Երեւանի մետրոպոլիտենը համալրվել է արդիականացված վագոններով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի մետրոպոլիտենը սեպտեմբերի 1-ի կապակցությամբ համալրվել է երկու արդիականացված վագոններով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ մամուլի խոսնակ Նինել Վարդանյանը: «Երկու նոր վագոնները գիծ են դուրս եկել արդեն օգոստոսի 31-ից: Դրանք ներգրավվել են սեպտեմբերի 1-ի՝ գիտելիքի օրվա կապակցությամբ»,- ասաց Վարդանյանը:
«Երեւանի Մետրոպոլիտենի վերակառուցում» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները շարունակվում են: «Աշխատանքներն աստիճանաբար առաջ են գնում եւ ընթանում են բնականոն հունով»,- տեղեկացրեց Վարդանյանը:
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Երեւանի մետրոպոլիտենի վերակառուցման երկրորդ փուլ» ծրագրին: Ծրագրի երկրորդ փուլով նախատեսվում է շարունակել դրենաժային թունելների կառուցումը եւ գործող թունելների տեխնիկական վիճակի բարելավման աշխատանքները՝ ներառյալ հակակոռոզիոն մշակումը եւ այլ պահպանողական բնույթի տեխնիկական միջոցառումները: Նախատեսված է նաեւ արդիականացնել վագոնները: Աշխատանքներն ավարտին հասցնելու համար կներգրավվի  15 մլն եվրո. ֆինանսավորմանը կմասնակցեն ՎԶԵԲ-ը, ԵՆԲ-ն 5-ական միլիոն եվրո՝ վարկային, իսկ ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքը՝ 5 միլիոն եվրո դրամաշնորհի տեսքով: Ծրագրի երկրորդ փուլը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2016թ.:

Ереванский метрополитен пополнился модернизированными вагонами
В связи с 1 сентября Ереванский метрополитен пополнился двумя модернизированными вагонами. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь ЗАО «Метрополитен» Нинель Варданян. «Новые два вагона вышли на линии уже 31 августа. Дополнительные вагоны были привлечены  в связи с предстоящим 1 сентября – Днем знаний и началом нового учебного года», - сказала она.
Продолжаются и работы в рамках второго этапа программы «Реконструкция Ереванского метрополитена». «Эти работы постепенно продвигаются», - отметила пресс-секретарь.
Правительство Армении одобрило программу «Второй этап реконструкции Ереванского метрополитена». На этом этапе предусматривается продолжить строительство дренажных тоннелей и улучшить техническое состояние действующих тоннелей, включая антикоррозионную их обработку и защиту. Планируется также модернизация вагонов. Для завершения работ будет привлечено 15 млн евро. В финансировании примут участие Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Европейский инвестиционный банк – кредиты  по 5 млн евро, инвестиционная составляющая «Соседства» ЕС –  гранта в 5 млн евро. Второй этап программы планируется завершить в 2016 году.