Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը կշարունակվի և կընդլայնվի. ԵՄ պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միությունը պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ, սակայն պետք է հաշվի առնի նաև Մաքսային միությանը միանալու նրա որոշումը: Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 14-րդ նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության` Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը: «Մինչ Վիլնյուսի գագաթնաժողովը շատ քիչ ժամանակ է մնացել, և մենք այստեղ ենք, որպեսզի քննարկենք Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ապագան և լուծումներ գտնենք ստեղծված իրավիճակից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
«Ես միայն կարող եմ վստահ ասել, որ համագործակցությունը կշարունակվի և կընդլայնվի, իսկ համագործակցության ձեւաչափի հարցը, հնարավոր է, քննարկվի Վիլնյուսում»,- ասաց նա: Նա նշեց, որ երևանյան նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը, առևտրատնտեսական և երկկողմ հարաբերությունների ապագային առնչվող հարցեր: «Օրակարգում ներառված է նաև օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքների հիմնարար ազատություններին, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությանը»,- մասնավորեցրեց նա:
1996թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Համայնքների և նրա անդամ պետությունների միջև կնքվել է Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտել 1999թ.-ի հուլիսից: Համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծվել է Համագործակցության կոմիտե, որի նիստերը գումարվում են տարին մեկ անգամ ռոտացիոն կարգով՝ Երևանում կամ Բրյուսելում: Սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության որոշման և այդ նպատակով անհրաժեշտ կատարելիք քայլերը ձեռնարկելու մասին, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ: Միաժամանակ, ՀՀ նախագահը նշել է, որ Մաքսային միությանը միանալու որոշումը եվրոպական կառույցների հետ երկխոսությունից հրաժարում չէ:

YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS: The European Union is ready to continue the cooperation with the Republic of Armenia, though the Armenia’s decision to join the Customs Union should be taken into account as well. The Director for Countries of Eastern Europe, Southern Caucasus and Central Asia Gunar Vigand stated about it at the briefing held before the launch of the session of the Armenia-EU Cooperation Committee on October 22. “We have little time before the Vilnius summit and we are here to discuss the future of the Armenia-EU cooperation and find solutions to the current situation”, - said Gunar Vigand.
“I can only say confidently that the cooperation will be continued and expanded and the format of the cooperation will be probably discussed at the Vilnius summit”, - said the Director for Countries of Eastern Europe, Southern Caucasus and Central Asia. The EU official stated that during the Yerevan session the interlocutors will discuss the issues related to the Armenia-EU cooperation in the framework of the European neighborhood policy and the European Eastern Partnership, as well as the future of the economic and bilateral relations.
On April 22 1996 the Republic of Armenia and the European member countries signed an agreement on cooperation and partnership, which was put into force since July 1999. In accordance with the 83rd article of the agreement, a Cooperation Committee was established, the sessions of which are convened once a year in Yerevan or Brussels.