեջանցիների համար սա անհասկանալի մնաց, թե ինչու Արևմուտքը կանգնեց հայերի կողքին: Որպես պատասխան, ինչպես միշտ, հնչեց խարդավաքնի տեսությունը. բոլորին գնել է հայկական լոբբին: Ադրբեջանում մեծացավ վիրավորանքի զգացումը, միակ ընկերը մնաց Թուրքիան, որը հերքում է ցեղասպանության փաստը:
Երիտասարդությունը, որը մեծացել է պետական թեզի հիման վրա, Ղարաբաղի պատերազմը համարում է որպես զուտ Հայաստանի ագրեսիա: Նրանք ասում են. «Դե, ոչինչ, մենք կսպասենք: Ադրբեջանի բյուջեն Հայաստանինից տասն անգամ ավելի մեծ է: Մենք այնպիսի բանակ ունենք, որը մեկ օրում կարող է հետ վերցնել Ղարաբաղը: Դեռ չի կարելի, քանի որ Ռուսաստանը թույլ չի տա, բայց մի օր այդ պահը կգա»: Այս ամենն ասվում է առանց չարության և ակնհայտ ենթատեքստով, որ կռվելու են ոչ թե իրենք, այլ լավ վճարվող մասնագետները:
Աքրամ. «Եթե հիմա հարցում անկացնենք, ապա ադրբեջանցիների գերակշռող մեծամասնությունը կողմ կլինի հայերի հետ հարաբերությունների բարելավմանը»
Այլիսլիին ես հանդիպում եմ փողոցով խաղաղ զբոսնելիս: Եվ ոչ մեկի մտքով անգամ չի անցնի, որ այստեղ քայլող այս կարճահասակ, գեր և կոկիկ հագնված ծերունու ականջի համար 12 հազար դոլար պարգև էր խոստացվել:
-Չե՞ք վախենում փողոցով զբոսնել:
-Ճիշտն ասած, իմ սրտում ինչ-որ վախերի համար քիչ տեղ է մնացել: Ես ապրել եմ մինչև 75 տարեկանս, մնացած կյանքս կարող եմ նվիրել նրան, ով խաղաղության, մարդկային ջերմության, հարևանների հետ բնականոն հարաբերությունների կարիք ունի: Բայց ահա մերոնք` իմ ընտանիքը, իհարկե, չէր ցանակա կորցնել այս ամենը (ասում է Աքրամը` ձեռքով ցույց տալով իր բնակարանի ոչ այնքան հարուստ կահույքը, ուր մենք եկանք զրուցելու համար): Նրանց համար ազգերի մերձեցումը վերացական հասկացություն է, ինձ համար` կյանքի ու մահվան խնդիր. չեմ ուզում մահանալ առանց այս երկու ազգերին միասին տեսնելու: Երբ գրում էի, մտածում էի, որ «դեռ չեմ տպագրի», իսկ հետո որոշեցի, որ որքան էլ թանկ նստի իմ վրա, պետք է, այնուամենայնիվ, ընդդիմանալ այն ամենին, ինչ կատարվում է: Այս աշխարհ եկած մարդը պետք է աշխարհին տա այն ամենն, ինչ Աստված տվել է իրեն: Այն լույսը, որ նա ստացել է ինչ-որ ձևով, նա պետք է թողնի այս աշխարհում:
-Արժե՞, որ գրողը մտնի քաղաքականություն:
-Շուրա՛, սիրելի ընկեր, (դիմում է հեղինակին), ըստ երևույթին, նման պատմություն պետք է տեղի ունենար: Առանց այդ հալածանքի ազդեցություն չէր լինի: Դա կախված չէ ինձանից կամ իշխանություններից. կյանքն է այսպես կառուցված: Չնայած, այդ ամենն ավելի քան անսպասելի էր ինձ համար: Ամենազարմանալին այն է, որ հայերը մեզ ավելի լավ են վերաբերվում, քան սրանից առաջ էր: Բայց, իհարկե, ես այդ գործը հայերի համար չեմ գրել, այլ` ադրբեջանցիների:
-Բայց աստեղ ժողովուրդը կարծում է, որ Դուք վիրավորել եք ազգը:
-Եթե ես փորքր անգամ կասկած ունենայի, որ ինչ-որ կերպ ստորացրել եմ ազգիս, ես ինքս երեևի կոտրվեի: Նրանք ցանկանում են, որ եթե մի երկու լավ բառ ես ասում հայերի մասին, երեքը ասես ադրբեջանցիների մասին: Ես չէի հոգում կարծիքների հավասարակշռությունը պահպանելու համար: Մարդու ողբերգությունն այն է, որ շրջապատում ամեն ինչ հակասում է նրա հոգեվիճակին, ապագայի նկատմամբ նրա հայացքին: Եղբայնե´ր, եկեք ընդունենք, որ գարշելի բաներ ենք արել: Միայն դրանից հետո կարելի է ինչ-որ լավ բանի հասնել: Սատանան գիտե, թե ինչեր ասես չէին ասում. «Եկեք ստուգենք, թե ինչ արյուն ունի Աքրամը»: Չնայած լավ գիտեն, որ ես զտարյուն թուրք եմ: Ասում էին, որ ես Նոբելյան մրցանակի եմ ձգտում: Ի՞նչ է` ապրանք եմ շուկա բերել: Բայց ամենավիրավորականն այն է, որ այդ ամենը ժողովրդի անունից էին ասում: Ես, օրինակ, դեռ մանկուց պապիկիցս ու տատիկիցս, մորիցս ու քեռուցս միայն լավ բաներ եմ լսել հայերի մասին: Նրանք, ովքեր հայերի հետ չեն առնչվել, ավելի ծայրահեղական են, քան նրանք, ովքեր ապրել են նրանց հետ: Մեզ մոտ շատ հազվադեպ ինչ-որ մեկը մի վատ խոսք կասի: Նման դեմագոգներ գյուղում էլ են եղել, Շուկշինը նրանց հիանալի նկարագրել է: Ես այնքան հաճույքով էի նրա գործերը թարգմանում: Եթե հիմա հարցում անկացնենք, ապա գերակշռող մեծամասնությունը կողմ կլինի հայերի հետ հարաբերությունների բարելավմանը: Եթե պաշտոնական գաղափարախոսությունը խստորեն պահանջի, որ պետք է բարելավել հարաբերությունները, երեկոյան ժողովուրդն արդեն բոլորովին այլ կերպ կմտածի: Բայց, Շուրա, խնդիրն այն է, որ եթե մեր կամ Հայաստանի նախագահները փոխզիջման գնան, անմիջապես կկորցնեն իշխանությունը:
-Իսկ Ձեր ընկերները սատարե՞լ են Ձեզ:
-Երբ ընկերնեիցս մեկին կարդացի գրքի ադրբեջանական տարբերակը, նա քիչ էր մնում թռչկոտեր ուրախությունից: «Սա քաջագործություն է»,- ասաց նա և աչքերից անգամ արցունքներ հոսեցին: Իսկ հիմա իսպառ վերացել է իմ տեսադաշտից: Ի՛նչ արած, վախենում են:
-Երբեմն ինձ թվում է, թե երկիրը խելագարվել է, և մարդիկ չեն ցանկանում ոչինչ հասկանալ: Չե՞ք ցանկանում մեկուսանալ այս ամենից: Չէ՞ որ շիզոֆրենիկին ոչինչ չես ապացուցի
-Մարդը չարանում է` երբ ճշմարտությունն իմանալով, ստիպված է լինում սուտը որպես իրականության ընկալել: Երբ մարդն ապրում է ստի և ճշմարտության արանքում, այդ մարդն արդեն հաշմանդամ է: Ես ողջ կյանքս ցանկացել եմ, որ ավելի շատ հստակություն լինի: Իսկ մեկուսացման ցանկությունն իմ մեջ է, ինչ ես հիշում եմ ինձ: Ամբողջ կյանքս ես փախել եմ գյուղից քաղաք, քաղաքից գյուղ, փախել եմ լավ պաշտոններից, ամեն տեսակի հավաքներից, իմ գրասեղանից: Ես, ախր, գրել նույնպես չեմ սիրում: Ո՞ւր փախչես:  Ինչպե՞ս ձերբազատվել սրանից: Նստած է հոգումս այնքան, որ արդեն հնարավոր չէ դիմանալ:
-Ինչպե՞ս եղավ, որ Դուք չնմնվեցիք մյուսներին:
-Ես բացարձակ ազատության մեջ եմ մեծացել: Հայրս առաջին գծում էր մահացել: Չկար մեկը, ով ինձ կասեր. «Գնա´, այս ինչ բանն արա, հետո հետ արի´, հա´ց կեր»: Մեզ մոտ սովորություն ունեն ասելու` ինչպես նայել, ում հետ ամուսանանալ: Իսկ ես որևէ մեկի թելադրանքով չեմ մեծացել, ինձ ոչ ոք չի ճնշել: Դպրոցում լավ էի սովորում միայն այն բանի համար, որ վիրավորանքներ չլսեի: Դեռ մանկուց փորձում էի խուսափել վիրավորանքներից, բայց այնպես է ստացվում, որ ինձ շատ են վիրավորում:
Իսկ մայրս ազատ հոգու տեր անձնավորություն էր, բացաձակապես չէր հանդուրժում ճնշումները: Երեքիս նա միայնակ է մեծացրել, և չեմ հիշում, որ ձայնը բարձրացրած լինի մեզ վրա: Նա յուրօրինակ մարդ էր, իսկ հիմա, պատկերացնում եք, բամբասանքներ են տարածել, թե նա հայ է…
Եկեղեցիները
Իմ ճանապարհորդությունն Այլիս սկսվել է տասը տարի առաջ: Ավտոբուսի ճանապարհն անցնում է Թուրքիայով: Ճանապարհորդում էի առանց որևէ գումարի, գիշերում գյուղերում, ուր կարելի է թակել ցանկացած տան դուռը, և քեզ կհյուրընկալեն, հաց ու քնելու տեղ կտան: Չգիտես ինչու, ինձ ձգում էր ավելի հեռու` դեպի Արևելք: Ինձ թվում էր, որ այնտեղ, մոտիկ մի վայրում, փոշու, անասունների կղանքի և քարերի տակ թաքնված են մարդկային առաջնային, շփոթված զգացումնքները: Մի օր երեկոյան ես բարձրացա յասամանագույն բարձրավանդակը, որտեղից տեսանելի էին հայկական եկեղեցիների հսկայական, գորշ կարմրավուն կմախքները, որ ասես կորսված աշխարհի ավերակներ լինեին: Այս ավերակներից տարօրինակ և այնաշխարհիկ ոչինչ երբեք չէի տեսել նախկինում: Հիշում եմ, առաջին իսկ եկեղեցում ես սուր զգացողություն ունեցա, որ այն մարդկային ձեռք չի կառուցել, այլ այն ժամանակից դուրս է: Այս պատերի ներսում հնադարյան տիեզերական ուխտ կար, որ կնքվել է մարդու ստեղծումից առաջ` մի այլ լեզվով: Լուսամուտներում դատարակություն էր տիրում, և ես հենց այդ դատարկության համար է կանգնած այս եկեղեցին` հանուն այն ընկալման, որ ոչինչ չկա:
Որոշ ավերակներ ծածկված էին քարե քանդակներով: Առյուծներ, ձիեր, եղնիկներ, խաղողի վազեր, տանձեր, արջեր և մարդկանց կերպարներ, որ նետահարում են նրանց, ճանկերի մեջ նապաստակ պահած արծիվներ` բոլորից կենսուրախություն և զարմանք էր հորդում:
Ես հասկացա, թե ինչու էր այդ մարդկանց պետք Աստված, և թե ինչու ենք մենք այդքան հեշտությամբ ապրում առանց նրա: Հայերը հիանալի կարողանում էին համադրել եկեղեցիներն ու լանդշաֆտը: Առանց եկեղեցիների այս լեռները կատարյալ չէին լինի: Տեսնելով ընդարձակ հարթավայրերի արանքում կառուցված կառուցված փոքրիկ մատուռը` ես հրճվանքի, ազատության և հստակության մեծ զգացում ապրեցի: Մատուռը մի ամբողջ հավերժություն «ապրել» էր այստեղ, և ես էլ զգացի, որ ապրում եմ:
Իսկ գյուղերում թուրքերն ապրում էին զուգահեռ իրականությունում` արևոտ, փոշոտ և աղմկոտ իրականությունում: Գյուղացիները հողն էին վարում, ավանակների վրա բարձած ծիրանի զամբյուղներ տանում: Անհավատների հնությունների նկատմամբ նրանք փոքր անգամ հետաքրքրություն չունեին: Միայն հովիվներն էին իրենց հոտի հետ երբեմն պատսպարվում այնտեղ, կրակ վառում: Զարմանում եմ` մի՞թե նրանցից ոչ մեկը չի տեսնում այն, ինչն ինձ այդքան հուզում է:
Իսկ տասը տարի անց, կարդալով Այլիսլիի գիրքը, ես դրա մեջ տեսա այն գյուղերի տղաներին նման տղայի, ով շանթահարված կանգնած է դատարկ եկեղեցու գմբեթի տակ` ոչինչ չգիտակցելով, բայց ինչ-ոչ բան զգալով:

«Топором и мечом»: «Русский Репортер» затронул текущее состояние Азербайджана и армяно-азербайджанские отношения
«Топором и мечом»: «Русский Репортер» затронул текущее состояние Азербайджана и
армяно-азербайджанские отношения
Иногда, чтобы быть совестью нации, надо стать врагом народа. Российский сайт «Русский Репортер» опубликовал статью «Топором и мечом», в котором затронуты текущее состояние Азербайджана и армяно-азербайджанские отношения. Арменпресс представляет статью с некоторыми сокращениями.
«Вечером 18 февраля 2004 года лейтенант азербайджанской армии Рамиль Сафаров купил в магазине топор. Всю ночь он точил его, сидя в своей комнате в офицерском общежитии в Будапеште. За месяц до этого Рамиль приехал туда на курсы, организованные для военных из разных стран в рамках программы "Партнерство во имя мира". Вместе с ним на курсах оказались два молодых лейтенанта из Армении. Сафаров несколько раз сталкивался с ними в коридорах. Сперва армяне здоровались — но Сафаров не отвечал. В последний раз, встретив его в коридоре, армяне улыбнулись и один что-то сказал другому. В этот момент Рамиль понял, что сделает. Партнерство во имя мира он осуществил так: в пять утра вошел в комнату, где жил Гурген Маргарян, — она была незаперта — включил свет и несколькими ударами отрубил спящему голову. Проснувшийся сосед, венгерский офицер, закричал и в ужасе выбежал из комнаты. Рамиль выкурил сигарету, бросил бычок на хрипящее тело и пошел искать второго армянина. Но тот дверь не открыл. Сбежавшиеся военные начали уговаривать Рамиля — лейтенант был двухметровый, богатырского сложения. Сафаров не был уверен, что нашел нужную дверь — поэтому перестал ее ломать, а опять закурил и сдался прибывшей полиции. На суде он не выказал ни малейшего раскаяния, заявив, что жалеет лишь о том, что не убил второго армянина. Его приговорили к пожизненному заключению.
В августе 2012 года Азербайджан заявил о намерении купить венгерские государственные облигации на сумму 3 миллиарда Евро. Сразу после этого Рамиль Сафаров был передан Баку для отбытия наказания на родине — с гарантией, что он не будет освобожден. Отпустили его прямо в аэропорту, президент Ильхам Алиев подписал указ о помиловании, произвел лейтенанта в майоры, подарил ему квартиру и распорядился выплатить офицерское жалование за 8 лет, проведенные в тюрьме. Рамиля встречали как национального героя. Тысячи людей с ликованием вышли на улицы, телеканалы целыми днями показывали, как Сафаров возлагает цветы на могилу Гейдара Алиева и скромно благодарит земляков за поддержку. Даже его свадьба стала всенародной радостью.
Увидев все это, старый писатель, живой классик азербайджанской литературы, Акрам Айлисли решил отослать в редакцию рукопись, которая шесть лет лежала у него "в столе". Это была повесть "Каменные сны", рассказывающая об армянских погромах в Баку зимой 1990 года. В декабре повесть вышла в московском журнале "Дружба Народов", в январе его прочли в Азербайджане, и Акрам стал предателем. В феврале его книги жгли на площадях, в разных городах прошли митинги, люди скандировали "Айлисли — армянин!". Крепкая молодежь из правительственной партии "Ени Азербайджан" носила по Баку гроб с его книгами и жгла его портреты с нарисованным на лбу крестом. Даже в его родном селе люди митинговали и жгли книжки.
Президент Алиев назвал Айлисли очернителем, лишил звания "Народного писателя" и персональной пенсии. Министерство образования исключило его произведения из школьной программы. Управление мусульман Кавказа объявило его вероотступником. Жену и сына уволили с работы. Все, кто мог, — писатели, артисты и академики, — наперебой открещивались от предателя. Союз писателей Азербайджана на всякий случай исключил Айлисли из своих рядов, — хотя он вышел оттуда 20 лет назад. Депутаты парламента потребовали провести генетическую экспертизу Айлисли, чтобы выяснить, не является ли он армянином. Наконец проправительственная партия "Современный Мусават" объявила, что выплатит 12 тысяч долларов тому, кто отрежет писателю уши.
Бакинцы
В самолете я лечу с солидными устатыми мужчинами. У них холодный, закрытый взгляд, довольно частый на Кавказе. Взгляд, кажется, сообщает, что его хозяин совсем не верит в общую правду, а только в общие правила.
Москва по сравнению с Баку уже смотрится серой провинцией. Видно, что денег в стране просто некуда девать.
По дороге из аэропорта проезжаешь мимо космического, похожего на белую каракатицу музея Гейдара Алиева. Покойный "отец нации" смотрит на тебя с каждого третьего билборда — натянутая улыбка под холодным, как у удава, взглядом из-под полуопущенных век. В промежутках строит серьезное лицо его царственный сын — но получается плохо, вид у Ильхама сытый и беззлобный. Отец и Сын повсюду: на любом свободном куске гранита — обязательная цитата из кого-то из них или профиль "отца нации" в барельефе. Формула культа личности импортирована из Турции: власти стараются сделать из Гейдара Алиева местного Ататюрка, символ национальной идеи. Азербайджан вообще стремительно уплывает в родную тюркскую стихию.
Целый день я брожу по центру, присаживаюсь на скамейки и расспрашиваю людей, как они относятся к Акраму Айлисли и Рамилю Сафарову. Люди вежливы и дружелюбны. При имени Айлисли на лицах у всех возникает гримаса неудобства: на Востоке не принято говорить с гостями о плохом. "Мы не понимаем, зачем он это сделал..." "Почему он не написал про Ходжалы?.." "У него все было, его все любили, уважали. Я считаю, он просто зажрался..."
Зато когда я произношу имя Рамиля Сафарова, глаза блестят, лица теплеют и расплываются в счастливых улыбках: "Конечно, мы знаем Рамиля, это же наш герой! Мы так рады, что он вернулся!" Бакинцы не кровожадны — никто не верит, что Сафаров зарубил спящего армянина безо всяких причин. Все знают, что армянин бодрствовал, оскорблял Рамиля, чистил ботинки азербайджанским флагом и плевал на него. Так говорили по телевизору.
На улицах с формулировкой, что Ильхам Алиев — принц, все согласны. Но у большинства это протеста не вызывает. Люди говорят об этом, скорее, с улыбкой, как о чем-то сказочном: ну принц так принц — главное, чтобы и нам жить давал. Пока нефти много, монархия в безопасности.
Поезд в Эчмиадзин
Главный герой повести — Садай Садыглы, театральный актер, выросший в маленьком горном селе Айлис, в Нахичевани, на границе с Арменией, Турцией и Ираном. В Баку — 1989 год, скоро начнется война, с каждым днем нарастает националистическая истерия, по улицам бродят толпы погромщиков, армяне сами собой выбрасываются с балконов, их квартиры занимают какие-то злодеи с пустыми глазками. Из телевизора льется патриотическая ахинея, знакомые поскорее приспосабливаются к новым условиям. Ложь становится общепризнанной правдой. Садай Садаглы, не в силах принять человеческое оскотинивание, чувствует себя в полном одиночестве и постепенно сходит с ума.
В конце концов в душе артиста поселяется навязчивая мечта: чтобы искупить общий грех, он должен поехать в Армению, в Эчмиадзин и креститься. Это действие равносильно смерти, и Садай ни с кем не может поделиться своей мечтой. Он просто каждый день ходит на вокзал, и провожает поезд "Баку-Ереван", не в силах решиться.
Но Садай так и не уезжает — он пытается защитить пожилого армянина, которого топят в фонтане, и его убивают.
Степень крамольности этого текста трудно передать. Любая книга об армянских погромах стала бы в Азербайджане бомбой, за которую пришлось бы платить. Но этот поезд в Эчмиадзин — просто выстрел в голову. Такая правда, говорить которую никто не посоветует. И с которой, когда она произнесена, уже невозможно спорить, а можно только что-то сделать с автором.
Армяне
Главный враг Азербайджана — вездесущее армянское лобби, из любой проблемы торчат его длинные уши, все проплачено армянами. Эта паранойя изо всех сил нагнетается пропагандой. Азербайджанцев очень обидело, что Запад встал на сторону армян, практически не осудил оккупацию. Карабах — земля, на которой жили и которую считали своей оба народа, при этом юридически она принадлежит Азербайджану (а захваченная армянами "буферная зона" даже и спорной не была). Тем не менее, когда армяне изгнали азербайджанцев, Европа протестовала лишь для проформы. В целом западный мир привык сочувствовать армянам — отчасти из-за памяти о геноциде, а отчасти из-за того, что армян, как и евреев, везде много — и они формируют общественное мнение в свою пользу.
Молодежь, выросшая на официальном телике, вообще не знает, что Карабахская война была конфликтом за спорную территорию, для них это просто агрессия Армении. "Ну ничего, мы подождем. Вы же знаете, что бюджет Азербайджана в десять раз больше, чем у армян. У нас уже такая армия, что Карабах за один день можем забрать обратно. Пока нельзя, потому что Россия вступится — но однажды этот день придет." Впрочем, говорится это без злобы и с явным подтекстом, что воевать будет кто-то другой, хорошо оплачиваемые профессионалы.
Акрам
Я встречаю Айлисли, мирно прогуливающегося по улице. Это маленького роста, полный старичок, уютного вида, в кофте. Ни за что не подумаешь, что он тут гуляет, зная, что за его уши заплатили 12 тысяч долларов.
— Красиво у вас тут понастроили.
— Строительство идеет, даа, кто спорит, — Акрам говорит со смешным старо-бакинским акцентом, словно выпевая окончания, — Но, как писал Генрих Бёль, я тут настолько тоскую, что если не пойду на кладбище, становится вообще невозможно.
— Вы не боитесь по улицам ходить?
— Я, честно говоря, еле остался, у меня сердце не ахти какое. Но я до семидесяти пяти лет дожил, свою жизнь могу дарить — тому, кому нужен мир, нужно человеческая теплота, между соседями нормальные отношения. Но вот мои, моя семья — конечно, они не хотели бы все это терять, — Акрам обводит рукой небогатую обстановку своей квартиры, куда мы пришли, — Для них сближение наций это абстрактно. Это для меня тут вопрос жизни и смерти: если умру, не увидев эти две нации вместе, — я такой смерти не хочу. Когда написал, подумал: не буду пока печатать. А потом решил, что, как бы дорого не обошлось, надо все-таки идти против того, что происходит. Человек, который пришел в этот мир, должен отдать миру то, что дал ему Бог. Тот свет, который он получил, — через не знаю какие каналы — он должен оставить в этом мире.
— Надо ли писателю лезть в политику?
— Шура, милый друг, видимо такая история должна была случиться. Без этой травли не подействовало бы. Это, видимо, независимо от меня, от властей, — сама жизнь так построена. По закону физики тоже действие замечается только, когда противодействие есть. Хотя все это оказалось более чем неожиданным для меня. Самое удивительное, что армяне сейчас к нам относятся гораздо лучше, чем до этой скромной вещи. Конечно, есть и авантюристы, которые бы хотели, чтобы меня здесь убили, чтобы образ дикого народа создавать. Но интеллигенция и огромное количество простых людей смягчились, освободились от злости, подышали как бы. Хотя, конечно, я эту вещь писал не для армян, а для азербайджанцев.
— Но здесь-то люди думают, что вы оскорбили народ.
— Если бы я сомневался, что я хоть чем-то свой народ унизил, — я бы, наверное, сам сломался бы. Они хотят — если я два хороших слова об армянине говорю, то три об азербайджанце должен. Заботы мне не было — баланс мнений поддерживать! Я же описываю человека — как он воспринимает. Душевно хрупкий человек, который почти на грани сумасшествия от этой жизни. Который так страшно все переживает еще потому, что помнит, о чем рассказывали у него в деревне. Трагедия человека, когда все вокруг против его душевного состояния, против его взгляда на будущее. Братцы, давайте признаем, что гадости делали! Только после этого возможно идти на что-то хорошее. Черт-те что только не говорили: давайте проверим, какая у Акрама кровь. Хотя знают прекрасно, что я чистокровный турок. Что я Нобелевскую хочу получить. Что я на базар что ли товар принес? Но самое обидное, что это говорили от имени народа. Какая-то кабинетная крыса меня учит, что народ думает. Я вот с детства от бабушки, матери, дяди слышал только хорошее об армянах. Кто никогда армян не видал — те гораздо большие националисты, чем те, кто вместе жил. У нас редко-редко кто плохое слово скажет — это уже недоделанный идеолог, не нормальный деревенский человек. Демагоги такие и в деревне бывали, Шукшин их прекрасно описывал. Ох, я всегда с таким удовольствием его вещи переводил! Если сейчас провести референдум, подавляющее большинство будет за то, чтобы с армянами отношения наладились. Если идеология твердо скажет, что надо налаживать отношения — к вечеру народ уже по-другому будет думать. Народ — шкура та еще. Но, Шура, проблема вот в чем: как только армянский президент или наш пойдут на компромисс — тут же власть потеряют.
— А друзья вас поддержали?
— Когда я одному другу прочитал азербайджанский вариант еще, он от счастья чуть не прыгал. Это подвиг, — говорит, то-се, из глаз даже слезы вытекли. А теперь совершенно исчез из поля зрения. Боятся — что делать.
— Иногда мне кажется, что страна стала сумасшедшей, и люди ничего не хотят понимать. Вам не хочется отстраниться от этого всего? Шизофренику ведь не будешь что-то доказывать...
— Человек обозляется, если каким-то чувством знает правду, а должен воспринять ложь за правду. Когда человек живет между правдой и ложью, этот человек уже калека. Я всю жизнь очень хотел, чтобы было больше ясности, жаждал ясности. А желание отстраниться во мне с тех пор, как я себя помню. Это же частый образ у меня — одинокий мальчик, мечтающий как можно подальше убраться от людей. Всю жизнь я бежал — из деревни в город, из города в деревню. От хороших должностей бежал, от всяких собраний, от стола своего. Я ведь писать тоже не люблю — смешно сказать. Куда убежишь-то? Как избавиться от этого? Тянет на душе, уже невозможно, как беременный человек.
— Знаете, меня здесь, больше всего пугает холодный взгляд у некоторых солидных мужчин. Кажется, что за ним кроется какое-то глубокое недоверие к добру. Откуда у людей такое мироощущение?
— Это как паук, да? Как гусеница шелкопряда. Построит себе паутину и живет там. Не знает, что строит себе что-то, из чего выхода нету. Что же можно делать, человечество такое. По-моему субъективному ощущению, русский человек биологически менее хищник, чем кавказец. Не зря же они нахлынули именно в Россию. Нутром своим почуяли: русский почти не хищник, его можно обманывать и не бояться. Я, наверное, идеализирую, я же помню Москву начала 60-х, когда там учился. Другой еще был город, народ был совершенно наивный. Например, я очень извиняюсь, какой-то девушке скажешь: "Я тебя люблю," — и она верила, не знала, что кавказцу наплевать.
— Как получилось, что вы стали не таким, как все?
— Я ведь рос совершенно свободным мальчиком. Отец на фронте погиб, не было кого-то, чтобы мне сказать: пойди вот это сделать, потом приходи, будешь кушать. У нас же говорят: смотри так, женись на той. А я в стороне, ни под чью диктовку не рос, на меня никто не давил. Я в школе хорошо учился — только потому, чтобы оскорблений не слышать. Если мне учитель скажет: "ты плохо сделал" — я оскорблялся в душе, и с детского возраста хотел себя от этого оградить. Но вышло так, что оскорбляют меня много.
А мать у меня была свободнейшая душа, абсолютно давления на человека не терпела. Троих нас она вырастила — не помню, чтобы на нас голос подняла. Когда ее внуков наказывали, кричали на них, — она не выдерживала. Она своеобразный человек была, я весь от нее. А сейчас, представьте, пустили слух, что она армянка...
— Может быть, людям кажется, что если человек не вырос в атмосфере семейного насилия, то он какой-то не такой, не наш.
— Ха, вполне возможно! А она единственное, что знала — пророка своего Мухаммеда, и молилась всю жизнь. Она знала много стихов, сказок, сказочница была. Специальные были люди в деревне — приходили, ели-пели и сказки рассказывали — в основном девушкам, чтобы их воспитать честности. У нас говорят "намуз" — это женская честность, верность своей женской доле. Она, кстати, очень любила сказки Пушкина, их ещё до революции перевели. Она очень хотела учиться, но ее в четырнадцать лет замуж выдали. До глубокой старости она прожила и всю жизнь ту свою школу вспоминала. Свободная была душа. Она мне в жизни не сказала: ты это делай, это не делай. Только, если очень ей не нравится, каким-то образом скажет. Это была народная культура. Все-таки виновата советская система — что большую эту культуру, человеческую разрушила. У меня был друг, Вася Белов, он хорошо про это писал. Эх, Вася-Вася, сколько мы с ним водки выпили...
Церкви
Мое путешествие в Айлис началось десять лет назад. Я ездил автостопом по Турции, без денег, ночевал по деревням, где можно постучать в любую дверь, и тебя накормят и уложат спать. И почему-то меня тянуло все дальше на восток. Мне хотелось как-то понять этих крестьян, проникнуть вглубь их патриархальной жизни. Мне казалось, что там, где-то недалеко, под пылью, навозом и камнями, лежат первичные человеческие чувства, куда-то в нас растерявшиеся.
Однажды вечером я выехал на сиреневое нагорье, и по сторонам стали попадаться огромные черно-красные остовы армянских церквей, словно руины какого-то исчезнувшего мира. Никогда не видел я ничего странней и потусторонней этих развалин. Помню, в первой же церкви я остро почувствовал, что она вообще не людьми построена, а существует вне времени, за какой-то своей надобностью. В этих стенах был какой-то древний космический завет, заключенный до рождения нашего сознания, на ином языке. В окнах зияла пустота — и я чувствовал, что именно ради нее стоит эта церковь, ради понимания, что ничего нет.
Некоторые руины были покрыты каменной резьбой. Львы, лошади, козлики, виноградные лозы, груши, медведи и люди, которые в них стреляют, орел, держащий в лапах зайца, и сам заяц — все сочилось жизнерадосностью и удивлением. Помню, меня поразил святой, держащий в руках храм. Это был каменный отпечаток конкретного человека с его реальными чувствами. И в лице отражалось обреченное понимание единственности своей жизни. Я почувствовал, зачем тем людям был нужен Бог, и почему мы легко без него обходимся.
Армяне потрясающе умели вписывать церкви в ландшафт — словно для завершения картины Создателю нужен был последний мазок, и Он давал кисть человеку. Без церквей эти горы не были идеальными. Глядя на маленький храм среди огромных просторов, я испытывал острое чувство радости, ясности и свободы. Церковь жила в вечном здесь и сейчас — и я тоже чувствовал, что живу.
А турки в деревнях жили в параллельной реальности — пыльной, солнечной и крикливой. Крестьяне копались в земле, возили на ишаках корзины с абрикосами. К древностям неверных они не испытывали ни малейшего интереса. Только пастухи с овцами, иногда укрываясь там, жгли костры, да мальчишки старались расквасить каменные носы. Я удивлялся: неужели никто из них не видит того, что меня так волнует. А через десять лет, прочтя Айлисли, я встретил в нем такого деревенского мальчишку, который завороженно стоит под куполом пустой церкви, ничего не зная, но что-то чувствуя.