Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը կշարունակվի և կընդլայնվի. ԵՄ պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միությունը պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ, սակայն պետք է հաշվի առնի նաև Մաքսային միությանը միանալու նրա որոշումը: Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 14-րդ նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության` Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը: «Մինչ Վիլնյուսի գագաթնաժողովը շատ քիչ ժամանակ է մնացել, և մենք այստեղ ենք, որպեսզի քննարկենք Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ապագան և լուծումներ գտնենք ստեղծված իրավիճակից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
«Ես միայն կարող եմ վստահ ասել, որ համագործակցությունը կշարունակվի և կընդլայնվի, իսկ համագործակցության ձեւաչափի հարցը, հնարավոր է, քննարկվի Վիլնյուսում»,- ասաց նա: Նա նշեց, որ երևանյան նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը, առևտրատնտեսական և երկկողմ հարաբերությունների ապագային առնչվող հարցեր: «Օրակարգում ներառված է նաև օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքների հիմնարար ազատություններին, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությանը»,- մասնավորեցրեց նա:
1996թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Համայնքների և նրա անդամ պետությունների միջև կնքվել է Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտել 1999թ.-ի հուլիսից: Համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծվել է Համագործակցության կոմիտե, որի նիստերը գումարվում են տարին մեկ անգամ ռոտացիոն կարգով՝ Երևանում կամ Բրյուսելում: Սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության որոշման և այդ նպատակով անհրաժեշտ կատարելիք քայլերը ձեռնարկելու մասին, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ: Միաժամանակ, ՀՀ նախագահը նշել է, որ Մաքսային միությանը միանալու որոշումը եվրոպական կառույցների հետ երկխոսությունից հրաժարում չէ:

Сотрудничество Армения-Евросоюз будет продолжаться и расширяться должностное лицо ЕС
Евросоюз готов продолжать сотрудничество с Арменией, однако, должен учитывать и решение РА присоединиться к Таможенному союзу. Об этом 22 октября до начала 14-го заседания Комитета сотрудничества РА-ЕС заявил журналистам директор департамента России, «Восточного партнерства», Центральной Азии, регионального сотрудничества и ОБСЕ Европейской службы внешних действий Гуннар Виганд.
«До саммита в Вильнюсе остается уже мало времени и мы находимся здесь, чтобы обсудить будущее сотрудничество Армения-Евросоюз и найти выход из создавшейся ситуации» - сказал, как сообщает Арменпресс, г-н Виганд.
«Я могу только с уверенностью сказать, что сотрудничество продолжится и расширится. А формат этого сотрудничества, возможно, будет обсуждаться в Вильнюсе», - сказал он. Гуннар Виганд также отметил, что в ходе ереванского заседания стороны обсудят сотрудничество РА-ЕС в рамках политики Европейского соседства и Восточного партнерства, вопросы, связанные с будущим торгово-экономических и двусторонних отношений.
«В повестку включено также сотрудничество в сфере верховенства закона, основных свобод и прав граждан, транспорта и связи», - добавил он.
3 сентября в Москве Серж Саргсян заявил о решении Армении присоединиться к Таможенному союзу и готовности предпринять необходимые шаги в этом направлении, а в дальнейшем принять участие в формировании Евразийского экономического союза.
В этом контексте  Серж Саргсян подчеркнул, что решение Армении присоединиться к Таможенному союзу не  означает отказа от диалога с европейскими структурами.